Pozor na nebezpečný spam. O2 varuje před vyúčtováním

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
20. 10. 2014 16:18
E-mailová adresa, ze které je spam zasílán, je totožná s oficiální adresou společnosti. Operátor varuje, aby lidé neotvírali přílohu ke zprávě.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Thinkstock

Praha – Česko pravděpodobně zasáhla další vlna nebezpečného spamu, který se snaží z lidí dostat peníze. Tentokrát se podvodné e-maily tváří jako vyúčtování za služby operátora O2.

„V současné době ve spolupráci s bezpečnostním týmem CSIRT.CZ intenzivně řešíme falešný e-mail, který se snaží působit jako vyúčtování za služby O2,“ říká Lucie Jungmannová z tiskového oddělení operátora.

Zachycené e-maily měly stejný předmět zprávy ("Moje O2"), období vyúčtování (14. září až 13. října) a variabilní symbol začínající trojčíslím 127 a končící trojčíslím 841. Liší se číslo účtu příjemce a údajná dlužná částka. „Jedná se o částky ve výši kolem 200 korun, zatím vždy s 01 haléři,“ doplnila Jungmannová.

E-mailová adresa, ze které je spam zasílán, je totožná s oficiální adresou společnosti. „Zákazníky vyzýváme, aby na tuto výzvu nereagovali, neotevírali přílohu a e-mail raději ihned smazali,“ vyzývá Jungmannová.

Přiložený dokument, který má údajně obsahovat platební údaje, je ve skutečnosti spustitelný soubor. "Podle našeho dosavadního zkoumání s vysokou pravděpodobností obsahuje virus," uvedl na svém webu bezpečnostní tým CSIRT.CZ.

Naposledy v létě se v Česku rozšířily podobné spamy, které se tvářily jako exekutorské příkazy a v příloze obsahovaly nebezpečný software, který zcizoval přístupové údaje do internetového bankovnictví. Případem se od té doby zabývá policie.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy