Filtry pitné vody jako předražené placebo. Lidem mohou i ublížit, varují znalci

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 1. 2. 2020 16:59
Zatímco dříve byla úprava pitné vody výsadou vodáren, dnes už na možnost jejího vylepšení láká nepřeberné množství domácích filtrů. A lidé - hlavně rodiny s dětmi - na to slyší. Málokdo by doma nechtěl mít vodu ještě kvalitnější. Odborníci ovšem varují, že v široké nabídce domácích úpraven vody se laik orientuje jen těžko a ve finále může svému zdraví naopak přitížit.
Foto: Thinkstock

Češi chtějí kvalitnější vodu. Zájem o nejrůznější filtry podle oslovených prodejců roste. "Konkrétně za loňský rok se zvýšila poptávka po filtračních konvicích o 40 procent v porovnání s předchozím rokem a o 30 procent meziročně posílily prodeje samostatných filtrů do konvic či jiných nádob. Mezi nejžádanější patří filtry uhlíkové," potvrzuje za prodejny Datart mluvčí Eva Kočicová.

Také na e-shopu Alza.cz je největší zájem právě o filtrační konvice. "V posledních dvou letech zažívají tyto konvice doslova boom - ročně jich prodáme řádově nižší desítky tisíc kusů a prodeje stále rostou o desítky procent," říká mluvčí e-shopu Patricie Šedivá.

Zároveň připomíná, že se na trhu objevily nové trendy, jako jsou filtry s hořčíkem nebo speciální filtry na kávu a čaj. "A už máme v nabídce i konvici, která dokáže filtrovat mikroplasty," dodává mluvčí.

Experti ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nicméně zákazníky ujišťují, že ne vždy je strach z nekvalitní vody odůvodněný, zvláště jedná-li se o veřejný vodovod. "Stále u nás existuje mnoho vodovodů i studní, ve kterých je kvalita vody velmi dobrá, někde se dokonce vyrovná i balené vodě kojenecké, nebo ji i předčí. A i tam, kde je kvalita 'průměrná', je voda z vodovodu pro spotřebitele bezpečná," upozorňuje vedoucí Národního referenčního centra pro pitnou vodu František Kožíšek s tím, že takových je více než 99 procent případů.

Pokusy "vylepšovat" vodu určenou na pití vlastní úpravou podle něj naopak mohou vést ke zhoršení její kvality. "Proto je dobré hned nepodléhat reklamnímu strašení či vábení a nejdříve se seznámit s kvalitou své pitné vody," dodává Kožíšek.

  • Na následujících kartách se podívejte, co dalšího SZÚ radí veřejnosti v čerstvě aktualizovaném materiálu zabývajícím se domácí úpravou pitné vody.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy