Dráhy mají další novinku: Víc jízdenek přes internet

djl
6. 12. 2007 12:10
S novým řádem přicházejí na koleje změny
Foto: České dráhy

Praha - České dráhy rozšiřují možnost zakoupení jízdenky přes internet. Od devátého prosince bude možné tuto službu využít i u rychlíků a expresů.

Rozšířením nabídky tak reagují na úspěch projektu eTiket. Ten se prozatím týkal jen vlaků vyšší kvality.

"Za celý rok 2006 se prodalo přes internet 11 806 jízdenek, za prvních deset měsíců letošního roku je to 59 123," uvádí v tiskové zprávě Luďka Hnulíková, ředitelka Odboru osobní dopravy a přepravy Českých drah.

Nepříjemnému a zdlouhavému čekání u pokladen se tímto způsobem vyhýbají hlavně pravidelní cestující, především studenti. Výhodou tohoto způsobu zakoupení jízdenky je, že si cestující rezervuje konkrétní místo ve vlaku a má tak jistotu, že si ve vlaku sedne.

Za poplatek 100 korun si cestující mohou zakoupit jízdenku i přes telefon. Službu TeleTiket České dráhy zavedly letos v srpnu a od té doby ji využilo asi 1300 cestujících. Cestující si lístek zamluví na speciální telefonní lince a ten jim přijde buďto e-mailem nebo bude k vyzvednutí ve stanici odjezdu.

Nový řád: Dražší jízdné, zákaz kouření

Právě od devátého prosince vstupuje v platnost nový jízdní řád. Ten přinese podstatné zdražení osobní dopravy. Zatímco doteď zaplatil zákazník za měsíční traťovou jízdenku z Prahy Hlavního nádraží do Berouna (43km) 1 134 korun, po devátém prosinci za stejnou jízdenku zaplatí 1 652 korun.

Zdražení jízdného chtějí dráhy pravidelným cestujícím kompenzovat možností využití In-karty/RailPlus. Její držitelé budou moci 25procentní slevu aplikovat nově i na traťové jízdenky.

"Když například vezmeme měsíční traťovou jízdenku na 57 km, tak podle nového tarifu stojí 2 128 korun, držitel In-karty/Rail plus s aplikací In-zákazník za ni ale zaplatí jen 1 596 Kč," vysvětluje Hnulíková.

In-karta Českých drah, kterou brzy budou vozit v kapse statisíce Čechů.
In-karta Českých drah, kterou brzy budou vozit v kapse statisíce Čechů. | Foto: České dráhy

Za kartu In-kartu/RailPlus zákazníci zaplatí 600 korun za tři roky. Podle údajů ČD ji již vlastní dvě třetiny zákazníků využívajících traťové jízdenky.

S platností nového jízdního řádu začne zároveň platit i zákaz kouření ve všech vlacích ČD. Pro kuřáky tak definitivně končí možnost si během cesty vlakem zapálit. Tento krok dráhy zdůvodňují tím, že chtějí držet krok s tímto trendem na západě.

Od září letošního roku totiž platí zákaz kouření ve všech vlacích v Německu i Rakousku.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy