Spoříte v končící Axa? Nabídka od UniCredit je dobrá

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
23. 5. 2013 8:03
Devadesát tisíc klientů Axa Bank si může doporučeným přechodem mírně polepšit
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zhruba 90 tisíc klientů Axa Bank využívajících její spořicí účet si může po odchodu banky z českého trhu mírně polepšit. Pokud využijí nové Multi konto od UniCredit Bank, které jim banka před zrušením účtu oficiálně doporučí, získají vyšší úrokovou sazbu i nižší poplatky.

Podrobnější podmínky nabídky prozkoumal online deník Aktuálně.cz poté, co obě banky ve středu potvrdily jeho zprávu z minulého týdne o chystané dohodě: Axa Bank do konce roku odejde z českého trhu a doporučí klientům přejít k UniCredit Bank.

Zatímco pro majitele spořicího účtu bude tato možnost dobrovolná, klienti s hypotékou přejdou k UniCredit Bank automaticky - těch je ovšem jen zhruba dvě stě.

Vyšší sazba, nižší poplatky

UniCredit chce klienty končící Axa Bank lákat na produkt nazvaný Multi konto, které prezentuje jako "speciální, časově omezenou nabídku", současně o něm hovoří jako o "nejmodernějším spořicím účtu".

Skutečnost? Na trhu najdeme i pár lepších nabídek, zejména pokud bychom samostatně hledali spořicí účet s vyšší sazbou nebo běžný účet zcela bez poplatků za základní služby. Přesto je Multi konto od UniCredit solidní nabídkou, na níž mohou dosavadní klienti Axa Bank vydělat.

Zatímco úroková sazba na Axa spořicím účtu od začátku května klesla na 1,3 procenta, UniCredit nyní u Multi konta láká na 1,5 procenta.

Kromě toho nabízí UniCredit třeba i pět odchozích plateb v měsíci zdarma. V Axa byly k dispozici dvě, za každou další musel klient případně zaplatit 19 korun. U UniCredit má platit až za případnou šestou a další odchozí platbu v měsíci, navíc jen šest korun.

Multi konto - stejně jako spořicí účet od Axa Bank - nabízí bez poplatku embosovanou kartu Visa. S ní může klient bezplatně vybírat v bankomatech sítě UniCredit, za 30 korun pak v bankomatech konkurenčních českých bank. V Axa se platilo 29 korun za každý výběr, vlastní síť bankomatů neměla.

Vedení účtu Multi konto je zdarma včetně internetového bankovnictví, další položky se řídí standardním sazebníkem banky. Nenáročný bankovní uživatel tak může mít toto konto zároveň jako spořicí účet, ale i jako bezplatný bankovní účet (pokud se měsíčně vejde do pěti odeslaných plateb).

Produkt Multi konto si ovšem mohou objednat jen dosavadní majitelé spořicího účtu od Axa Bank včetně těch, kteří si sjednali variantu Jinak přes poradce společnosti Partners (jeho sazba postupně klesla na 1,4 procenta).

Foto: Vojtěch Marek
Čtěte také:
Potvrzeno: Axa Bank v ČR končí, klienty chce UniCredit
Proč stát zablokoval vklady v záložně? Větří tunel
mBank je poprvé v zisku. Na čem vydělává a co chystá?

UniCredit nabídku časově omezil do konce června 2013. Pokud o ni klienti Axa Bank mají zájem, mohou to potvrdit ve svém dosavadním internetovém bankovnictví vyplněním jednoduchého formuláře.

Pozor na konec prázdnin

Jak má v praxi probíhat rušení účtů u Axa Bank, která z českého trhu odchází? Do konce června mohou klienti Axa Bank podat výpověď smlouvy se čtrnáctidenní výpovědní lhůtou (v případě převodu do UniCredit se výpověď samostatně nepodává). Pokud tak neučiní, vypoví jim Axa účet s dvouměsíční výpovědní lhůtou sama na začátku července.

Během této doby - tedy až do konce srpna - zůstane klientům stále k dispozici internetové bankovnictví pro převedení peněz z Axa. Po uplynutí termínu, tedy na konci prázdnin, banka dosavadní účty zruší. Případné zůstatky převede na svůj technický účet a žádosti o výplatu pak bude řešit individuálně.

Plánuje UniCredit Bank na nějaké období garantovat současnou "zaváděcí" sazbu ve výši 1,5 procenta? "Cílem je poskytnout nabídku co nejdéle, bude však záležet na vývoji finančního trhu," odpovídá mluvčí banky Petr Plocek. Pokud jde o další podmínky Multi konta, tak u nich banka podle mluvčího změnu nyní neplánuje.

Hypotéky přejdou automaticky

Jiná je situace zhruba 200 klientů Axa Bank, kteří od ní mají hypoteční úvěry. Ty budou automaticky převedeny do UniCredit Bank, která klientům zachová dosavadní podmínky až do konce fixačního období.

Na konci fixace jim pak UniCredit nabídne podmínky nové a bude jen na nich, zda je akceptují, nebo případně hypotéku refinancují u konkurence.

Konkurenční spořicí účty

Jakou alternativu mají lidé, kteří se spořicím účtem nechtějí přejít k UniCredit, respektive nebyli příliš spokojeni ani s postupným poklesem úrokové sazby u Axa Bank ze špičky trhu k průměru?

Úrokové sazby v posledních měsících trvale klesají na celém trhu, což odpovídá vývoji základních sazeb České národní banky i faktu, že na bankovním trhu je přebytek vkladů. Zatímco pro zájemce o hypotéku je to dobrá zpráva, pro spořicí účty špatná.

Nabídka nejlepších spořicích účtů je momentálně omezena také situací v družstevních záložnách. Všechny tři, které dosud lákaly na spoření s nejvyššími sazbami na trhu, momentálně z rozdílných důvodů nepřijímají vklady.

Nejvyšší sazbu tak nyní nabízí spořicí účet eMax plus od mBank. Dvě procenta ročně ovšem dostane jen ten, kdo za měsíc platebními kartami od mBank utratí alespoň 4000 korun, zároveň se úrok vztahuje jen na vklady do 100 tisíc korun.

Air Bank a Equa bank pak nabízejí spořicí účet se sazbou 1,8 procenta. Stejnou sazbu ještě na začátku května nabízel i Wüstrenrot, od 15. května ji ale snížil na 1,5 procenta.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Pachatele hanlivých nápisů na Havlově chalupě na Hrádečku policie nezjistila

Pachatele hanlivých nápisů na vratech chalupy bývalého prezidenta Václava Havla na Hrádečku na Trutnovsku policie nezjistila a případ odložila. Škodu policie vyčíslila téměř na 5500 korun. Nápisy neznámý pachatel na vrata nastříkal v noci na 10. října loňského roku.

"Oprávněný správce budovy se s žádnou škodou pro případ náhrady v trestním řízení nepřipojil. Samotné nápisy byly odstraněny hned po zadokumentování ze strany policie," uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Chalupu na Hrádečku po Havlově smrti vlastní jeho manželka Dagmar Havlová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy