Stavební spoření pro děti: Vláda je proti jednoduššímu konci

Petr Kučera Petr Kučera
9. 4. 2015 7:10
K ukončení stavebního spoření, které rodiče uzavřeli pro své dítě, bude i nadále potřeba souhlas soudu.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – K ukončení stavebního spoření, které rodiče uzavřeli pro své dítě, bude i nadále potřeba souhlas soudu. Vláda totiž odmítla návrh poslanců ODS, podle něhož by se podmínky měly zjednodušit. O novele nyní rozhodnou poslanci, bez podpory vládní koalice ale s velkou pravděpodobností neprojde.

Až donedávna platilo, že rodiče, kteří „na dítě“ posílali své peníze, je mohli také kdykoliv vybrat a použít prakticky na cokoliv. Výpověď stavebního spoření v době, kdy je dítě stále nezletilé, zkomplikoval nový občanský zákoník a několik rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Ukončení stavebního spoření podle soudu není běžnou záležitostí při správě potomkova jmění, ale výjimečnou (neběžnou) majetkovou záležitostí, k níž musí rodiče získat souhlas opatrovnického soudu. Na přísnější pravidla v praxi přistoupily i samotné stavební spořitelny.

Poslanci ODS přišli s návrhem, aby ukončení smlouvy bylo považováno za běžnou záležitost, stejně jak je tomu u sjednání nebo změny spoření. Cílem je omezit administrativní zátěž rodičů a koneckonců i soudů.

Jde o desítky tisíc korun

Vláda ale takovou novelu zákona o stavebním spoření nepodpořila. „Smyslem dosavadní úpravy je chránit dítě a jeho jmění. V konkrétním případě soud posuzuje, zdali je právní jednání rodičů ku prospěchu dítěte, či nikoliv,“ uvedl kabinet ve svém stanovisku. Naspořené částky se zpravidla pohybují v řádech desetitisíců korun, případný negativní dopad na nezletilého je tedy značný. (Souhlas soudu se podle zákona nepožaduje – vedle běžných majetkových záležitostí – ani u věcí zanedbatelné majetkové hodnoty).

Změnu nepodpořilo ani samotné ministerstvo financí, do jehož působnosti spadá regulace stavebního spoření. Považuje ji za nesystémovou, protože stejná situace se nyní týká i ostatních vkladových produktů vedených na jméno nezletilé osoby. Proti je i ministerstvo spravedlnosti.

Nadměrné zatěžování rodičů i úřadů

Pro uvolnění pravidel by bylo jen ministerstvo práce a sociálních věcí, do jehož kompetence patří i sociálně-právní ochrana dětí. Poukazuje na to, že souhlas soudu je vyžadován bez ohledu na to, zda k ukončení smlouvy dochází po skončení doby spoření a po splnění podmínek pro výplatu státní podpory, nebo zda dochází k předčasnému ukončení smlouvy (a ztrátě nároku na podporu). V prvním případě přitom podle názoru ministerstva z § 898 občanského zákoníku nevyplývá, že by k ukončení smlouvy a k vyplacení zůstatku účtu byl nutný souhlas soudu. Důsledkem současné praxe je podle ministerstva pouze nadměrné zatěžování rodičů, opatrovnických soudů a orgánů sociálně-právní ochrany dětí. Připouští ale, že komplikace mohou nastat třeba v situaci, kdy jeden z rodičů smlouvu pro nezletilé dítě uzavře a druhý rodič ji posléze ukončí.

Každý účastník stavebního spoření má nárok jen na jednu státní podporu, i kdyby uzavřel více smluv. I to je důvod, proč rodiče spoří také „na děti“. Přibližně každá sedmá smlouva o stavebním spoření je uzavřena právě na dítě. Navzdory snížení státní podpory je to stále nejvýhodnější způsob bezpečného spoření.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy