Igelitku zdarma už nerozdávají ani hypermarkety Albert

Petr Kučera Petr Kučera, pek
1. 9. 2009 16:40
Novinku zjistili zákazníci až v prodejně
Přeměna Hypernov na Albert hypermarkety skončila.
Přeměna Hypernov na Albert hypermarkety skončila. | Foto: Ahold

Praha - Dobře utajenou novinku připravila pro zákazníky společnost Ahold. Ode dneška přestává ve svých 56 hypermarketech Albert (dříve Hypernova) rozdávat zdarma igelitové tašky k nákupům. Zákazníci za každou nově zaplatí jednu korunu. Ve stejnojmenných supermarketech už firma nerozdává tašky delší dobu.

Ačkoliv se firma připojila k ekologickému trendu jako jedna z posledních na trhu, zákazníkům to až do odpoledne tajila. Nezjistili to ani z internetových stránek společnosti, ani z aktuálního letáku. Například na webu byla informace o "výtěžku z prodeje nákupních tašek" ukrytá na konci čtvrtého odstavce zprávy nazvané "Nadační fond Albert pomáhá těm, kteří pomoc potřebují". Lidé se tedy novinku dozvědí až v prodejně. Na webu společnosti se zpráva objevila až dnes odpoledne.

Bezplatné igelitky tak v Česku rozdávají už jen hypermarkety Globus a Tesco, oba se přitom zákazníky snaží motivovat k nákupu ekologičtějších tašek nejen na jedno použití.

Podle bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka rozdají čeští obchodníci lidem až tři miliardy tašek ročně, což představuje 9000 tun plastů. Uvádí příklad Irska, kde po zavedení zákazu rozdávání klesl podíl igelitových tašek v odpadu z domácností z pěti procent na 0,22 procenta.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Hypernovy končí, změnily se na Albert hypermarkety
Také Kaufland jako poslední z řetězců začíná brát karty

„Dlouho jsme zvažovali, zda našim zákazníkům nabídneme ekologické, jednorázové tašky zdarma. Z našich detailních průzkumů a zkoušek však vyplynulo, že biologicky rozložitelné tašky mají mimo jiné menší nosnost, a proto jich zákazníci při běžném nákupu spotřebují v porovnání s běžnými recyklovatelnými plastovými taškami více," říká mluvčí Aholdu Libor Kytýr. "Životní cyklus této ekologické tašky navíc zatěžuje životní prostředí stejně jako u obyčejných plastových tašek," dodává. Proto se firma rozhodla zachovat dosavadní igelitové tašky, ale zpoplatní je jednou korunou.

Ročně se v hypermarketech Albert v celé České republice rozdá přibližně 60 milionů kusů plastových tašek. „V našich slovenských prodejnách se po zpoplatnění tohoto typu tašek snížil jejich distribuovaný počet o několik desítek procent," dodává Kytýr.

Podívejte se, jak vypadal první supermarket v Česku:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy