reklama
 
 

Dráhy mají nákladní dopravu defitivně samostatnou

1. 12. 2007 0:00
Od Českých drah dostala do základu třetinu mašin

Praha - K dnešnímu dni je zapsána v obchodním rejstříku dceřiná akciová společnost Českých drah se jménem ČD Cargo. Nákladní dopravce byl založen ke konci října na základě červencového vládního usnesení o restrukturalizaci Českých drah.

ČD Cargo vzniklo nepeněžitým vkladem ze strany mateřské společnosti v hodnotě více než devět miliard korun. Majetek zahrnuje budovy na údržbu a opravu vozidel, 953 lokomotiv a téměř pětatřicet tisíc nákladních vagonů. Kromě dlouhodobého hmotného majetku získá Cargo od ČD do vínku i dvanáct a půl tisíce zaměstnanců.

Mezi evropskou pětkou

Roční přepravní kapacita nákladní dopravy ČD se pohybuje okolo 90 milionů tun a odhaduje se, že letošní zisk se navýší asi na 18 miliard korun. České železniční cargo se zařazuje na páté místo mezi zeměmi EU.

Odštěpení dopravní dopravy bylo mimo jiné inspirováno situací v sousedních zemích, kde k tomuto kroku již došlo. Osamostatnění firmy by mělo zaručit flexibilitu a rozvázat ruce pro zahraniční spolupráci.

Předsedou pětičlenného představenstva akciovky ČD Cargo je generální ředitel Českých drah Josef Bazala a v čele šestičlenné dozorčí rady sedí poslanec za ODS Oldřich Vojíř. Správní rada má tři členy.

Dříve jsme psali:

autor: rg | 1. 12. 2007 0:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama