Levné láhve opustily Slevomat, jejich design je chráněn

Tereza Holanová Tereza Holanová
18. 12. 2012 22:00
Na to, že výrobek okopíroval vzhled i název značkové láhve, upozornili uživatelé

Praha - Prodejní server Slevomat stahuje ze své nabídky filtrační láhve na vodu, kterou prodává e-shop aqua-r.cz.

Jak totiž upozornili zákazníci, výrobek porušoval autorská práva a jednalo se o kopii americké láhve booble, kterou navrhl současný nejúspěšnější produktový designér světa Karim Rashid.

"Slevový portál nikde neupozorňuje na to, že se nejedná o originální výrobek, a tudíž zde dle mého dochází k poškozování zákazníka," uvedl čtenář Miroslav Svoboda. Ten redakci Aktuálně.cz na problém upozornil.

"Nejedná se o padělek," reaguje však Jaroslav Ptáček z Business Company, která e-shop aqua-r.cz provozuje. Ke shodě designu podle něj nedošlo záměrně a společnost se již s Američany snaží vyrovnat.

Všechno je jinak

Jak říká Ptáček, e-shop nechtěl nikoho poškodit, ani nikomu konkurovat - prodejem pár stovek lahví se snažili pouze přilákat zákazníky na jejich hlavní výrobek - filtrační jednotku.

"To, že jsme důsledněji nezkontrolovali, zda není design láhve chráněn, je naše chyba," říká. A dodává, že s americkým výrobcem se již na případné náhradě škod domlouvá osobně.

Se Slevomatem uzavřela Business Company smlouvu, podle které se měl výrobek na webu zobrazovat sedm dní. Teprve poté, co se objevil v nabídce, Ptáčka kontaktoval výhradní dovozce, který v Česku prodává americké originály.

Business Company se podle Ptáčka následně se Slevomatem dohodla, že pokud dojde k jakémukoliv problému, výrobek se okamžitě stáhne z prodeje.

Proběhla komunikace?

Zástupci Slevomatu tvrdí, že Business Company posléze oslovili a vyžádali si u ní dokumentaci, která by potvrdila, že má oprávnění filtrační láhve prodávat.

"Poněvadž prodejce potřebné podklady nedodal, byla slevová akce ihned stažena z nabídky," sdělil Aktuálně.cz zakladatel Slemovatu Tomáš Čupr.

Ptáček ale na to reaguje tím, že mu zpráva od Slevomatu přišla v neděli mezi druhou a čtvrtou odpoledne. "Když jsem se v osm dostal k počítači, byla už láhev stažená," říká.

Čtěte také:
Jednička a trojka na trhu hromadných slev se rozešly
Slevové servery vytvořily černou listinu prodejců
Vietnamci spustili v Česku vlastní slevový portál

Čupr dále uvádí, že všichni zákazníci, kteří projeví zájem, dostanou zpátky peníze. Těch by mohlo být téměř 660 - přesně tolik si jich podle dopoledních statistik láhev pořídilo.

Čupr připomíná, že ze zákona je za prodej zlevněných padělků odpovědný výhradně obchodní partner a Slevomat výhodné prodeje pouze zprostředkovává. "Jinými slovy, jedná se o stejnou situaci, jako kdyby například Aktualne.cz poskytlo prodejci reklamní prostor na tento produkt," vysvětluje Čupr.

Stejný design i název

Podle Svobody, který se na redakci Aktuálně.cz obrátil, si zákazníci mohli produkt splést s originálem, který je chráněný průmyslovým vzorem a od něhož nebyla láhev na Slevomatu rozeznatelná.

Kromě toho, že došlo k porušení autorských práv, podle Svobody hrozilo i poškození zdraví - především u malých dětí, pro které byl produkt doporučený.

Ptáček se ale brání i proti tomuto nařčení. "Vyraz nevhodný pro děti je alarmující. Máme veškeré atesty co vyžaduje zákon," uzavírá zástupce e-shopu.

 

Právě se děje

před 22 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy