Nový test dětských autosedaček: Čtvrtina propadla, výbornou známku nedostala žádná

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
27. 10. 2015 13:49
Podzimního testu automotoklubu ÚAMK a jeho evropských partnerů se zúčastnilo 21 dětských autosedaček. Nejhůře dopadla kategorie do 13 kilogramů hmotnosti dítěte, v níž zcela propadla více než polovina testovaných výrobků. Některé vykazovaly vysoký obsah karcinogenních látek.
Test dětských autosedaček na podzim 2015.
Test dětských autosedaček na podzim 2015. | Foto: ÚAMK

Praha - Z celkem 21 testovaných autosedaček v šesti kategoriích neobdržela výborné hodnocení, tedy pět hvězdiček, ani jedna. Nejhůře dopadla kategorie do 13 kilogramů hmotnosti dítěte, v níž zcela propadla více než polovina testovaných výrobků. Výsledky podzimního testu zveřejnil automotoklub ÚAMK, který se na něm podílel s evropskými partnery.

Odborníci prověřovali sedačky zejména z pohledu bezpečnosti (boční a čelní náraz), manipulace a ergonomie, podílu škodlivých látek, zpracování výrobku a snadnosti čištění materiálů. "Testovalo se podle nejpřísnějších norem a kritérií. Dokonce jsme pak zjistili, že některé parametry jsou přísnější než zákonné normy části evropských zemí," říká mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka.

Hodnocení jedna hvězdička (nedostatečný)

Cybex Aton 4 do 13 kg
Cybex Aton 4 (Aton Base 2-fix) do 13 kg
Cosatto Hold do 13 kg
Cosatto Hold (Car Seat Base) do 13 kg
Cosatto Hold (Isofix) do 13 kg

Hodnocení tři hvězdičky (průměr)

Joie i-Anchor (i-AnchorFix Base) i-Size 40-105 cm
Recaro Young Sport Hero 9-36 kg
Peg Perego Viaggio1 Duo-Fix K TT 9-18 kg

Hodnocení čtyři hvězdičky (chvalitebný)

Maxi-Cosi Pebble Plus i-Size 45-75 cm
Maxi-Cosi Pebble Plus (2wayFix) i-Size 45-75 cm
Concord Reverso i-Size 40-105 cm
Graco SnugFix do 13 kg
Graco SnugFix (SnugFix Isofix Base) do 13 kg
Simple Parenting Doona + Car Seat do 13 kg
Simple Parenting Doona + Car Seat (Isofix Base) do 13 kg
Britax Römer King II LS 9-18 kg
Maxi-Cosi Tobi 9-18 kg
Joie Trillo Shield 9-36 kg
Britax Römer Kid II 15-36 kg
Britax Römer Kidfix SL 15-36 kg
Kiddy Smartfix 15-36 kg

V kategorii do 13 kilogramů propadly typy Cybex Aton 4, Cybex Aton 4 se základnou Aton Base 2-fix, Cosatto Hold, Cosatto Hold se základnou Car Seat Base a Cosatto Hold se systémem Isofix. "Tyto sedačky v testu vykazovaly vysoký obsah karcinogenních látek," upozorňuje prezident ÚAMK Oldřich Vaníček. "Absolutně je nedoporučujeme nakupovat, mohou totiž výrazně ohrozit zdraví dítěte," dodává.

S průměrným výsledkem - především kvůli manipulaci a ergonomii - skončily autosedačky Joie i-Anchor se základnou i-AnchorFix Base z kategorie i-Size 40-105 cm a Recaro Young Sport Hero z kategorie 9 až 36 kilogramů.

Sedačka Peg Perego Viaggio1 Duo-Fix K TT z kategorie 9 až 18 kg vykazovala zvýšené množství škodlivých látek a slabší hodnoty v testu měla také v kategoriích manipulace a ergonomie.

 

Právě se děje

před 42 minutami

KSČM podržela Vojtěcha Filipa, zůstal předsedou strany

Vojtěch Filip zůstává předsedou komunistů. Pro jeho odvolání při sobotním jednání KSČM v Nymburce sice byla většina přítomných delegátů, ale nikoli potřebné dvě třetiny všech členů ústředního výboru strany. Odvoláni nebyli ani místopředsedové KSČM, ale výbor vzal na vědomí už dříve podanou rezignaci Kateřiny Konečné na funkci místopředsedkyně.

Ústřední výbor KSČM má 90 členů, do Nymburka jich v sobotu přijelo 78. Pro odvolání předsedy je nutných 60 hlasů, což jsou dvě třetiny všech členů ústředního výboru. Pro Filipovo odvolání hlasovalo dnes 46 delegátů. Kdyby dnes delegáti předsedu, hlasoval by ústřední výbor o novém. Kandidaturu do čela KSČM ohlásila například právě europoslankyně Konečná. Filip vede stranu 16 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy