Prodejci českých granátů klamou zákazníky, varuje ČOI

Petr Kučera ČTK Petr Kučera, ČTK
18. 10. 2011 14:33
Místo šperků osázených těmito drahokamy nabízí řada obchodníků méně kvalitní kameny
Český granát (ilustrační foto)
Český granát (ilustrační foto) | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Prodejci českých granátů často klamou své zákazníky a místo šperků osázených těmito drahokamy nabízejí méně kvalitní kameny, které se granátu podobají.

Zjistila to Česká obchodní inspekce, která tyto klamavé praktiky letos odhalila ve dvanácti ze šestnácti kontrolovaných zlatnických obchodech a klenotnictvích. 

ČOI v létě zkontrolovala provozovny v Praze, Karlových Varech, Mariánských Lázních, Plzni, Českých Budějovicích a v Českém Krumlově. Odebráno bylo 16 vzorků šperků osazených kameny, o nichž byli inspektoři ústně ujištěni, že jsou to české granáty

Rozbory ale nakonec prokázaly, že ve 12 z 16 odebraných výrobků se jednalo o šperky, které nebyly osazeny granáty. Šperky podle odborníků obsahovaly vzhledově podobné kameny, avšak ve srovnání s granáty méně kvalitní.

"Inspektoři tak opakovaně zjistili, že prodávající v Praze i dalších turisticky atraktivních místech stále nepravdivě a neodborně informují spotřebitele o vlastnostech prodávaných drahokamů, čímž se dopouštějí porušení zákazu užívání nekalých obchodních praktik," říká mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

Nepoctivým prodejcům hrozí pokuta až pět milionů korun. Nejvyšší dosud uložené sankce za prodej šperků s kameny, klamavě deklarovaných jako české granáty, činí 100 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy