Poslední šance na levnější hypotéku. Zdražování se před chystaným zpřísněním zastavilo

Petr Kučera Petr Kučera
18. 7. 2018 9:45
Banky se snaží přilákat klienty na slevy, a zvýšit tak podíl na trhu. Od října musí omezit úvěry podle příjmu a zadlužení žadatele.
Vývoj průměrné úrokové sazby nově sjednaných hypoték.
Vývoj průměrné úrokové sazby nově sjednaných hypoték. | Foto: Fincentrum Hypoindex

Praha - Hypoteční úvěry v červnu mírně zlevnily. Průměrná sazba klesla na 2,49 procenta z květnových 2,51 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Důvodem jsou zejména akční nabídky bank, které se snaží nalákat klienty ještě před dalším zpřísněním hypoték. K němu má dojít od října kvůli novému omezení, o němž rozhodla Česká národní banka (ČNB). Sazby dočasně snížily například Česká spořitelna a Equa bank.

"Ačkoliv ČNB koncem června zvýšila své základní úrokové sazby, zatím se nezdá, že by se v reakci na tento krok banky nějak hrnuly do závodu ve zvyšování sazeb. Před říjnovou platností nových doporučení ČNB vedoucích ke zpřísnění poskytování úvěrů s ohledem na příjmy klientů se banky snaží spíše využít zvýšeného zájmu o úvěry k získání nových obchodů," uvádí Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Vedle rostoucích tržních úroků a cen nemovitostí snižuje dostupnost hypoték zejména starost ČNB o budoucí schopnost Čechů splácet. Už od podzimu 2016 prakticky zakázala (byť jde formálně jen o doporučení) úvěry na celou hodnotu nemovitostí, maximem se stalo 90 procent. Od dubna 2017 mohou banky poskytovat většinu hypoték jen do 80 procent hodnoty nemovitosti (LTV). Hypotéky na 90 procent mohou tvořit jen 15 procent úvěrů v každém čtvrtletí.

Od letošního října se pak přidá další omezení: Splátka hypotéky a dalších dluhů nesmí přesáhnout 45 procent čistého měsíčního příjmu žadatele a jeho celkové zadlužení nesmí přesáhnout devítinásobek čistého ročního příjmu.

Banky také rozšiřují nabídku hypoték s delší fixací, tedy s delší garancí toho, že se úrok nezmění. Například Česká spořitelna nově nabízí až dvacetiletou fixaci.

"Lidé s nižšími příjmy mají šanci získat hypoteční úvěr do října. Mnoho zájemců se proto snaží se na poslední chvíli vyřídit hypotéku podle stávajících pravidel," říká Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities.

"Nejpozději od září budou muset banky do výše úroků chtě nechtě promítnout také 'zdražení peněz', tedy červnové zvýšení základních sazeb Českou národní bankou," připomíná Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

"Připočtěme zmíněné říjnové zpřísnění podmínek, kdy banky budou muset posuzovat také zadluženost a příjem žadatele. Vyjde nám, že éře poměrně dostupných hypoték v ČR opravdu tak jako tak odtikávají poslední minuty," dodává Kovanda.

Průměrná splátka nového úvěru, který si zájemce vezme na dva miliony korun a chce splácet dvacet let, nyní dosahuje 10 588 korun měsíčně.

Historicky nejnižší úrokové sazby nabízely banky v listopadu a v prosinci 2016 - v průměru 1,77 procenta. Od té doby úroky postupně rostou.

 

Právě se děje

Další zprávy