Stavební spoření pro děti: Vláda je proti jednoduššímu konci

Petr Kučera Petr Kučera
9. 4. 2015 7:10
K ukončení stavebního spoření, které rodiče uzavřeli pro své dítě, bude i nadále potřeba souhlas soudu.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – K ukončení stavebního spoření, které rodiče uzavřeli pro své dítě, bude i nadále potřeba souhlas soudu. Vláda totiž odmítla návrh poslanců ODS, podle něhož by se podmínky měly zjednodušit. O novele nyní rozhodnou poslanci, bez podpory vládní koalice ale s velkou pravděpodobností neprojde.

Až donedávna platilo, že rodiče, kteří „na dítě“ posílali své peníze, je mohli také kdykoliv vybrat a použít prakticky na cokoliv. Výpověď stavebního spoření v době, kdy je dítě stále nezletilé, zkomplikoval nový občanský zákoník a několik rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Ukončení stavebního spoření podle soudu není běžnou záležitostí při správě potomkova jmění, ale výjimečnou (neběžnou) majetkovou záležitostí, k níž musí rodiče získat souhlas opatrovnického soudu. Na přísnější pravidla v praxi přistoupily i samotné stavební spořitelny.

Poslanci ODS přišli s návrhem, aby ukončení smlouvy bylo považováno za běžnou záležitost, stejně jak je tomu u sjednání nebo změny spoření. Cílem je omezit administrativní zátěž rodičů a koneckonců i soudů.

Jde o desítky tisíc korun

Vláda ale takovou novelu zákona o stavebním spoření nepodpořila. „Smyslem dosavadní úpravy je chránit dítě a jeho jmění. V konkrétním případě soud posuzuje, zdali je právní jednání rodičů ku prospěchu dítěte, či nikoliv,“ uvedl kabinet ve svém stanovisku. Naspořené částky se zpravidla pohybují v řádech desetitisíců korun, případný negativní dopad na nezletilého je tedy značný. (Souhlas soudu se podle zákona nepožaduje – vedle běžných majetkových záležitostí – ani u věcí zanedbatelné majetkové hodnoty).

Změnu nepodpořilo ani samotné ministerstvo financí, do jehož působnosti spadá regulace stavebního spoření. Považuje ji za nesystémovou, protože stejná situace se nyní týká i ostatních vkladových produktů vedených na jméno nezletilé osoby. Proti je i ministerstvo spravedlnosti.

Nadměrné zatěžování rodičů i úřadů

Pro uvolnění pravidel by bylo jen ministerstvo práce a sociálních věcí, do jehož kompetence patří i sociálně-právní ochrana dětí. Poukazuje na to, že souhlas soudu je vyžadován bez ohledu na to, zda k ukončení smlouvy dochází po skončení doby spoření a po splnění podmínek pro výplatu státní podpory, nebo zda dochází k předčasnému ukončení smlouvy (a ztrátě nároku na podporu). V prvním případě přitom podle názoru ministerstva z § 898 občanského zákoníku nevyplývá, že by k ukončení smlouvy a k vyplacení zůstatku účtu byl nutný souhlas soudu. Důsledkem současné praxe je podle ministerstva pouze nadměrné zatěžování rodičů, opatrovnických soudů a orgánů sociálně-právní ochrany dětí. Připouští ale, že komplikace mohou nastat třeba v situaci, kdy jeden z rodičů smlouvu pro nezletilé dítě uzavře a druhý rodič ji posléze ukončí.

Každý účastník stavebního spoření má nárok jen na jednu státní podporu, i kdyby uzavřel více smluv. I to je důvod, proč rodiče spoří také „na děti“. Přibližně každá sedmá smlouva o stavebním spoření je uzavřena právě na dítě. Navzdory snížení státní podpory je to stále nejvýhodnější způsob bezpečného spoření.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy