Růst minimální mzdy zvýší pojistné stovkám tisíc lidí

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
26. 7. 2013 8:20
Studenti nad 26 let nebo někteří nezaměstnaní si měsíčně připlatí 68 korun.
Evropský průkaz zdravotního pojištění
Evropský průkaz zdravotního pojištění | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zvýšení minimální mzdy současně znamená, že stovky tisíc lidí si budou muset navýšit odvody na zdravotní pojištění.

Jde například o studenty nad věkovou hranicí 26 let nebo o nezaměstnané, kteří nejsou evidováni na úřadu práce. Jen největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP takových plátců eviduje 150 tisíc.

„Každý měsíc budou muset odvést na zdravotní pojištění o 68 korun víc než doposud. Na změnu musí zareagovat také všichni zaměstnavatelé, kteří jsou povinni upravit odvody na pojistné u svých zaměstnanců," říká mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Stejný postup se neaplikuje u sociálního pojištění, protože, zjednodušeně řečeno, sociální pojištění platí jen ten, kdo je výdělečně činný. Měnit zálohy nemusí ani zhruba 5600 lidí, kteří se k účasti na důchodovém pojištění dobrovolně přihlásili.

"Na pojistné osob dobrovolně účastných důchodového pojištění nemá výše minimální mzdy žádný vliv, minimální vyměřovací základ se odvíjí od průměrné mzdy a pojištěnec si jej může určit i ve vyšší částce," vysvětluje Jana Buraňová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení.

1148 korun

O zvýšení minimální mzdy z 8000 na 8500 korun měsíčně rozhodla nová vláda vedená Jiřím Rusnokem, když schválila návrh ministra práce a sociálních věcí Františka Koníčka. Změna začne platit od srpna.

Minimální mzda je vyměřovacím základem pro odvody zdravotního pojištění u takzvaných osob bez zdanitelných příjmů. „To jsou ti lidé, kteří celý kalendářní měsíc nejsou zaměstnáni, nemají příjem z podnikání nebo za ně neplatí pojistné stát. Tedy například studenti nad 26 let nebo nezaměstnaní, kteří nejsou evidováni na úřadu práce," říká Tichý.

Pojistné odváděné podle výše minimální mzdy stoupne z 1080 na 1148 korun. Jelikož zvýšení platí od srpna, musí být platba pojistného navýšena již za srpen. „Ta je u osob bez zdanitelných příjmů splatná nejpozději 9. září," dodává Tichý.

Zvýšením minimální mzdy dojde také ke zvýšení doplatků do minimálního vyměřovacího základu či ke zvýšení platby za každý den neplaceného volna. V tomto případě jde ale o povinnost zaměstnavatele, zaměstnanci se nemusí sami o nic starat.

Pro podnikatele se zvýšením minimální mzdy odvody na zdravotní pojištění nemění, stejně jako se nemění platba státu za státní pojištěnce.

Naposledy byla minimální mzda zvýšena od 1. ledna 2007, a to ze 7955 na 8000 korun. V posledních letech tedy stagnovala a z ní vypočítané pojistné zůstávalo na výši 1080 korun.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy