reklama
 
 

Ve vlacích si nezapálíte, dráhy zrušily kupé pro kuřáky

3. 12. 2007 16:00
Od 9. prosince se v českých vlacích nekouří

Praha - Kuřáckým kupé ve vlacích křižujících Českou republiku zbývá posledních šest dní života.

"Ve všech vlacích, které jsou vedeny pod hlavičkou Českých drah, se nebude smět od nového jízdního řádu kouřit. Tedy od 9. prosince," potvrdil Ondřej Kubala, mluvčí společnosti.

Podobně je tomu už v Rakousku a Německu - tamní přepravci zakázali kouření ve vlacích od září.

České dráhy se ke stejnému kroku rozhodly po průzkumu mezi cestujícími. "81 procent našich zákazníků odpovědělo, že by přivítali, kdyby byly vlaky zcela nekuřácké," uvedla ředitelka Odboru osobní dopravy a přepravy Českých drah Luďka Hnulíková. "Chceme jít stejným směrem jako ostatní evropské země. Když se dnes podíváte do vozu, kde se smí kouřit, zjistíte, že nekuřácká část je plně obsazena a v kuřácké je jen několik cestujících."

Všechny vozy Českých drah jsou už v tuto chvíli označeny jako nekuřácké.

Kuřácký oddíl se může ve vlaku ČD objevit pouze od některé ze zahraničních společností. Je to příklad maďarských vozů, řazených na vlaku EuroCity Hungaria, který spojuje Budapešť s Prahou a Hamburkem. "Tyto vozy budou mít i po 9. prosinci vyznačené oddíly pro kuřáky, na území České republiky tam ale kouřit nebude možné," doplnil mluvčí Kubala.

V mezinárodních vlacích, které jezdí mezi Českem a Slovenskem (například Pendolino na trase Praha-Bratislava) a jsou sestaveny z českých nebo slovenských vozů, se už přes rok nekouří na základě oboustranné dohody.

Na dodržení zákazu bude dohlížet průvodčí a případné porušení bude trestáno stokorunovou pokutou či přirážkou k jízdnému, která by dosahovala výše až 500 korun.

Historie kuřáckých vozů na české železnici

 • Na počátcích existence železnice se kouřilo ve vlacích všude.
 • Bylo nepsaným pravidlem, že pokud přisedl muž k dámě, zeptal se, zda ji nebude vadit, když si zapálí. Pokud muž dámy ve vlaku nerespektoval, obracely se na průvodčího, který v této záležitosti rozhodl a kuřákovi v přítomnosti dam kouřit zakázal.
 • Krátce před koncem 19. století byla zavedena speciální dámská kupé, aby pánové neobtěžovali dámy dýmem z doutníků. Tato praxe k nám přišla z Německa. Šlo o speciální kupé, kam směly nastoupit pouze ženy a kde se nesmělo vůbec kouřit.
 • Po první světové válce se podíl kuřáckých a nekuřáckých oddílů v železničních vozech ustálil na poměru 2:1 ve prospěch kuřáků, v třicátých letech už to bylo přibližně 1:1.
 • V šedesátých letech byly tehdejší dvounápravové vozy, kde se smělo kouřit, označovány cedulkami "Kuřáci", poměr se ovšem už snižoval na 2:1 ve prospěch nekuřáků.
 • V 80. letech už jezdily masivně čtyřnápravové vozy, které známe z dnešní doby a podíl nekuřácké části ve voze se stále zvětšoval, přibližně na 3:1. Ve vlacích začala být zároveň naprostá většina vozů nekuřáckých.
 • Na začátku jednadvacátého století kuřácké vozy postupně mizí. Od 9. prosince 2007 budou všechny vlaky provozované Českými drahami nekuřácké.
Zdroj: České dráhy

autor: Redakce DOM | 3. 12. 2007 16:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama