Obavy ze zavedení EET má 56 procent živnostníků, zjistil průzkum

ČTK ČTK
1. 11. 2015 20:26
Obavy ze zavedení elektronické evidence tržeb (EET) má 56 procent oslovených živnostníků a podnikatelů. Část z nich zároveň tvrdí, že pokud budou registrační pokladny spuštěny, ukončí činnost. Zavedení EET bude mít negativní dopady podle 42 procent dotázaných, podle osmi procent budou dopady likvidační. Dotázaní se bojí hlavně zvýšené administrativy, vysokých pořizovacích nákladů na nový přístroj a také možného zneužití posílaných dat. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Českou televizi.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Obavy ze zavedení elektronické evidence tržeb (EET) má 56 procent oslovených živnostníků a podnikatelů. Část z nich zároveň tvrdí, že pokud budou registrační pokladny spuštěny, ukončí činnost. Dotázaní se bojí hlavně zvýšené administrativy, vysokých pořizovacích nákladů na nový přístroj a také možného zneužití posílaných dat. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Českou televizi.

Zavedení EET bude mít negativní dopady podle 42 procent dotázaných, podle osmi procent budou dopady likvidační. "Nejvíce se toho bojí živnostníci v oblasti řemesel a stavebnictví. Bojí se, že by to mohlo zlikvidovat jejich živnost," řekl ČT vedoucí průzkumu Daniel Prokop. Naopak dvě pětiny oslovených už pokladny používají, případně si od nich slibují omezení nekalé konkurence.

Názory se liší podle velikosti firem nebo podle politické příslušnosti. Drobní podnikatelé s obratem do půl milionu ročně se EET obávají více než větší živnostníci, mezi voliči ANO důvěřuje elektronické evidenci velká většina, mezi voliči ODS a TOP 09 naopak velká menšina.

Podle ministerstva financí má elektronická evidence tržeb začít fungovat od poloviny příštího roku. Přijetí zákona o elektronické evidenci tržeb ale ve Sněmovně blokuje pravicová opozice.

Vláda si od elektronické evidence tržeb slibuje zlepšení výběru daní a omezení šedé ekonomiky. Že EET povede k vyššímu výběru daní, si myslí i polovina živnostníků. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) má také narovnat podmínky mezi podnikateli, kteří platí daně, a těmi, kteří je neplatí.

Co je to EET

Jedná se o systém, v rámci kterého budou tržby podnikatelů (ať už placené hotově, kartou či stravenkami) v okamžiku zaplacení pomocí internetu zaevidovány v systému Finanční správy. Podnikateli obratem přijde kód, který zákazníkovi vytiskne na účtenku.

Podle kritiků ale zákon přinese jen další náklady živnostníkům na pořízení povinného vybavení a bude znamenat jejich šikanování. Podle průzkumu se polovina živnostníků také obává toho, že by finanční správa, potažmo politici mohli zneužít posílané informace o tržbách.

Zavedení elektronické evidence tržeb by se mělo od počátku týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb, zhruba 60 000 podnikatelů. O čtvrtletí později by měly tržby evidovat i firmy z oboru velkoobchodu a maloobchodu, tedy dalších zhruba 250.000 podnikatelů. O rozšíření systému na další odvětví by měla rozhodnout následně vláda.

Průzkumu se od 23. do 26. října zúčastnilo 606 respondentů.

O 4 miliardy, kterými bychom mohli ručit za půjčku Řecku, asi přijdeme, říká bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Je to ale podle něj méně, než kolik má ročně z dotací vicepremiér Andrej Babiš. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 32 minutami

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy