Na odevzdání přehledů zbývá poslední den. Podnikatelé musí "vyúčtovat" pojištění za minulý rok

Ekonomika Ekonomika
1. 5. 2017 17:34
Poslední den mají před sebou stovky tisíc podnikatelů na odevzdání přehledů pro Českou správu sociálního zabezpečení a pro zdravotní pojišťovnu.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Praha - Stovky tisíc podnikatelů mají před sebou poslední den, během kterého mohou odevzdat přehledy příjmů za rok 2016 České správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Termín letos připadá na úterý 2. května. Na zaplacení případných nedoplatků je ještě osm dalších dnů k dobru.

Termíny se o tři měsíce posouvají pro ty, kteří využívají služeb daňového poradce. Do 2. května ale musí dát ČSSZ a zdravotní pojišťovně vědět o tom, že jim daně řeší poradce.

Za pozdní odevzdání přehledu hrozí pokuta. U přehledu pro sociální pojištění je to až 20 tisíc korun, respektive 100 tisíc za opakované prohřešky. U zdravotního pojištění je maximální postih za pozdní odevzdání přehledu až 50 tisíc korun. Samozřejmě ale úřady vždy přihlížejí k okolnostem každého případu, takže maximální pokuty se týkají opravdu extrémních případů.

Za pozdní platbu nedoplatku se účtuje úrok z prodlení ve výši 0,05 procenta za kalendářní den.

Podnikatelé si také musí pohlídat případnou změnu záloh. Kdo platí minimální zálohy na zdravotní pojištění, měl si výši platby na nové měsíční minimum 1906 korun změnit již v lednu. Kdo platí víc, může výši platby změnit až poté, co mu vyjde v přehledu, kde se výše záloh na rok 2017 vypočítává.

U sociálního pojištění se výše záloh mění až poté, kdy podnikatel odevzdá přehled i v případě minimálních záloh. Kdo si platí minimální zálohy, platbu v květnu navýší na 2061 korun.

Minimální zálohy pro rok 2017 se podnikatelům zvedly za sociální a zdravotní pojištění dohromady o 172 korun měsíčně, tedy o 4,5 procenta oproti roku 2016.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy