Obchody Billa se rozšíří na čtvrtinu čerpacích stanic Shell

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
15. 10. 2015 12:10
Projekt minimarketů dosud testovaly Shell a Billa na pěti čerpacích stanicích, nyní se mají rozšířit na 42. Spojení čerpací stanice a obchodního řetězce zaměřeného na prodej potravin je v Česku novinkou. Podobnou spolupráci loni zkoušely pumpy Lukoil s prodejnami Žabka, projekt byl ale zrušen.
Foto: Billa

Praha - Obchody Billa se do konce roku rozšíří na téměř čtvrtinu čerpacích stanic Shell v České republice. Společný koncept nazvaný stop & shop dosud obě společnosti testovaly na pěti benzinkách, nyní jich má být 42.

Pro provoz nových prodejen přijme každá čerpací stanice jednoho zaměstnance. Přestavba vybraných čerpacích stanic, převážně ve městech, už začala.

Projekt funguje tak, že zatímco obsluha čerpací stanice tankuje, řidič v obchodě nakoupí a vše zaplatí najednou u pokladny. Takový koncept je známý hlavně ze Spojených států amerických.

Z plánovaných minimarketů jich 11 vznikne do půlky prosince na čerpacích stanicích Shellu v Praze, pět v Brně, zbytek v dalších městech Česka. Příští rok má expanze pokračovat. Minimarkety budou nabízet 1500 položek a budou otevřené 24 hodin denně.

"Jako první provozovatel čerpacích stanic na českém trhu tento typ prodeje zavádíme do významné části své sítě. Máme s ním bohaté zkušenosti ze zahraničí," řekl dnes ředitel provozu čerpacích stanic Shell ve střední a východní Evropě Petr Pražský.

"V rámci pilotního projektu se denní průměrný růst transakcí v obchodech zvýšil řádově o čtvrtinu, počet tankování vzrostl řádově o desetinu," uvedl Pražský.

Billa má v Česku 207 prodejen, Shell provozuje v tuzemsku 173 čerpacích stanic. Shell má podobný koncept prodejen například v Rakousku, Velké Británii či Nizozemsku.

Lukoil a Žabka nepokračují

Podobnou spolupráci loni zkoušela síť čerpacích stanic Lukoil s prodejnami Žabka, projekt byl ale zrušen. Nový vlastník této sítě čerpacích stanic, firma MOL, letos otevřel první vlastní prodejnu potravin Fresh Corner ve Vyškově na dálnici D1. Do konce letošního roku projekt rozšíří na dalších osm obchodů na čerpacích stanicích po celé zemi.

"Spolupráce s Žabkou byla přínosná pro obě strany. Koncept Fresh Corner nyní finalizujeme, abychom jej mohli v příštím roce rozšířit na více míst po celé České republice," říká k tomu mluvčí společnosti MOL v ČR Tomáš Pavlík.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 7 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy