Obří pokuta za prodej investic. ČNB trestá obchodníka

Jiří Hovorka Jiří Hovorka, František Mašek
2. 4. 2015 13:45
Brněnská společnost Amidea musí zaplatit pokutu ve výši sedm milionů korun za to, že prodávala rizikové investice bez oprávnění.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha – Jednu z nejvyšších pokut pro obchodníka s cennými papíry uložila Česká národní banka. Brněnské společnosti Amidea dala pokutu ve výši sedm milionů korun za to, že bez oprávnění zprostředkovala v letech 2012 až 2014 investice do velmi rizikových finančních nástrojů.

Podle ČNB tak poškodila  zhruba 500 lidí. Většina z nich přes Amideu investovala prostřednictvím elektronických platforem provozovaných kyperským obchodníkem s cennými papíry Safecap Investments. Lidé u kyperského obchodníka investovali do takzvaných měnových párů nebo investičních derivátů (CDF kontraktů).

Rozhodnutí o pokutě vydala Česká národní banka v listopadu 2014, firma ale následně podala rozklad. Centrální banka pak v březnu snížila původní výši pokuty z osmi na sedm milionů korun. Rozhodnutí už je nyní pravomocné.

Historicky nejvyšší pokutu ve výši 20 milionů korun od České národní banky dostal na konci roku 2010 obchodník s cennými papíry Capital Partners. Firma vydělávala na klientech, provozovala takzvaný churning, tedy příliš časté obchody s cennými papíry klientů, za což inkasovala vysoké poplatky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy