Jiří Rusnok z NERVu říká online, jak měnit důchody

Ekonomika Ekonomika, Redakce EKO
14. 8. 2009 15:10
Hostem online rozhovoru Aktuálně.cz je šéf Asociace penzijních fondů a člen vládní rady

Online rozhovor - Proč začaly penzijní fondy od srpna vybírat "pokutu" za přestup ke konkurenci? Jak se jim daří v době krize a jaké jsou jejich skutečné výnosy? Kolik lidí má penzijní připojištění a jak jsou chráněny jejich úspory? Proč je v České republice nutná penzijní reforma? Jak se fondy vypořádaly s novou povinností zveřejňovat výši provize?

Jakékoliv otázky týkající se penzijních fondů a penzijního připojištění jste mohli pokládat Jiřímu Rusnokovi. Prezident Asociace penzijních fondů, který je zároveň členem NERVu a bývalým ministrem financí za ČSSD, začal online odpovídat od 14:00.

Odpovědi Jiřího Rusnoka čtěte níže:

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Za změnu penzijního fondu dostanete pokutu až 800 korun
Výnosy penzijních fondů? Za posledních pět let v mínusu
Blog Jiřího Rusnoka na Aktuálně.cz

Odpovězeno: 14. 08. | 14:05Autor: kopy

Otázka: Proč lžete důchod zajistí jen prosperujcí stát kde se rodí děti a ne děsit mladé lidi aby spořili na důchod když nemají kde bydlet a deti ani nectějí aby mohly cpát peníze do fondů již 5 let nic nevydělávající.pro Vás platí koho chleba žereš toho lež křič!!!!!!!

Jiří Rusnok: Dobrý den, domnívám se, že jsem nikdy nevolil jako argument v debatě k penzím strašení či jiné dramatické metody. Souhlasím s Vámi, že pricipielně zákldním předpokladem pro mezigenerační smír je prosperující stát s přirozenou reprodukcí obyvatelstva. V tomto směru se situace rozhodně v posledních letech zlepšila. Nicméně nelze se spolehnout pouze na financivání důchodů přes mezigenerační přerozdělování, zvlaště když víme, že v nadcházejících desetiletích nás čeká výrazná demografická změna. Všechny vyspělé země na světě toto reagují právě i posilováním soukromého spoření na stáří. Vaše hodnocení, že české PF již 5 let nic nevydělávají neodpovídá realitě.

Odpovězeno: 14. 08. | 14:11Autor: Láďa

Otázka: Dobrý den, v sedmdesátých letech Česká státní pojišťovna začala s důchodovým připojištěním. Kdo jim naletěl a léta spořil, skutečně bral o cca 200 korun větší důchod. Kdo se pak dožil 90.let zaplakal. Nemůžeme se dožít něčeho podobného.

Jiří Rusnok: Dobrý den, situace, kterou popisujete nastala zejm. proto, že po roce 1989 proběhla etapa výrazné inflace, na kterou produkty nastavené za minulého režimu vůbec neuměly reagovat. Za komunismu inflace oficiálně neexistovala resp. se projevovala např. nedostatekem určitých druhů zboží. musíme si uvědomit, že 200 Kč před rokem 1989 je hodnotově něco jako dnes cca 2000 Kč. Dnešní dlouhodobé spořící produkty s vývojem cenové hladiny počítají, navíc neočekávám, že bychom měli znovu projit dramatickým cenovým zvratem. Proto se domnívám, že riziko, které popisujete je dnes minimální.

Odpovězeno: 14. 08. | 14:15Autor: Marika

Otázka: Proč "vaše" ČSSD odmítá reformu penzijního systému, když i vy říkáte, že je nutná, protože jinak prostě peníze na důchody nebudou?

Jiří Rusnok: Dobrý den,
především musím upozornit, že nemluvim za ČSSD, jsem dnes pasívní řadový člen. Pokud však sleduji media, tak ČSSD důchodovou reformu neodmítá jako takovou, má však jiné představy než některé jiné politické strany pokud jde o její parametry. Je spíše pouze pro další parametrické změny ve státním systému a podporuje pouze dobrovolné formy spoření za účasti zaměstnavatelů.

Odpovězeno: 14. 08. | 14:20Autor: Petr

Otázka: Pane inženýre, proč pokuta pro klienta při přestupu z fondu do jiného i v případě změny vlastníka fondu, nebo při mizerné práci fondu. Já sám jsem přestoupil z Všeobecného PF, když se šéfové víc starali o stávku v Mostecké uhelné než o naše peníze. Nynější fond má už asi 4. majitele.

Jiří Rusnok: Dobrý den, administrativní poplatek za přestup či předčasné ukončení smlouvy byl zaveden letošní novelou příslušného zákona předvším jako ochrana stávajících klientů před zbytečnými náklady spojenými s často uměle vyvolávanými přestupy mezi fondy. Jistě nejde o dokonale férové řešení pro každou jednotlivou situaci. Nicméně celkově by to mělo účastníkům penzijního připojištění přispět k jejich dlouhodobým výnosům. Očekávám, že se vláda nicméně vrátí k legislativním návrhům na celkovou modernizaci systému penzijního připojištění po volbách a pak bude možno i uvažovat o dokonalejším způsobu regulace v této věci.

Odpovězeno: 14. 08. | 14:30Autor: Jakub

Otázka: Dobry den,chtel bych se Vas zeptat,jak by bylo zajisteno,aby penzijni fondy nebyly vytunelovany,obzvlaste kdyz by se uvazoval o vyvedeni casti penez v ramci opt-outu? Pokud jsou informace z medii pravdive, tak momentalne nemaji stavajici penz.fondy na vyplaceni castek ktere si lide vlozili!Dekuji

Jiří Rusnok: Dobrý den, především mi dovolte zcela odmítnout tvrzení, že stávající PF nemají dost protředků na výplaty svých klientů. není to a nikdy nebyla pravda. naopak české PF díky svému velmi konzervativnímu nastavení byly finanční krizí dotčeny zcela minimálně a ve srovnání se zahraničím jsou jejich výsledky v tomto období mimořádně dobré. K Vaší otázce. To aby v PF nedošlo ke ztrátám vkladů klientů je zajištěno promyšlenou legislativou, která poskytuje jak veřejnosti tak zejména státnímu dohledu (ČNB) dostatek nástrojů k zajištění bezpečného provozu těchto finančních institucí. PF jsou pod trvalým dohledem ČNB, který bdí nad zdravým vývojem v nich a to nejen krátkodobě ale i s výhledem do budoucna.
Je s podivem jak málo důvěřujeme v Čechách soukromým finančním ústavům a jak na druhou stranu nekonečně veříme ve finanční sílu státu. Přičemž naše důchody od státu nejsou kryty ničím reálným pouze slibem uvedeným v zákoně, který se může kdykoliv změnit. A český stát navíc jako jden z mála v Evropě nemá prakticky žádné finanční rezervy.

Odpovězeno: 14. 08. | 14:32Autor: Zdenka

Otázka: Můžete mi prosím sdělit, na kom mám vymáhat peníze od zkrachovaného penz.fondu VIVA ? Zcela jistě nejsem sama.Zmizly jak moje úspory, tak i státní příspěvky. Děkuji za odpověď.

Jiří Rusnok: Dobrý den,
bohužel nemám žádné podrobnější informace o likvidaci tohoto PF, v době kdy se toto odehrálo jsem ještě se sektorem Pf neměl zhola nic do činění. Jistě musí existovat něco jako likvidátor či konkurní správce tohoto subjektu.

Odpovězeno: 14. 08. | 14:35Autor: jirka

Otázka: dobrý den, co říkáte na paroubkův včerejší výrok o nebezpečí přílivu zahraničních pracovních sil do čr? souhlasíte s ním? děkuji.

Jiří Rusnok: Pání politici někdy rychleji mluví než myslí, to je takový znak doby. Věcně je to nesmysl, protože bez zahraničních pracovníků by i dnes některé firmy v ČR musely zastavit či omezit výrobu. Nemluvě o stavebnictví či službách.

Odpovězeno: 14. 08. | 14:41Autor: Michal

Otázka: Mohl byste mi vysvetlit proc povazujete fondovy pilir duchodoveho systemu za nezbytny? Rad bych Vam pripomnel jeden Vas vyrok :...v českých podmínkách ekonomicky aktivní budou platit víc, ať už bude jakýkoli systém, důchodci na tom lépe nebudou, podstatne lépe na tom budou jen finanční insitutce.

Jiří Rusnok: Dobrý den, považuji jej za nezbytný proto, že bude-li financování důchodů kryto z více zdrojů bude takový systém odolnější vůči rizikům, která jsou v dlouhém horizontu zcela reálná. Za relevantní argument beru i to, že asi na tom něco bude, když to tak dělají ty nejvyspělejší země světa a je to bežná součást doporučení odborných mezinárodních institucí. K uvedenému výroku snad jen tolik, že člověk se v životě učí stále a také reflektuje měnící se podmínky.

Odpovězeno: 14. 08. | 14:45Autor: Hajný Jabůrek

Otázka: Dobrý den, myslíte si, že je výhodnější mít kapitálové životní pojištění nebo penzijní připojištění? Děkuji.

Jiří Rusnok: Dobrý den, obecně to lze těžko porovnat, každý z těchto produktů ma trochu jiný účel. Penzijní připojištění je defacto pouze spoření na stáři, KŽP by především mělo být pojištěním na krytí rizika v průběhu aktivního života, jehož vedlejším efektem je i vytváření finanční rezervy na dobu po uplynutí pojistného krytí. Záleží tedy na Vaši kokrétní situaci a Vašich preferencích. Optimálně budete zajištěn budete-li mít oboje.

Odpovězeno: 14. 08. | 14:48Autor: mira

Otázka: Nevidím jediný důvod, proč bych měl dávat peníze penzijním fondům, resp. jejich manažerům - v případě reformy půjde o státem zaručený příjem fondům, tak proč by se snažily, že. Ať mi stát dá stejné peníze a budu investovat do dluhopisů a vydělám více. A klidně se zavážu, že na ně 15 let nešáhnu.

Jiří Rusnok: Dobrý den, bohužel nevím o jaké reformě hovoříte, takže Vám nemohu konkrétně odpovědět. Jistě na svou volbu máte plné právo, penzijní připojištění je u nás čistě dobrovolné.

Odpovězeno: 14. 08. | 14:52Autor: Prudič

Otázka: Pane Rusnoku, je pravdou, že tím že nebyla důchodová reforma dotažena do konce a od ledna 2010 začne platit novela zákona o důchodovém pojištění budou tím postižení nejvíce vysokoškoláci. Kterým se nebude započítavat doba studia a pro které stejně jako dosud platí 30% a 10% redukční hranice ?

Jiří Rusnok: Dobrý den, bohužel nejsem znalec detailů stávající zákonné úpravy státních penzí. Ale vím, že určitě i nadále budou platit redukční hranice, které uvádíte a pokud jde o započítávání doby studia, tak ta se při výpočtu důchodu dotkne až dnešních studentů, čili těch co studují po 18 roku věku od platnosti zmiňované novely. Pokud bych se mýlil omlouvám se předem.

Odpovězeno: 14. 08. | 14:58Autor: Roman Svoboda

Otázka: Připravovaný zákon o penzijním spoření by měl zavést nové penzijní fondy s odděleným majetkem. Počítá se s limitem na nákladovost fondů? Investuji přes ETF s poplatkem za správu 0,3 % z hodnoty majetku p.a. Obávám se, že mě stát přinutí k předražené investici a nákladovostí 1% až 2% za správu.

Jiří Rusnok: Dobrý den, především pokud bude vůbec nový model penzijního spoření spuštěn jistě zústane dobrovolný jako dnes. Původní návrh zákona obsahoval limit pro celkovou nákladovost - a to tak, že správcovská společnost by si mohla účtovat max 2% z aktiv ve správě jako jediný poplatek. V tom je to ovšem s Vámi uvedeným příkladem nesrovnatelné jelikož investujete-li přímo do ETF platíte mimo poplatku za správu ještě další poplatky.

Odpovězeno: 14. 08. | 15:04Autor: HaryFotr

Otázka: Strašíte lidi demografickým vývojem, jehož důsledky průběžný státní důchodový systém nebude schopen profinancovat. Fondového systému se demografie netýká? Dle mne se pouze ditto odloží o cca 20let, a potom i tzv. fondy pojedou na průběžný systém, protože ta původní jakás akumulace bude dávno fuč.

Jiří Rusnok: Dobrý den, opět musímm zdůraznit, že nikoho nestraším. Rozdíl mezi důsledky demografického vývoje na průběžný a fodnový systém spočívá v tom, že průběžný systém je ohraničen hranicemi národních států a asi to tak zůstane dokud budou tyto státy existovat. Naopak kapitálově financovaný systém již dnes má tu výhodu, že může operovat globálně a tím do znančné míry neutralizuje dopady negativního demografického vývoje v národním či regionálním měřítku.

Odpovězeno: 14. 08. | 15:09Autor: Kún

Otázka: Většina aktiv penz. fondů tvoří st. dluhopisy. Aby je stát fondům splatil, peníze vytáhne z kapes občanů.Takže ve spoř. systému si občan důchod platí dvakrát: celý život odvádí peníze fondům (ty je půjčí státu) a podruhé tutéž sumu odvede státu, aby mu stát jeho vlastní peníze do fondů vrátil. Hmm..

Jiří Rusnok: Dobrý den, ano upozorňujte na velmi závažnou souvislost. Souhlasím s Vámi, že není ideální, že dnešní české PF jsou legislativou nuceny investovat především do českých st.dluhopisů. Cílem by mělo být aby portfólia PF byla mnohem diverzifikovanější, toho se ale lze dočkat až se změnou legislativy. Celkově je tento problém na dlouhý rozbor a na to zde bohužel není čas ani prostor.

Odpovězeno: 14. 08. | 15:16Autor: Jirka

Otázka: jaký je vlastně rozdíl mezi důchodovým a penzijním pojištěním?

Jiří Rusnok: Dobrý den,
penzijní připojištění se státním příspěvkem v ČR poskytují licencované penzijní fondy a jedná se de facto o spoření na stáří s příspěvkem státu příp. i zaměstnavatele. S termíny důchodové či penzijní pijištění se lze setkat mezi produkty životních pojišťoven a vesměs se jedná o kapitálové životní pojištění, či jeho různé odvozeniny jako např. investiční životní pojištění. Zde jde de facto o kombinaci životní "rizikové" pojistky (s pojištěním smrti, úrazu, závažných onemosnění apod.) se spořením.

Vážení návštěvnící www.aktualne.cz, bohužel můj čas se naplnil a toto byla poslední odpověď v dnešním on-line rohovoru. Děkuji všem za otázky.
Přeji krásný zbytek léta a vše dobré
Jiří Rusnok

 

Právě se děje

Další zprávy