Penzijní fondy v krizi obstály, ujistil Rusnok online

Ekonomika Ekonomika, red eko
14. 8. 2009 16:25
Systém potřebuje modernizaci, nedůvěra prý není na místě

Praha - České penzijní fondy byly finanční krizí díky svému velmi konzervativnímu nastavení dotčeny zcela minimálně. "Ve srovnání se zahraničím jsou jejich výsledky v tomto období mimořádně dobré," řekl šéf Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok v dnešním online rozhovoru na Aktuálně.cz.

"Je s podivem, jak málo důvěřujeme v Čechách soukromým finančním ústavům a jak na druhou stranu nekonečně věříme ve finanční sílu státu. Přičemž naše důchody od státu nejsou kryty ničím reálným - pouze slibem uvedeným v zákoně, který se může kdykoliv změnit," reagoval Rusnok na pochyby ohledně možného vytunelování fondů. "Český stát navíc jako jeden z mála v Evropě nemá prakticky žádné finanční rezervy," dodal.

Podle Rusnoka potřebuje český penzijní systém modernizaci, tedy posílení role penzijních fondů. "Bude-li financování důchodů kryto z více zdrojů, bude takový systém odolnější vůči rizikům, která jsou v dlouhém horizontu zcela reálná. Dělají to tak nejvyspělejší země světa a je to běžná součást doporučení odborných mezinárodních institucí," řekl.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Za změnu penzijního fondu dostanete pokutu až 800 korun
Výnosy penzijních fondů? Za posledních pět let v mínusu
Blog Jiřího Rusnoka na Aktuálně.cz

Bývalý ministr financí za ČSSD také uvedl, že je dnes jen "pasivním řadovým členem" strany. Mimo jiné považuje za nesmyslné tvrzení Jiřího Paroubka o nebezpečí přílivu zahraničních pracovních sil do České republiky. "Páni politici někdy rychleji mluví, než myslí, to je takový znak doby. Věcně je to nesmysl, protože bez zahraničních pracovníků by i dnes některé firmy v ČR musely zastavit či omezit výrobu. Nemluvě o stavebnictví či službách," řekl Rusnok v online rozhovoru.

Zde najdete odpovědi Jiřího Rusnoka v dnešním online rozhovoru

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy