Smažená kuřata v Česku slaví 25 let. Na KFC už v počtu poboček nestačí ani McDonald's

Ondřej Neufus ČTK Ondřej Neufus, ČTK
22. 12. 2019 11:35
První restaurace původem amerického řetězce Kentucky Fried Chicken (KFC) v Česku se otevřela před 25 lety - 22. prosince 1994. Od té doby tu vyrostlo přes sto dalších poboček, řetězec řízený z polské Vratislavi jich tak má už víc než konkurenční McDonald's. Trh fastfoodových restaurací za poslední čtvrtstoletí řádně zhoustl, podívejte se, které značky můžete v Česku potkat.
Foto: Iva Špačková

První restaurace KFC byla v tuzemsku otevřena v roce 1994 ve Vodičkově ulici v Praze. Ve stejné ulici byla už o dva roky dříve otevřena i první česká pobočka McDonald’s. Nyní má KFC po Česku přes 100 podniků, které provozuje v Madridu a polské Vratislavi sídlící společnost AmRest.

AmRest mimo jiné zastřešuje i sítě Pizza Hut, Burger King a kavárny Starbucks. V Česku tak má nyní dohromady 177 restaurací. V loňském roce společnost obsloužila v tuzemsku 39,7 milionu zákazníků, letos KFC očekává 15procentní nárůst na 45,7 milionu hostů.

AmRest loni meziročně zvýšil tržby zhruba o 610 milionů korun na 3,7 miliardy korun, uvedl před časem ředitel českých poboček KFC Libor Hubík. Roční tržby McDonald’s jsou však stále vyšší o dvě miliardy korun.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Jaškin dal dva góly a vede tabulku střelců KHL

Český útočník Dmitrij Jaškin se dvěma góly zasloužil o vítězství Dynama Moskva nad Nižním Novgorodem 5:1 a ujal se vedení v tabulce střelců Kontinentální hokejové ligy. S 24 brankami se šestadvacetiletý hráč nyní dělí o první místo s Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva.

Jaškin se gólově prosadil po přihrávkách Vadima Šipačova, se kterým tvoří nejúdernější duo v soutěži. Šipačov vede produktivitu KHL s 59 body a se 43 asistencemi je jasně nejlepším nahrávačem. Jaškin, který se proti Torpedu také podílel asistencí na gólu na 4:0, je v kanadském bodování o pět bodů druhý.

Dynamo po předchozí sérii tří porážek vyhrálo podruhé za sebou a s předstihem si jako šestý tým v soutěži zajistilo účast v play off.

Chabarovsk ukončil šňůru devíti porážek vítězstvím 4:2 nad Ufou, obránce Michal Jordán se na tom podílel asistencí.

KHL:

Chabarovsk - Ufa 4:2 (za domácí Jordán 0+1), Dynamo Moskva - Nižnij Novgorod 5:1 (Jaškin 2+1), Omsk - Nižněkamsk 3:2, Petrohrad - Dinamo Minsk 5:0,

18:30 Dinamo Riga - Novosibirsk.

Další zprávy