Filtry pitné vody jako předražené placebo. Lidem mohou i ublížit, varují znalci

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 1. 2. 2020 16:59
Zatímco dříve byla úprava pitné vody výsadou vodáren, dnes už na možnost jejího vylepšení láká nepřeberné množství domácích filtrů. A lidé - hlavně rodiny s dětmi - na to slyší. Málokdo by doma nechtěl mít vodu ještě kvalitnější. Odborníci ovšem varují, že v široké nabídce domácích úpraven vody se laik orientuje jen těžko a ve finále může svému zdraví naopak přitížit.
Foto: Thinkstock

Češi chtějí kvalitnější vodu. Zájem o nejrůznější filtry podle oslovených prodejců roste. "Konkrétně za loňský rok se zvýšila poptávka po filtračních konvicích o 40 procent v porovnání s předchozím rokem a o 30 procent meziročně posílily prodeje samostatných filtrů do konvic či jiných nádob. Mezi nejžádanější patří filtry uhlíkové," potvrzuje za prodejny Datart mluvčí Eva Kočicová.

Také na e-shopu Alza.cz je největší zájem právě o filtrační konvice. "V posledních dvou letech zažívají tyto konvice doslova boom - ročně jich prodáme řádově nižší desítky tisíc kusů a prodeje stále rostou o desítky procent," říká mluvčí e-shopu Patricie Šedivá.

Zároveň připomíná, že se na trhu objevily nové trendy, jako jsou filtry s hořčíkem nebo speciální filtry na kávu a čaj. "A už máme v nabídce i konvici, která dokáže filtrovat mikroplasty," dodává mluvčí.

Experti ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nicméně zákazníky ujišťují, že ne vždy je strach z nekvalitní vody odůvodněný, zvláště jedná-li se o veřejný vodovod. "Stále u nás existuje mnoho vodovodů i studní, ve kterých je kvalita vody velmi dobrá, někde se dokonce vyrovná i balené vodě kojenecké, nebo ji i předčí. A i tam, kde je kvalita 'průměrná', je voda z vodovodu pro spotřebitele bezpečná," upozorňuje vedoucí Národního referenčního centra pro pitnou vodu František Kožíšek s tím, že takových je více než 99 procent případů.

Pokusy "vylepšovat" vodu určenou na pití vlastní úpravou podle něj naopak mohou vést ke zhoršení její kvality. "Proto je dobré hned nepodléhat reklamnímu strašení či vábení a nejdříve se seznámit s kvalitou své pitné vody," dodává Kožíšek.

  • Na následujících kartách se podívejte, co dalšího SZÚ radí veřejnosti v čerstvě aktualizovaném materiálu zabývajícím se domácí úpravou pitné vody.
 

Právě se děje

před 49 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy