Pavla Adamcová
Aktualizováno 28. 10. 2019 17:55
Ekologická udržitelnost je pro české obchodníky klíčové téma, zajímá totiž stále více jejich zákazníků. Z potravin tak sundavají obaly, pytlíky mění za textilní sáčky, rozšiřují nabídku o rostlinné náhražky jídel. Řetězec Billa se nyní vydal zdánlivě opačným směrem - omezuje nabídku papírových tašek a vrátil se k "plastům". Přestože důvod má být ekologický, ne všichni na trhu se shodnou.
Čtvrtí v recyklaci plastových obalů
Recyklace jednorázových plastů - především plastových talířů, příborů, brček, nápojových míchátek nebo boxů na jídlo a pití z polystyrenu - je pro Evropu dlouhodobý cíl. Do deseti let mají být recyklovatelné nebo znovuvyužitelné všechny plastové obaly v Evropské unii. Podle zjištění projektu Evropa v datech za sebou Evropané zatím ročně nechávají 26 milionů tun použitého plastu.
Češi jsou v recyklaci plastových obalů v Evropě čtvrtí. Česko se v roční spotřebě plastových obalů (22,5 kg na osobu) pohybuje pod evropským průměrem (32 kg). Češi přitom ročně recyklují téměř 60 procent plastů a patří tak po Litvě (74,4 procenta), Kypru (63,7 procenta) a Slovinsku (62 procent) na čtvrtou příčku.
Největšími producenty odpadu z plastových balení v Evropě jsou potom Irsko, Lucembursko a Estonsko. Podle předloňského průzkumu Eurobarometru se však minimálně třetina Evropanů již nějakou dobu používání jednorázových plastů vyhýbá.
- Lidé se totiž jednak obávají vlivu plastů na své zdraví (74 procent Evropanů, 73 procent Čechů), ale především jejich dopadu na životní prostředí (87 procent Evropanů, 84 procent Čechů).