Na oddlužení má dosáhnout víc lidí. Pelikánova změna osobních bankrotů může uspět

David Klimeš Ekonomika David Klimeš, Ekonomika
1. 3. 2018 10:25
Snadnější a rychlejší oddlužení může podpořit většina poslanců, přestože má řadu kritiků. Věřitelé mluví dokonce o porušení základních práv.
Bude líp? (ilustrační foto)
Bude líp? (ilustrační foto) | Foto: ISIFA/Thinkstock

Praha - Exekucí v Česku přibývá, postihují už 863 tisíc obyvatel. Z nich téměř půl milionu má tři a více exekucí, ukázala nejnovější statistika. Dosud měli tito lidé poměrně malou šanci na oddlužení.

Proto se ministr spravedlnosti Robert Pelikán rozhodl předložit novelu insolvenčního zákona, která má umožnit snadnější a rychlejší oddlužení.

Dnes musí dlužník, který chce projít takzvaným osobním bankrotem, zaplatit během pěti let alespoň třicet procent dluhů. Tato varianta zůstane, nově ale mají přibýt i dvě další.

Novela dá lidem šanci na oddlužení i tehdy, jestliže během tří let splatí nejméně polovinu pohledávek. A přináší také nejkontroverznější novinku: Pokud bude dotyčný o zaplacení svých dluhů usilovat po dobu sedmi let, nebude pro něj stanoven žádný minimální limit - takže teoreticky nemusí splatit nic.

Pelikánovu novelu už schválila vláda, ale v Poslanecké sněmovně to bude mít hnutí ANO bez většinové podpory těžké. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Lucie Machálková nechce říct, kde chce Pelikán podporu shánět: "S ohledem na probíhající vyjednávání o podpoře nebudeme nyní poskytovat bližší komentář," uvádí.

Podle poslance za ODS Petra Blažka je však novela pro druhou nejsilnější stranu sněmovny zcela nepřijatelná: "Pozitivní je jen pro insolvenční správce, kterým stát vyrobí nezaslouženě a neodůvodněně obrovský byznys na úkor věřitelů i dlužníků," říká.

Proti je i poslanec za KDU-ČSL Marek Výborný. "Budu usilovat o změnu, aby práceschopný a zdravý člověk měl v rámci oddlužení namísto v krajním případě navrhované nuly povinnost splatit alespoň deset procent dluhů," předesílá.

Podle zjištění týdeníku Ekonom by ale Pelikán mohl získat většinovou podporu u ČSSD, starostů nebo pirátů.

"Obecně novelu plně podporuji," říká například pirátský poslanec Lukáš Kolářík. A ještě by přidal možnost rychlejšího oddlužení například pro seniory: "Ve chvíli, kdy je jim například 65 let, sedmiletý proces oddlužení na úrovni příjmu šest až devět tisíc měsíčně je pro ně likvidační," dodává.

Podle zdrojů Ekonomu se nyní ministerstvo soustředí na prosazení zákona do druhého čtení, v něm pak bude Pelikánův úřad ochotný k ústupkům. Neměla by se tak opakovat situace z minulého roku, kdy prakticky totožný návrh Pelikán neprotlačil ve sněmovně ani úvodní debatou.

Pozor na detaily, varují právníci

Jedna věc je politický spor ve sněmovně, druhá reálné hodnocení normy ze strany právníků, kteří se dluhy a exekucemi denně zabývají.

Advokát a insolvenční správce Jakub Backa si myslí, že Pelikánův záměr rozšířit okruh lidí, kteří dosáhnou na oddlužení, je správný: "Pokud jsou čísla uváděná ministerstvem přesná, tak přes 90 procent dlužníků v exekuci - tedy přes 655 tisíc osob - není schopno z dluhu uhradit ani 30 procent, a nedosáhne tak na oddlužení. Tito lidé jsou fakticky v neřešitelné pasti, a to až do smrti," vysvětluje.

Problém ale vidí v nastavení kontrolních mechanismů. Novela předpokládá, že větší šanci na oddlužení vyváží důkladnější práce insolvenčních správců. Mají se třeba zajímat o místní nabídky práce, zda dlužník nemůže jít za lepším a více splácet.

"To je hodně naivní a od reality odtržená představa. V praxi to bude pro správce těžko realizovatelné," myslí si Backa. Správce by měl dlužníka "pérovat", ale na druhou stranu o něm nebude vědět ani to, co ví příslušný úřad práce nebo finanční úřad.

Nedomyšlené věci v novele nachází i právník a publicista Tomáš Němeček. Pesimisticky hodnotí, zda budou dlužníci nadále usilovat o splacení alespoň nynějších předepsaných 30 procent. "Obávám se, že novela by vedla k tomu, že ti, kdo jsou dnes schopni splácet přes 30 procent, by hledali cestu, jak nesplatit ani to," poukazuje.

Ostře se proti novele vymezuje Česká asociace věřitelů. Její prezident Pavel Staněk sice uznává, že je potřeba řešit problém kumulovaných exekucí, ale Pelikán to podle něj nevymyslel příliš dobře, protože umožní snazší oddlužení lidem, kteří už nyní nemají problém splácet.

"Sedmiletá varianta oddlužení fakticky znamená vyvlastnění majetku věřitelů, což je dle mého názoru v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Dlužníci by při ní již nemuseli splatit žádnou minimální část dluhu - jediné, co by museli hradit, je odměna insolvenčního správce," říká Staněk.

Asociace věřitelů proto preferuje jednorázové odpuštění dluhů pouze lidem s nesplatitelnými exekucemi. Ostatním by však současná pravidla ponechala.

Proti takto jednoduchému řešení protestuje Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni, který řeší konkrétní problémy předlužených. "Česko je v mezinárodním srovnání specifické extrémní kumulací exekucí způsobenou jejich nesplatitelností. Jistiny dluhů jsou totiž obaleny rychle rostoucími sankcemi, které zajišťují trvalou udržitelnost pohledávky i při jejím splácení," podotýká.

Z dalšího obsahu čísla

Obálka týdeníku Ekonom
 • Téma: Všechny Babišovy ženy - profily dvou desítek žen, o než se opírá nejmocnější muž v Česku.
 • Rozhovor: Česko není Praha proti venkovu, je mnohem pestřejší, říká sociální geograf Radim Perlín.
 • Desítky novel, stovky změn. Podnikatelé se stabilních daní jen tak nedočkají
 • Boj o Pelikánovu cestu z dluhového pekla
 • Milan Škoda: Jak se staví supermarket pro fotografy
 • Dvoumiliardový tunel indického šperkaře
 • Nový impulz pro autoprůmysl: Automobilky zkoušejí pohon na odpadní teplo
 • Právo: Počítače vytlačují právníky, samy už zvládnou sepsat odvolání či nájemní smlouvu
 • Auto: Šest novinek, které byste si neměli nechat ujít v Ženevě
 • Moje technologie: V nouzi mě spasí SOS tlačítko, spoléhá se spolumajitel marketingové agentury Sherpas Jiří Suchý.
 • Moje tři cesty: Martin Podzimek díky baseballu procestoval Evropu
 • Restaurace: Příběh vyprávěný na talíři přináší brněnský Pavillon

Proto je podle něj potřeba Pelikánův návrh podpořit. Hůle upozorňuje, že i těch kontroverzních sedm let je stále delší doba než třeba v sousedním Německu.

Podle něj je důležité rozlišovat věřitele na ty, kteří dlužníkovým počínáním trpí nedobrovolně, a ty, kteří dobrovolně dlužníkovi nabídli své služby. Ti si musí lépe rozmyslet, komu a za kolik budou půjčovat.

Zastavte nesmyslné exekuce

Jakkoliv se názory mezi politiky i právníky na Pelikánovu novelu různí, všichni se shodují, že toto rozhodně není konec, i kdyby parlament novelu přijal.

 "Jsou špatně nastavené ekonomické pobídky," říká Němeček. "Je výhodnější nechat běžet i zjevně bezúčelnou exekuci než ji zastavit. Tohle potřebujeme otočit, aby pobídka směřovala spíše k zastavování, je-li zjevné, že dlužník nic nemá."

Proto navrhuje, aby po šesti měsících věřitel učinil zásadní rozhodnutí, zda chce v exekuci nadále pokračovat - a v tom případě mu smí exekutor účtovat náklady, nebo zda ji zastaví - a v tom případě by je neplatil.

Trochu jinak to formuluje Backa, ale jde mu o to samé - zastavení neúčelných exekucí: "Pokud po určitou dobu, například tři roky, není schopen exekutor, který vede exekuci v prvním pořadí, od dlužníka nic vymoci, musely by být všechny déletrvající exekuce z úřední povinnosti nebo na návrh dlužníka jako neúčelné zastaveny," uvádí.

Více čtěte v týdeníku Ekonom, který vychází ve čtvrtek 1. března.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy