Plast ekologičtější než papír. Návrat igelitek začal spor o šetrnost nákupních tašek

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 28. 10. 2019 17:55
Ekologická udržitelnost je pro české obchodníky klíčové téma, zajímá totiž stále více jejich zákazníků. Z potravin tak sundavají obaly, pytlíky mění za textilní sáčky, rozšiřují nabídku o rostlinné náhražky jídel. Řetězec Billa se nyní vydal zdánlivě opačným směrem - omezuje nabídku papírových tašek a vrátil se k "plastům". Přestože důvod má být ekologický, ne všichni na trhu se shodnou.
Jednorázové plasty, plastový příbor, plastové nádobí, plastový odpad - ilustrační foto.
Jednorázové plasty, plastový příbor, plastové nádobí, plastový odpad - ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Čtvrtí v recyklaci plastových obalů

Recyklace jednorázových plastů - především plastových talířů, příborů, brček, nápojových míchátek nebo boxů na jídlo a pití z polystyrenu - je pro Evropu dlouhodobý cíl. Do deseti let mají být recyklovatelné nebo znovuvyužitelné všechny plastové obaly v Evropské unii. Podle zjištění projektu Evropa v datech za sebou Evropané zatím ročně nechávají 26 milionů tun použitého plastu.

Češi jsou v recyklaci plastových obalů v Evropě čtvrtí. Česko se v roční spotřebě plastových obalů (22,5 kg na osobu) pohybuje pod evropským průměrem (32 kg). Češi přitom ročně recyklují téměř 60 procent plastů a patří tak po Litvě (74,4 procenta), Kypru (63,7 procenta) a Slovinsku (62 procent) na čtvrtou příčku.

Největšími producenty odpadu z plastových balení v Evropě jsou potom Irsko, Lucembursko a Estonsko. Podle předloňského průzkumu Eurobarometru se však minimálně třetina Evropanů již nějakou dobu používání jednorázových plastů vyhýbá.

  • Lidé se totiž jednak obávají vlivu plastů na své zdraví (74 procent Evropanů, 73 procent Čechů), ale především jejich dopadu na životní prostředí (87 procent Evropanů, 84 procent Čechů).
 

Právě se děje

Další zprávy