Smažená kuřata v Česku slaví 25 let. Na KFC už v počtu poboček nestačí ani McDonald's

Ondřej Neufus ČTK Ondřej Neufus, ČTK
22. 12. 2019 11:35
První restaurace původem amerického řetězce Kentucky Fried Chicken (KFC) v Česku se otevřela před 25 lety - 22. prosince 1994. Od té doby tu vyrostlo přes sto dalších poboček, řetězec řízený z polské Vratislavi jich tak má už víc než konkurenční McDonald's. Trh fastfoodových restaurací za poslední čtvrtstoletí řádně zhoustl, podívejte se, které značky můžete v Česku potkat.
Foto: Iva Špačková

První restaurace KFC byla v tuzemsku otevřena v roce 1994 ve Vodičkově ulici v Praze. Ve stejné ulici byla už o dva roky dříve otevřena i první česká pobočka McDonald’s. Nyní má KFC po Česku přes 100 podniků, které provozuje v Madridu a polské Vratislavi sídlící společnost AmRest.

AmRest mimo jiné zastřešuje i sítě Pizza Hut, Burger King a kavárny Starbucks. V Česku tak má nyní dohromady 177 restaurací. V loňském roce společnost obsloužila v tuzemsku 39,7 milionu zákazníků, letos KFC očekává 15procentní nárůst na 45,7 milionu hostů.

AmRest loni meziročně zvýšil tržby zhruba o 610 milionů korun na 3,7 miliardy korun, uvedl před časem ředitel českých poboček KFC Libor Hubík. Roční tržby McDonald’s jsou však stále vyšší o dvě miliardy korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy