Nevynáší, ale je přehledné a dotované. Stavební spoření ožívá, lidé touží po rezervě

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
20. 9. 2020 17:45
Podle aktuální statistiky Asociace českých stavebních spořitelen se objem úvěrů od stavebních spořitelen meziročně zvýšil o 30 procent a počet nově uzavřených smluv o 10 procent. Na podzim nabízejí stavební spořitelny tradičně výhodné akce, které mohou nové smlouvy zlevnit o tisíce korun.
Foto: Thinkstock

"S ohledem na uplynulé měsíce a nenadálou epidemickou situaci, která ovlivnila i finanční trhy, jsou dosavadní výsledky stavebního spoření výborné. Úvěrové obchody se dokonce přibližují rekordní úrovni z roku 2018," říká Jan Jeníček, předseda Asociace českých stavebních spořitelen.

Celkem lidé od ledna do konce srpna čerpali úvěry ze stavebního spoření v objemu 42,4 miliardy korun, což je v meziročním srovnání nárůst o 30 procent.  Zároveň měli i větší zájem o nové smlouvy. Založilo si ji přes 264 tisíc lidí, což je meziroční nárůst o 10 procent.

Roste také cílová částka, na kterou si lidé smlouvy uzavírají. Letos už celková hodnota u uzavřených smluv překročila hranici sto miliard korun, což je nejvíce v historii tohoto produktu. K této hranici se přiblížil jen rok 2008. 

Podle Jeníčka zapříčinila krize to, že si lidé uvědomili hodnotu spoření a v praxi zjistili, jak citelně může ztráta příjmu dolehnout na rodinný rozpočet, když nemají žádnou finanční rezervu.

Touha mít něco "uloženo" potvrzuje i fakt, že lidé v době koronavirové krize vypovídali smlouvy méně, než bylo obvyklé v posledních pěti letech. "Stavební spoření lidé vnímají jako rezervu, na kterou sáhnou, až když vyčerpají jiné zdroje svých úspor," poznamenává Jeníček.

Stavební spoření, které je na trhu už přes čtvrt století, je mezi lidmi relativně oblíbený produkt. Je jednoduchý a garantuje státní podporu ve výši až dva tisíce korun ročně, což z něj zároveň dělá i produkt, který dokáže stále ještě porazit inflaci.

Podmínkou pro získání státní podpory je spoření v délce minimálně šesti let bez možnosti peníze po tuto dobu čerpat. Pro dosažení nejvyšší státní podpory je v průběhu roku potřeba poslat na účet 20 tisíc korun, což je 1667 korun měsíčně. 

Úvěr mohou stavební spořitelny poskytnout pouze na bytové potřeby. Objem úvěrů se pohybuje od desetitisíců korun na menší rekonstrukce až po několik desítek milionů na pořízení domů. "Výhodou je, že úvěry v řádech stovek tisíc korun není nutné zajišťovat zástavním právem k nemovitosti. U menších úvěrů prokazuje klient svou bonitu již pouhou historií spoření, které zpravidla poskytnutí úvěru předchází," tvrdí tajemník asociace spořitelen Jiří Šedivý.

Průměrná výše úvěru ze stavebního spoření činila loni 880 tisíc korun. Pro srovnání, v roce 1993 to bylo zhruba 128 tisíc korun.

Ušetřit se dá na poplatku za uzavření smlouvy

V minulosti bylo na "stavebku" zajímavé i zhodnocení uložených peněz. Nicméně postupem let úroky klesaly až na současnou hodnotu kolem jednoho procenta.

"Při pohledu na nabídku úroků, kterými se zhodnocují peníze na stavebním spoření, čeká nové zájemce o tuto populární formu spoření od října poměrně monotónní obrázek. Všechny v Česku působící stavební spořitelny budou totiž nabízet úrok ve výši jednoho procenta. O výhodnosti 'stavebka' tak budou rozhodovat především akční nabídky a poplatky za vedení účtu," říká Roman Bečička, úvěrový analytik společnosti Broker Trust, podle něhož je klesání úrokových sazeb běžné u řady finančních produktů, typicky u běžných a spořicích účtů.

Připomíná, že doba akčních nabídek spořitelen právě začíná. "V posledním čtvrtletí roku stavební spořitelny tradičně bojují o nové klienty, které lákají různými zvýhodněnými akcemi. Zvažujete-li sjednání stavebka, asi nenajdete vhodnější dobu," říká analytik. 

Doporučuje projít nabídku a porovnat podmínky a doporučit vhodnou spořitelnu a tarif. Mezi nejoblíbenější "akce" patří odpuštění poplatku za sjednání smlouvy, který se vypočítává podle zvolené cílové částky. Lze tak ušetřit několik tisíc korun. Na odpuštění poplatků za vedení účtu, druhé časté podzimní nabídce, se uspoří ročně "jen" stokoruny. V poslední době jsou nabídky často směřovány na mladé lidi nebo děti, za jejichž smlouvy lze ušetřit. Případně je možné získat zvýhodněnou smlouvu uzavřením dalšího produktu. 

Stavební spořitelny poskytly v ČR od svého vzniku v roce 1993 do letošního srpna 2,54 milionu úvěrů za jeden bilion korun. Průměrná výše úvěru za celou historii stavebního spoření tak činí zhruba 400 tisíc korun. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy