Nové zdroje energie i péče o lidi. Přehled napoví, kde bude příští roky nejvíce práce

Aneta Řezníčková Aneta Řezníčková
Aktualizováno 16. 4. 2023 18:06
Digitalizace, nové zdroje energie a ochrana životního prostředí - to jsou témata, která v následujících letech budou stále více rezonovat. Na pracovním trhu vytvoří tisíce nových pracovních míst pro specialisty i administrativní pracovníky. Aktuálně.cz dalo ve spolupráci s personalisty dohromady pět odvětví, která v následujících letech slibují významný růst.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Informační technologie a počítačová věda

Neustálý technologický pokrok, digitalizace a zároveň zvyšování bezpečnosti v této oblasti jsou důvody, proč jsou specialisté z oborů IT na trhu práce tolik vyhledávaní.

Dle průzkumu společnosti LinkedIn z roku 2020 byla v období mezi lety 2015 a 2019 poptávka po IT profesionálech nejvyšší ze všech profesních skupin. A tento trend stále trvá. Podle odhadů Mezinárodního svazu pro výpočetní techniku z roku 2020 byl počet lidí zaměstnaných v tomto odvětví přibližně 50 milionů. Tato čísla však rychle rostou. 

  • "Aktuálně nejrychleji rostoucí obor práce bude s nárůstem digitalizace a automatizace stále větší. Jedná se o pozice jako softwaroví inženýři, datoví analytici a datoví vědci, vývojáři aplikací, experti na kybernetickou bezpečnost a specialisté na umělou inteligenci (AI)," komentuje Jiří Halbrštát, manažer náboru marketingu ManpowerGroup.

Podle Ondřeje Havlíčka, headhuntera a spoluzakladatele společnosti Wolf Hunt, však tento dynamicky se rozvíjející obor nabídne pracovní místa i dalším, "netechnickým" profesím. "Technologické firmy mají kromě vývojových oddělení na velmi dobré úrovni i marketing, HR nebo obchod. IT firmy jsou zvyklé digitalizovat a automatizovat napříč. Proto budou pro zaměstnance zajímavé i v budoucnu," vysvětluje.

Slibné jsou podle něj i nejrůznější technologické start-upy, které se mohou stát "velmi výdělečnou záležitostí".

 

Právě se děje

Další zprávy