Obchody Billa se rozšíří na čtvrtinu čerpacích stanic Shell

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
15. 10. 2015 12:10
Projekt minimarketů dosud testovaly Shell a Billa na pěti čerpacích stanicích, nyní se mají rozšířit na 42. Spojení čerpací stanice a obchodního řetězce zaměřeného na prodej potravin je v Česku novinkou. Podobnou spolupráci loni zkoušely pumpy Lukoil s prodejnami Žabka, projekt byl ale zrušen.
Foto: Billa

Praha - Obchody Billa se do konce roku rozšíří na téměř čtvrtinu čerpacích stanic Shell v České republice. Společný koncept nazvaný stop & shop dosud obě společnosti testovaly na pěti benzinkách, nyní jich má být 42.

Pro provoz nových prodejen přijme každá čerpací stanice jednoho zaměstnance. Přestavba vybraných čerpacích stanic, převážně ve městech, už začala.

Projekt funguje tak, že zatímco obsluha čerpací stanice tankuje, řidič v obchodě nakoupí a vše zaplatí najednou u pokladny. Takový koncept je známý hlavně ze Spojených států amerických.

Z plánovaných minimarketů jich 11 vznikne do půlky prosince na čerpacích stanicích Shellu v Praze, pět v Brně, zbytek v dalších městech Česka. Příští rok má expanze pokračovat. Minimarkety budou nabízet 1500 položek a budou otevřené 24 hodin denně.

"Jako první provozovatel čerpacích stanic na českém trhu tento typ prodeje zavádíme do významné části své sítě. Máme s ním bohaté zkušenosti ze zahraničí," řekl dnes ředitel provozu čerpacích stanic Shell ve střední a východní Evropě Petr Pražský.

"V rámci pilotního projektu se denní průměrný růst transakcí v obchodech zvýšil řádově o čtvrtinu, počet tankování vzrostl řádově o desetinu," uvedl Pražský.

Billa má v Česku 207 prodejen, Shell provozuje v tuzemsku 173 čerpacích stanic. Shell má podobný koncept prodejen například v Rakousku, Velké Británii či Nizozemsku.

Lukoil a Žabka nepokračují

Podobnou spolupráci loni zkoušela síť čerpacích stanic Lukoil s prodejnami Žabka, projekt byl ale zrušen. Nový vlastník této sítě čerpacích stanic, firma MOL, letos otevřel první vlastní prodejnu potravin Fresh Corner ve Vyškově na dálnici D1. Do konce letošního roku projekt rozšíří na dalších osm obchodů na čerpacích stanicích po celé zemi.

"Spolupráce s Žabkou byla přínosná pro obě strany. Koncept Fresh Corner nyní finalizujeme, abychom jej mohli v příštím roce rozšířit na více míst po celé České republice," říká k tomu mluvčí společnosti MOL v ČR Tomáš Pavlík.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 3 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy