reklama
 
 

IKEA vyráží proti Philipsu, nabídne vlastní chytré žárovky. Budou o třetinu levnější

28. 3. 2017 16:28
Dominantní výrobce chytrého osvětlení dostává silnou konkurenci ze Švédska. IKEA začala prodávat základní sadu chytrých žárovek za 2150 korun. V balíčku je dálkový ovladač ve tvaru puku, nechybí ani aplikace.

Praha - IKEA udělala radost fanouškům chytrého bydlení. Začala prodávat chytré žárovky Tradfri, které jsou levnější než ty od Philipsu. V základní verzi se žárovky obejdou bez aplikace nebo "chytré krabičky" připojené k domácí síti - ovládají se malými plastovými puky s baterií, která vydrží v provozu až dva roky.

IKEA nasadila na svůj systém žárovek nižší ceny než konkurence. Vstupní sada se dvěma žárovkami, "žárovkovým routerem" a dálkovým ovladačem stojí v přepočtu ze švédských korun 2150 korun českých. Odpovídající sada žárovek Philips Hue stojí asi 3500 korun.

reklama
"Investoři si již uvědomili, že světlo prodává zboží."

"Investoři si již uvědomili, že světlo prodává zboží."

Daniel Černý, společnost HALLA

Číst celý článek >>

Levnější jsou také samostatné žárovky. Philips prodává samostatné žárovky za necelých 700 korun, koupit se ale dají i za 550 korun. Ve švédských obchodních domech IKEA vyjdou na necelých 500 korun a zároveň mají vyšší maximální jas - 1000 vs. 800 lumenů.

V Česku IKEA nabízí omezenou řadu chytrých žárovek bez základnové stanice a výhodného startovacího balíčku. Ceny jsou také horší než ty přepočtené ze švédských korun. Samostatná žárovka vyjde na 599 korun, dálkové ovládání na 299 korun a jedna žárovka s dálkovým ovládáním přijde na 799 korun.

Základní chytré žárovky IKEA mají proti konkurenci vedle většího jasu také výhodu v možnosti nastavení teploty světla ve třech režimech. Philips nabízí i žárovky schopné měnit barvy, ty jsou ale ještě výrazně dražší.

Tipnete si, kolik firma průměrně ušetří na energiích...

Tipnete si, kolik firma průměrně ušetří na energiích...

 …s přechodem na LED osvětlení?

30 % nebo 63 %?

Dozvíte se zde >>

IKEA navíc nabídne i světelné panely a podsvícení skříněk do obývacích pokojů nebo kuchyní, které půjde také ovládat buď malými plastovými puky, či dálkovým ovladačem nebo aplikací.

Systém IKEA Tradfri i Philips Hue staví na stejné technologii označované jako ZigBee. Největší negativum chytrých žárovek je aktuálně fakt, že si nerozumí se standardními vypínači. Pokud vypnete světlo vypínačem, už žárovky z mobilu nezapnete. Pohodlné není ani používání chytrých žárovek ve spojení s onou chytrou krabičkou, s ní je totiž nutné spárovat každé mobilní zařízení s patřičnou aplikací.

autor: Otakar Schön | 28. 3. 2017 16:28

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama