První lidé dostali peníze z Nové zelené úsporám

ČTK ČTK
26. 6. 2015 11:05
Program takzvaných zelených dotací byl spuštěn před šesti týdny, končí 31. října.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Irena Hošková

Praha – Ministerstvo životního prostředí dnes vyplatilo prvních 550 000 korun v programu Nová zelená úsporám. V příštím týdnu vyřídí dalších 35 žádostí za celkem dva miliony korun. Informovala o tom mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Státní fond životního prostředí (SFŽP) zatím přijal 1557 žádostí o dotace na zateplení budov a energetické úspory za více než 359 milionů korun. Dalších 2369 žádostí za téměř 264 milionů korun je ve fázi rozpracování, žadatelé tedy postupně údaje vkládají do systému a na žádostech ještě pracují.

Program takzvaných zelených dotací byl spuštěn před šesti týdny, končí 31. října. Celkem je v něm letos 1,1 miliardy korun, z toho 600 milionů by mělo jít na rodinné domy a půl miliardy na pražské bytovky.

"Díky lépe nastavenému systému administrace se nám podařilo výrazně zkrátit lhůty pro posuzování žádostí," říká ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Do tří týdnů od podání žádosti by měl zájemce o dotaci vědět, zda příspěvek obdrží. Pokud uspěje, projekt úspěšně zrealizuje a doloží na SFŽP veškerou dokumentaci, tak do dalších tří týdnů dostane dotaci na účet.

U rodinných domů SFŽP nyní eviduje 1503 odeslaných žádostí za více než 316 milionů korun, dalších 2232 žádostí je rozpracovaných. Největší zájem je o příspěvek na snižování energetické náročnosti domů. Vůbec nejvíce žádostí přišlo na letos nově poskytované dílčí zateplení. Ze zdrojů jsou nejžádanější solární termické systémy a tepelná čerpadla. U bytových domů SFŽP přijal 54 žádostí za 43 milionů korun. Žádosti nejčastěji přicházejí z Moravskoslezského a Středočeského kraje.

Loni podle ministerstva životního prostředí trval příjem žádostí devět měsíců. Majitelé rodinných domů zaregistrovali přes šest tisíc žádostí za téměř 1,4 miliardy korun. Největší nárůst zaznamenal fond v několika posledních týdnech před ukončením výzvy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy