reklama
 
 

Neomezený datový tarif? Vypadá skvěle, ale má háček

25. 1. 2014
Foto: Reuters
Nabídka od Vodafone: Neomezené surfování a 20 GB dat na cokoliv jiného za 499 Kč.

Komentář - Vodafone představil novou nabídku připojení k internetu ve své síti. Změny prezentoval s důrazem na výhodný balíček Mobilní připojení Turbo. Zní to lákavě - neomezené surfování po webu a 20 GB dat na datově náročnější internetové služby za 499 korun měsíčně.

Za pět set korun by šlo o nejvýhodnější veřejně dostupnou nabídku na trhu. Ale nejde.

Vodafone totiž připojení k internetu pro náročné uživatele prakticky omezuje na tablety bez hlasových služeb - k hlasovému tarifu stojí Mobilní připojení Turbo 999 korun, tedy dvojnásobek. Jako malou náplast zvýšil u základního tarifu objem dat přenášených plnou rychlostí na 250 MB za měsíc za 178 korun.

Operátor navíc vyžaduje dvouletý úvazek.

Zklamání po prostudování podmínek

Zájem o titulek tiskové zprávy, stejně jako zklamání zákazníků z reálných podmínek "turbo internetu" od Vodafonu nešlo přehlédnout - na sociálních sítích i v redakci. Standardní datové tarify pro koncové zákazníky totiž zatím neumožňují využívat internet v mobilu naplno - rozhodně ne při cenách, které by odpovídaly nabídce mobilních operátorů v okolních zemích.

Vysoké ceny a nízké datové limity jsou jedním ze způsobů, jak firmy uměle omezují používání internetu ve svých sítích, do kterých zatím český telekomunikační oligopol investoval ve srovnání se zahraniční konkurencí (nebo tamními pobočkami stejných globálních sítí) menší prostředky.

Kdyby firmy do sítě pustily s nízkými poplatky všechny zákazníky, vypadala by rychlost připojení tak, jak vypadá kvalita připojení ve stanicích pražského metra, kde není možné ani zkontrolovat došlou poštu.

I "omezených" 20 GB je přitom velmi solidní dávka, která stačí pro poslech on-line rádia nebo na občasné sledování videa na YouTube. Právě streamované video a hudba patří mezi služby, které se do tohoto limitu počítají.

Vlastně existuje část uživatelů, pro které to může být zajímavé - majitelé telefonů s podporou dvou SIM. To jen pro pořádek.

Sleva na tablet? Opatrně

Pro majitele hlasových SIM od Vodafonu je nabídka docela zajímavá - neomezený web včetně stahování e-mailů a datové komunikace většiny aplikací plus 20 GB na cokoliv ostatního by mohlo skutečně stačit drtivé většině uživatelů. Pět GB datového limitu na služebním telefonu také stačí, když si člověk odepře Netflix tam, kde má operátor 3G pokrytí. Pro někoho může být i lákavá sleva 2000 korun na pořízení tabletu při uzavření smlouvy.

I tady se však skrývá nevýhoda - veškerá zvýhodnění spočívající ve dvouletém úvazku s minimálním měsíčním plněním (útratou). Snad jen největší pesimisté počítají s tím, že se během následujících dvou let v nabídce datových služeb českých operátorů nic nezmění. I bez nového plnohodnotného operátora čeká český trh proměna, možný je i vstup zahraniční konkurence formou roamingu.

Jsou tu lepší způsoby

Datové tarify zatím nejsou příliš zajímavé ani u alternativních operátorů. Nejlepší způsob, jak přijít k velkému objemu dat s nízkými poplatky, nabízejí firemní tarify a tarify šedých virtuálních operátorů. Na šedém trhu je možné najít nabídky, které se u vyšších balíčků dostanou pod deset korun za jeden GB přenesených dat.

Druhý nejzajímavější model představují neveřejné nabídky operátorů, ke kterým se bonitní zákazníci dostanou při pokusu převést číslo ke konkurenci. Tento způsob není zaručený, ale v praxi obvykle funguje. Tady je ale nutné počítat s úvazkem na rok či spíše dva.

autor: Otakar Schön, iHned.cz | 25. 1. 2014

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama