Obchody Billa se rozšíří na čtvrtinu čerpacích stanic Shell

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
15. 10. 2015 12:10
Projekt minimarketů dosud testovaly Shell a Billa na pěti čerpacích stanicích, nyní se mají rozšířit na 42. Spojení čerpací stanice a obchodního řetězce zaměřeného na prodej potravin je v Česku novinkou. Podobnou spolupráci loni zkoušely pumpy Lukoil s prodejnami Žabka, projekt byl ale zrušen.
Foto: Billa

Praha - Obchody Billa se do konce roku rozšíří na téměř čtvrtinu čerpacích stanic Shell v České republice. Společný koncept nazvaný stop & shop dosud obě společnosti testovaly na pěti benzinkách, nyní jich má být 42.

Pro provoz nových prodejen přijme každá čerpací stanice jednoho zaměstnance. Přestavba vybraných čerpacích stanic, převážně ve městech, už začala.

Projekt funguje tak, že zatímco obsluha čerpací stanice tankuje, řidič v obchodě nakoupí a vše zaplatí najednou u pokladny. Takový koncept je známý hlavně ze Spojených států amerických.

Z plánovaných minimarketů jich 11 vznikne do půlky prosince na čerpacích stanicích Shellu v Praze, pět v Brně, zbytek v dalších městech Česka. Příští rok má expanze pokračovat. Minimarkety budou nabízet 1500 položek a budou otevřené 24 hodin denně.

"Jako první provozovatel čerpacích stanic na českém trhu tento typ prodeje zavádíme do významné části své sítě. Máme s ním bohaté zkušenosti ze zahraničí," řekl dnes ředitel provozu čerpacích stanic Shell ve střední a východní Evropě Petr Pražský.

"V rámci pilotního projektu se denní průměrný růst transakcí v obchodech zvýšil řádově o čtvrtinu, počet tankování vzrostl řádově o desetinu," uvedl Pražský.

Billa má v Česku 207 prodejen, Shell provozuje v tuzemsku 173 čerpacích stanic. Shell má podobný koncept prodejen například v Rakousku, Velké Británii či Nizozemsku.

Lukoil a Žabka nepokračují

Podobnou spolupráci loni zkoušela síť čerpacích stanic Lukoil s prodejnami Žabka, projekt byl ale zrušen. Nový vlastník této sítě čerpacích stanic, firma MOL, letos otevřel první vlastní prodejnu potravin Fresh Corner ve Vyškově na dálnici D1. Do konce letošního roku projekt rozšíří na dalších osm obchodů na čerpacích stanicích po celé zemi.

"Spolupráce s Žabkou byla přínosná pro obě strany. Koncept Fresh Corner nyní finalizujeme, abychom jej mohli v příštím roce rozšířit na více míst po celé České republice," říká k tomu mluvčí společnosti MOL v ČR Tomáš Pavlík.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy