Plast ekologičtější než papír. Návrat igelitek začal spor o šetrnost nákupních tašek

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 28. 10. 2019 17:55
Ekologická udržitelnost je pro české obchodníky klíčové téma, zajímá totiž stále více jejich zákazníků. Z potravin tak sundavají obaly, pytlíky mění za textilní sáčky, rozšiřují nabídku o rostlinné náhražky jídel. Řetězec Billa se nyní vydal zdánlivě opačným směrem - omezuje nabídku papírových tašek a vrátil se k "plastům". Přestože důvod má být ekologický, ne všichni na trhu se shodnou.
Kontejnery pro převoz komunálního odpadu.
Kontejnery pro převoz komunálního odpadu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Kvůli taškám se lesy nekácí

Přesto výhodou papírové tašky zůstává podle řetězce Globus její odbouratelnost v přírodě. "Pokud ji zapomene vytřídit a taška jde do běžného odpadu, na skládce či v přírodě se působením vnějších vlivů postupně sama biologicky rozloží," popisuje vedoucí komunikace řetězce Rita Gabrielová.

"Pokud se tato papírová taška nevyrábí někde daleko a není za ní dlouhá uhlíková stopa, nevidíme žádnou markantní nevýhodu, která by byla srovnatelná s nevýhodami plastových nebo biologicky nerozložitelných tašek," dodává.

Například internetový prodejce Rohlik.cz rozváží své nákupy výhradně v papírových taškách. Jsou vyrobeny z recyklovatelného kraftovaného papíru, ovšem nejedná se o recyklát. "Kdybychom používali nějakou z variant recyklovaného papíru, neměl by takovou nosnost a museli bychom použít o několik tašek více, čímž by enormně narostla spotřeba," říká šéf marketingu Rohlík.cz Olin Novák.

Dřevo z tašek podle něj pochází například z prořezu, stromů napadených kůrovcem či neopracovaných odřezků pro nábytkářský průmysl.

  • "Nikdo v současné době nekácí kvůli taškám les, neplundruje lesnaté území," upozorňuje Petr Hruboš ze společnosti Printstep, která prodejci tašky dodává. Podle odborníků z papírenského průmyslu je v posledních letech v Česku naopak značný nadbytek dřeva způsobený suchem a kůrovcem. "Stromy se tedy nekácí kvůli papírenskému průmylsu, který jich z celkové těžby celosvětově (ale i u nás) spotřebovává jen cca 14 procent. Energie (elektřinu i teplo) si papírenské podniky většinou vyrábějí samy - a to v regeneračních kotlích - a z veřejných sítí neberou prakticky nic," připomíná zástupce ředitele Asociace českého papírenského průmyslu Miloš Lešikar.

Počet tašek v oběhu se sice Rohlik.cz snaží eliminovat, omezují ho v tom ale předpisy, které stanovují, že určité typy produktů musí být do tašek baleny odděleně. "Proto často nemůžeme nákup přivézt pouze v jedné tašce, i když by se do ní třeba vešel. Legislativa nám to nedovoluje," připomíná Novák s tím, že papírové tašky Rohlik.cz v současnosti považuje za dobré řešení.

 

Právě se děje

Další zprávy