IKEA se změní, zavede vás do labyrintu. Chce lidi zdržet a zvýšit tržby

Simona Janíková Simona Janíková
14. 6. 2017 7:00
Takzvané inspirační pokoje, které byly dosud otevřené směrem do uličky uprostřed, získají čtyři stěny a více vchodů a východů. Místnosti budou poskládány nerovnoměrně za sebou, a zákazníci tak mají procházet skrze pokoje či klikatou uličkou mezi nimi. Pilotní projekt už IKEA vyzkoušela v Maďarsku, kde se osvědčil a přinesl vyšší tržby. V Česku projde jako první přestavbou oddělení obývacích pokojů na Černém Mostě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: IKEA

Praha - Řetězec IKEA částečně změní způsob, jak lidé procházejí jeho obchodními domy. Ulička je zavede přímo do modelových obývacích pokojů, které budou mít oproti těm dosavadním čtyři stěny. Zatímco část zákazníků díky tomu získá ještě více inspirace než dosud, některé návštěvníky může tento nový systém zdržet při cestě do jiného oddělení.

IKEA přestaví část takzvaných inspiračních pokojíčků. Tak ve firmě nazývají místnosti, kde designéři navrhují podobu obývacích pokojů, dětských pokojů či ložnic. Změnou projdou právě obýváky, protože na ně se chce příští rok IKEA zaměřit tak, jako v posledních letech kladla vyšší důraz na kuchyně.

Klára Hausenblasová a Anna Horelová
Klára Hausenblasová a Anna Horelová | Foto: Lukáš Bíba

"IKEA navrhla nový sortiment a připravila nový koncept. Bude to velká změna v tom, jak ji znal zákazník doteď," říká Anna Horelová, manažerka designérského oddělení obchodního domu Černý Most v Praze. Tamní obývací pokoje projdou přestavbou jako první v Česku, nová podoba má být hotová do půlky srpna. Další prodejny pak budou následovat.

Inspirační pokoje, které byly dosud otevřené směrem do uličky uprostřed, získají čtyři stěny a více vchodů a východů. Místnosti budou poskládány nerovnoměrně za sebou a zákazníci budou procházet skrze pokoje či klikatou uličkou mezi nimi. Zmizí tak nabídka zboží, která bývá napravo.

"Celý prostor bude velmi flexibilní, zákazníci dostanou možnost prozkoumávat interiéry jako v labyrintu," popisuje Klára Hausenblasová, interiérová designérka IKEA pro Česko, Slovensko a Maďarsko. Pokoje se tak přiblíží opravdovým bytům - právě kvůli tomu se firma ke změně rozhodla. "Chceme se přiblížit zákazníkům a být více realističtí," dodává Hausenblasová.

Na Černém Mostě projde proměnou 13 pokojů. Lidé nebudou mít možnost snadné "objížďky", pokud oddělením obývacích pokojů jen procházejí. Spěchající zákazníci nicméně nepřijdou o dosavadní zkratky, které jim umožňují přeskočit hned několik oddělení.

Pilotní projekt už IKEA vyzkoušela v Maďarsku, kde se osvědčil. Analýzy ukázaly, že lidé strávili v pokojích více času, což firmě pomohlo zvýšit tržby. "Inspirace prodává a v tomto konceptu jí bude daleko více. Chceme zákazníkovi ukázat, jak by to u něj doma mohlo vypadat," uvádí Horelová.

Inspirace v okolí prodejny

Všechny nové pokoje mají být více podobné tomu, jak Češi opravdu žijí. Proto chodí týmy designérů IKEA k lidem domů, aby zjistily, s čím mají v bytech problém a jak jejich domovy vypadají. Jednou ročně zajdou k zákazníkům, kteří se přihlásí na výzvu na webových stránkách a žijí v okolí obchodního domu. "Většinou se hlásí 150 až 200 fanoušků, minule jsme jich vybrali 20," líčí Horelová.

Firma se snaží vybírat zákazníky reprezentativně - tedy podle toho, kdo obchodní dům navštěvuje a v čem bydlí. "Na Černém Mostě tvoří 40 procent zákazníků rodiny s dětmi. A také víme, že 65 procent zákazníků bydlí v bytech a 35 procent v domech. Podle toho pak přizpůsobujeme pokojíčky," říká Hausenblasová.

Přestavba pokojů, které zabírají asi třetinu podlaží v obchodním domě na Černém Mostě, přijde na zhruba 10,5 milionu korun a potrvá šest týdnů. Podílet se na ní budou i dodavatelské firmy. Přestavba poběží za plného provozu, nový koncept by měl být hotový v půlce srpna.

Na tom, jak budou nové obýváky vypadat, pracují čeští interiéroví designéři. V každém obchodním domě pak designérský tým tvoří asi 25 lidí - mezi nimi jsou i dekoratéři, kteří vystavují výrobky na prodejně, grafici nebo řemeslníci jako elektrikáři či truhláři.

"Designéři ve Švédsku vyvíjejí nábytek a koncept. Plánování a změny v obchodních domech dělají interiéroví designéři daných prodejen," upřesňuje Hausenblasová. Horelová pak dodává, že i pro designéry v Česku je určující skandinávský styl. "Jednoduchá a funkční řešení jsou naše identita. Dělá to Ikeu Ikeou a víme, že se to Čechům líbí," uvádí Horelová. Od švédského vedení mají designéři celkem volnou ruku.

Chybí úložné prostory

Jedním z nejčastějších problémů, které designéři při návštěvách od zákazníků slyší, jsou chybějící úložné prostory. "Lidé se stěhují čím dál víc do měst, žijí v malých prostorech a hromadí věci, které pak nemají kam dát. Na druhou stranu chtějí mít vzdušný, čistý prostor bez zbytečných věcí. A to zkoušíme skloubit," vyprávějí designérky.

Designéři během návštěv také zjistili, že lidé hledají způsoby, jak pracovat se světly nebo jak vytvořit multifunkční obývací pokoj. K tomu pak vymýšlí řešení do inspiračních pokojů.

Ohledně chybějících úložných prostor jsou na tom podle Hausenblasové stejně lidé v celé Evropě. Inspirační pokojíčky se ale v jednotlivých zemích trošku liší - třeba velikostí, umístěním dveří a oken, ale také stylem. Například Maďaři preferují tradiční styl nábytku, Češi a Slováci sáhnou spíše po moderních kusech.

"Zákazníci v Maďarsku mají raději tradiční tvary pohovek a u úložného prostoru zase tmavé dřevo. Na Slovensku jsou populární lesklé materiály," popisuje Hausenblasová. Češi jsou podle Horelové zase při nakupování nábytku hodně racionální a novou židli nebo skříň si koupí až tehdy, když se jim ta stará rozbije. Inspirační pokoje by je tak měly navnadit i ke spontánnímu nákupu.

Letos na podzim budou podle designérek v nábytku i doplňcích v módě tmavé barvy, jako je královská zelená nebo tmavá modrá s hořčicově žlutou, okrovou nebo zlatou. A z materiálů samet. "Mainstream zákazníků se ale bojí experimentovat a většina jich preferuje neutrální barvy jako bílá, šedivá nebo bříza," dodává Horelová.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy