Platební karta může být zabudována i v hodinkách

šal
11. 9. 2007 9:15
Netradičních karet bude jen přibývat
Foto: MasterCard

Praha - Platební karta již nemusí mít klasický design plastového obdélníku se zaoblenými rohy. Stále častěji se obchodníci budou setkávat se zcela netradičními podobami karet.

Již dnes jsou některé platební karty například v podobě přívěsku na klíče, či jsou zabudované v mobilním telefonu nebo i v hodinkách.

Je to ještě vůbec karta?

V některých případech je již trochu nadnesené hovořit o platebních "kartách". Zájem není jen o speciální designy karet, ale i o tzv. bezkontaktní karty. U nich stačí kartu pouze přiblížit ke čtečce a transakce může úspěšně proběhnout.

Karta pak již nemusí vypadat jako karta, ale platebním nástrojem se může stát například mobilní telefon či náramkové hodinky, do kterých se zabuduje potřebný čip.

"Platební karty se staly součástí našeho života, mohou vyjadřovat osobnost nebo osobitost klienta a jsou také užitným uměním a sběratelským předmětem," říká Ján Čarný, generální ředitel společnosti MasterCard Europe pro Českou republiku, Slovensko a Ukrajinu.

"Není proto překvapující, že již před několika lety se začaly objevovat i platební karty, které se již nedrží 'klasického' tvaru,"dodává.

Foto: MasterCard

Stačí jen přiblížit a už se platí

Zcela novou technologií jsou bezkontaktní karty. Zde již není nutné kartu nikam zasouvat (do nějakého čtecího zařízení), ale stačí ji pouze přiblížit k terminálu. Tuto technologii využívá jak společnost MasterCard Europe tak i asociace VISA.

Ta například má tuto technologii již od roku 2004 a dosud ji využila na několika vybraných trzích po celém světě, například ve Spojených státech a vybraných lokalitách v Tichomoří.

V Evropě se lidé s těmito kartami mohou setkat například v Londýně. Tam Visa Europe společně se společností Barclaycard umožňuje bezkontaktní placení jízdného v londýnské dopravě a další drobnější platby do deseti liber (asi 400 korun).

Jde například o platby za kávu, občerstvení nebo denní tisk. Karta současně funguje jako lístek pro cestování londýnským metrem a autobusy.

"Visa Barclaycard je vůbec první multifunkční bezkontaktní karta uvedená na evropský trh," řekla Jana Lvová, Area Manager Visa Europe pro Českou republiku.

Foto: MasterCard

V Česku zatím jen vlastní fota

V České republice mohou lidé zatím využívat jen speciální personifikované designy karet. Na platební kartu si mohou umístit vlastní fotografii. Tuto možnost od počátku letošního léta nabízí dosud jen Komerční banka a ČSOB.

"Nabídku Image karty, tedy karty s vlastním designem, využilo již několik tisíc klientů. A to přitom byla tato možnost spojena jen s kartami Visa Classic. Od minulého týdne kartu s vlastním designem nabízíme i jako součást studentského konta," prozradil Tomáš Kopecký, tiskový mluvčí ČSOB.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy