Nechme obchody zavřené i v neděli, navrhují malí prodejci. Odboráři jsou proti

Iva Špačková Iva Špačková
24. 1. 2018 14:00
Budou české obchody zavřeny kromě některých svátků také v neděli? Část prodejců to navrhuje, větší podporu však zatím nemají.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: COOP

Šumperk - Družstvo CBA CZ, které sdružuje 900 maloobchodních prodejen s ročním obratem téměř dvě miliardy korun, chce v Česku prosadit plošný zákaz nedělního prodeje. Zákaz má pomoci udržet malé prodejny na venkově. Odboráři ani například zástupci Hospodářské komory s tím však nesouhlasí.

Menší obchodníky trápí, že lidé jezdí za nákupy do velkých supermarketů a menší prodejny kvůli tomu vymírají, protože přicházejí o kšefty a v malém počtu pracovníků ani nejsou schopni zvládnout velkou administrativní zátěž. Omezení nedělního prodeje by podle nich tuto situaci zlepšilo. 

"Především pro prodejny na venkově je nedělní provoz značně nerentabilní, tyto obchody však nechtějí kvůli možnému odlivu zákazníků k velkým řetězcům zavírat. Plošný zákaz prodeje v neděli by proto českým obchodníkům určitě pomohl," řekl předseda Družstva CBA Roman Mazák s tím, že zachování malých prodejen je důležité pro udržení obslužnosti lidí žijících ve vesnicích.

Nedělní zákaz platí nyní v osmi státech Evropské unie včetně Německa a Rakouska. Právě německý či rakouský model by podle Mazáka šel dobře uplatnit i v Česku. Respektuje totiž určité výjimky, jako jsou pekařství, prodejny mléčných výrobků či novinové stánky.

Nedělní zákaz se nevztahuje ani na obchody na nádražích, letištích či čerpacích stanicích. Jednotlivé německé spolkové země pak mohou na čtyři neděle v roce udělit výjimku a prodej v obchodech povolit. Rakousko zase povoluje výjimky pro turistické oblasti. 

Ačkoliv zákaz prodeje v neděli platí s určitými výjimkami také ve Francii, Belgii, Norsku, Nizozemsku, Finsku i Řecku, v Česku si větší příznivce zatím nezískává. Proti jsou například i odboráři, kteří prosadili zákaz prodeje o některých svátcích.

"Uzavření prodejen v neděli jsme nikdy nepožadovali a nepožadujeme," uvedla předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáta Burianová. Podle odborářů není v České republice pro zákaz prodeje o nedělích ani společenské, ani politické klima, a je proto irelevantní o tom nyní vážněji přemýšlet. 

Proti prodejnám zavřeným v neděli je i Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. "Tento návrh se nám jeví jako zcela nereálný. Jsme zásadně proti jakékoliv regulaci prodejní doby. Mělo by být na volbě jednotlivých obchodníků, kdy budou mít otevřeno a kdy zavřeno," říká Marta Nováková, prezidentka SOCR ČR.

"Pokud obchodníci sdružení v CBA mají tento požadavek, určitě jim v jejich záměru mít své obchody v neděli zavřené nikdo nebrání. Je však nepřípustné, aby se snažili toto omezení zakotvit v legislativě i pro ostatní obchodníky," dodává.

Proti je i Hospodářská komora ČR (HK ČR), podle níž jakékoliv zákazy prodeje, tedy i v současnosti platné zavření obchodů ve vybraných svátcích, omezují svobody občanů a podnikání.

"Rozhodně odmítáme, aby zákon o omezení otevírací doby, který považujeme za zcela zbytečný, přitvrzoval. Pokud budeme slepě přejímat zákazy a regulace z okolních zemí s vágním vysvětlením "tam platí, u nás musí taky", řítíme se do orwellovského 1984," říká mluvčí HK ČR Miroslav Diro.

Mnoho zemí v Evropě podle něj naopak od regulace prodejní doby ustupuje. Například Maďarsko odvolalo rok starý zákaz nedělního prodeje a stejně postupovali i v Itálii a ve Švédsku. Od regulace také ustoupilo Portugalsko či Irsko a Finsko ji výrazně omezuje. "Postupná deregulace v tomto směru probíhá také v Německu a Rakousku. Debata o zrušení omezení se intenzivně vede rovněž ve Francii," dodává Diro.

Zavřít v neděli obchody chce naopak Polsko. Parlament nyní jedná o zákonu, který by měl začít platit od března 2018. Pokud jej poslanci schválí, nejdříve přijde měkčí zákaz, který částečně prodej povoluje, za dva roky už by měly být zavřené všechny prodejny. 

V Česku musí mít nyní větší obchody zavřeno v sedmi vybraných svátcích - na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno do 12. hodiny. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích.

ODS se v úterý pokoušela tento zákaz zrušit. Poslanci s tím ale nesouhlasili. Odboráři z OSPO by však naopak podpořili nápad rozšířit zákaz prodeje ve vybraných prodejnách na všech 13 státních svátků.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy