Za vánoční dárky letos utratíme víc. I za pyrotechniku

Petr Kučera Petr Kučera
21. 10. 2010 16:45
Průzkum: Přes dvě třetiny lidí si dovolí víc než vloni
Foto: Jan Langer

Praha - Většina obyvatel Česka letos plánuje utratit za vánoční dárky o trochu víc peněz než vloni. Vyplývá to z průzkumu, který v srpnu a září provedla společnost Unilever na reprezentativním vzorku 500 osob.

Více než vloni dá za dárky téměř 70 procent lidí. Průměrná útrata na člena rodiny prý vzroste z loňských 3 106 korun na 3 233 korun. To je ale pořád výrazně méně než v předchozích letech - v roce šlo totiž o 3 667 korun a v roce 2006 dokonce o 5017 korun.

"Největší rozdíl jsme zaznamenali u skupiny obyvatel s nejnižší příjmem. Ti předpokládají, že letos utratí za domácnost průměrně 5 322 korun namísto loňských 4 764 korun," říká Petr Hantych, regionální manažer analýz ze společnosti Unilever.

Naopak oproti předcházejícím Vánocům se chystají nejvíce šetřit domácnosti s vyššími příjmy - zatímco vloni utratily 12 592 korun, letos podle průzkumu jen 11 232 korun.

Na pyrotechnice se nešetří

Lidé plánují větší útratu také za další vánoční a silvestrovské nákupy, nejen dárky. Nejvíce prý narostou výdaje za pyrotechniku - v průměru 700 korun oproti loňské pětistovce.

Za vánoční stromek jsou lidé připraveni zaplatit o 150 korun více než v roce 2009, vánoční výzdoba bude dokonce o 180 korun nákladnější než vloni. Naopak výdaje za vánočním cestování klesnou zhruba na polovinu, letos na 1 665 korun.

Kapr, salát a cukroví

Štědrovečerní a silvestrovský stůl zůstane skoro stejný jako vloni. Štědrovečerní večeře stojí českou domácnost průměrně 800 korun, ukázal průzkum.

Složení svátečního stolu zůstává již řadu let zcela stejné - na štědrovečerním stole nebude v naprosté většině domácností chybět kapr, bramborový salát a vánoční cukroví.

Podle průzkumu se v českých rodinách peče v průměru osm druhů cukroví, oproti několika předchozím letem jejich počet nezměnil. Nejvíce druhů pečou lidé v Jihomoravském kraji (jedenáct), nejméně v Plzeňském kraji (šest).

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Chcete vrátit koupené zboží? Víme, na co máte nárok
Jak reklamovat vadné zboží? Čtěte krok za krokem
Lidé platí za běžné nákupy o pětinu méně než před krizí
 

Právě se děje

před 15 minutami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy