Prodejci českých granátů klamou zákazníky, varuje ČOI

Petr Kučera ČTK Petr Kučera, ČTK
18. 10. 2011 14:33
Místo šperků osázených těmito drahokamy nabízí řada obchodníků méně kvalitní kameny
Český granát (ilustrační foto)
Český granát (ilustrační foto) | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Prodejci českých granátů často klamou své zákazníky a místo šperků osázených těmito drahokamy nabízejí méně kvalitní kameny, které se granátu podobají.

Zjistila to Česká obchodní inspekce, která tyto klamavé praktiky letos odhalila ve dvanácti ze šestnácti kontrolovaných zlatnických obchodech a klenotnictvích. 

ČOI v létě zkontrolovala provozovny v Praze, Karlových Varech, Mariánských Lázních, Plzni, Českých Budějovicích a v Českém Krumlově. Odebráno bylo 16 vzorků šperků osazených kameny, o nichž byli inspektoři ústně ujištěni, že jsou to české granáty

Rozbory ale nakonec prokázaly, že ve 12 z 16 odebraných výrobků se jednalo o šperky, které nebyly osazeny granáty. Šperky podle odborníků obsahovaly vzhledově podobné kameny, avšak ve srovnání s granáty méně kvalitní.

"Inspektoři tak opakovaně zjistili, že prodávající v Praze i dalších turisticky atraktivních místech stále nepravdivě a neodborně informují spotřebitele o vlastnostech prodávaných drahokamů, čímž se dopouštějí porušení zákazu užívání nekalých obchodních praktik," říká mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

Nepoctivým prodejcům hrozí pokuta až pět milionů korun. Nejvyšší dosud uložené sankce za prodej šperků s kameny, klamavě deklarovaných jako české granáty, činí 100 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy