První lidé dostali peníze z Nové zelené úsporám

ČTK ČTK
26. 6. 2015 11:05
Program takzvaných zelených dotací byl spuštěn před šesti týdny, končí 31. října.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Irena Hošková

Praha – Ministerstvo životního prostředí dnes vyplatilo prvních 550 000 korun v programu Nová zelená úsporám. V příštím týdnu vyřídí dalších 35 žádostí za celkem dva miliony korun. Informovala o tom mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Státní fond životního prostředí (SFŽP) zatím přijal 1557 žádostí o dotace na zateplení budov a energetické úspory za více než 359 milionů korun. Dalších 2369 žádostí za téměř 264 milionů korun je ve fázi rozpracování, žadatelé tedy postupně údaje vkládají do systému a na žádostech ještě pracují.

Program takzvaných zelených dotací byl spuštěn před šesti týdny, končí 31. října. Celkem je v něm letos 1,1 miliardy korun, z toho 600 milionů by mělo jít na rodinné domy a půl miliardy na pražské bytovky.

"Díky lépe nastavenému systému administrace se nám podařilo výrazně zkrátit lhůty pro posuzování žádostí," říká ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Do tří týdnů od podání žádosti by měl zájemce o dotaci vědět, zda příspěvek obdrží. Pokud uspěje, projekt úspěšně zrealizuje a doloží na SFŽP veškerou dokumentaci, tak do dalších tří týdnů dostane dotaci na účet.

U rodinných domů SFŽP nyní eviduje 1503 odeslaných žádostí za více než 316 milionů korun, dalších 2232 žádostí je rozpracovaných. Největší zájem je o příspěvek na snižování energetické náročnosti domů. Vůbec nejvíce žádostí přišlo na letos nově poskytované dílčí zateplení. Ze zdrojů jsou nejžádanější solární termické systémy a tepelná čerpadla. U bytových domů SFŽP přijal 54 žádostí za 43 milionů korun. Žádosti nejčastěji přicházejí z Moravskoslezského a Středočeského kraje.

Loni podle ministerstva životního prostředí trval příjem žádostí devět měsíců. Majitelé rodinných domů zaregistrovali přes šest tisíc žádostí za téměř 1,4 miliardy korun. Největší nárůst zaznamenal fond v několika posledních týdnech před ukončením výzvy.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy