Nákup nonstop a bez prodavačů. V Česku otevřela první automatická prodejna

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 20. 3. 2022 16:48
Obchodní řetězec Coop otevřel v týdnu plánovanou první samoobslužnou prodejnu v Česku, a to ve strakonické Podskalské ulici. Zákazníci v ní mohou nakupovat 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Pro vstup mimo otevírací dobu, kdy již na prodejně není přítomen žádný personál, potřebují speciální aplikaci s propojením na bankovní identitu.

"Chceme, aby tyto prodejny byly pro každého. Samozřejmě proto v rámci standardní otevírací doby bude prodejna i nadále obsluhována personálem, mimo tuto dobu již však bude fungovat v automatickém režimu," potvrzuje systém prodeje ředitel rozvoje a marketingu sítě Coop Lukáš Němčík.

Strakonická prodejna prošla kompletní rekonstrukcí a novému způsobu prodeje se musel částečně přizpůsobit sortiment - v rámci toho je posílena například nabídka chlazeného čerstvého zboží. Naopak na noc se uzavřou pulty s lahůdkami a uzeninami, které nahradí nabídka baleného zboží.

Coop systém v Česku převzal od sesterských družstev ve Skandinávii, kde podobný druh prodejen funguje již řadu let. Podle Němčíka se zákazníci mění, a je proto nutné se jim přizpůsobovat.

"Myslíme si, že právě v menších a středních městech má koncept automatických prodejen největší potenciál kvůli měnící se struktuře zákazníků, z nichž stále větší část vyžaduje maximálně flexibilní služby. V těchto lokalitách jsou navíc například v podvečerních hodinách či o víkendech často otevřeny jen velké obchody na okrajích, které jsou dostupné mnohdy jen autem," popisuje Němčík.

Jak na samoobslužný nákup v praxi

Zákazník potřebuje pro vstup po zavírací době speciální aplikaci, která mu bude po prvním přihlášení prostřednictvím bankovní identity při každé návštěvě obchodu generovat unikátní QR kód, jenž umožní vstup do prodejny.

"Každý návštěvník prodejny bude díky tomuto systému jednoznačně identifikován, a není tedy například problém, pokud bude najednou nakupovat více zákazníků. Zákazník bude moct opustit prodejnu s nákupem až po ověření platby," vysvětluje Pavel Kozler z agentury Knowinstore.

Zákazník si zboží naskenuje, platba nákupu probíhá na samoobslužných pokladnách.

Aby řetězec zamezil krádežím, celý prostor prodejny je pod dohledem kamerového sytému napojeného na pult centrální ochrany. Ten podle společnosti umí vyřešit i to, když se zákazník dostane do problémů. Využít v takovém případě může i nouzové tlačítko nebo spojení s vzdálenou ostrahou.

Jak český zákazník nový systém prodeje přijme, není zatím podle Coop jasné. Řetězec už dříve začal v menších obcích poskytovat službu výdejních chlazených boxů s potravinami, nyní rozšiřuje také počet obchodů napojených na e-shop a testuje rozvoz potravin.

Dalších obchod s automatickým prodejem se otevře v následujících měsících v Českém Krumlově a v tomto případě půjde již o větší prodejnu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

První odhady australských voleb ukazují, že opozice zřejmě odstaví od moci vládnoucí kabinet

Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního premiéra Scotta Morrisona. Ukazují to projekce australských televizních stanic. Výsledek dnešních parlamentních voleb je zatím nejistý a zřejmě bude velmi těsný, Morrison ale s největší pravděpodobností nebude mít dost křesel na to, aby mohl sestavit vládu i pro čtvrté volební období. Dosavadní sčítání hlasů naznačuje, že lidé tentokrát více volili i menší politické strany.

Poslední volební místnosti se na západě země uzavřely v 18:00 místního času (poledne SELČ). Dnešní průzkum společnosti Newspoll přisuzoval labouristům podporu 53 procent hlasů.

Morrisonova koalice nyní ve 151členné Sněmovně reprezentantů drží nejtěsnější většinu 76 křesel. Labouristická strana slibuje větší výdaje na péči o děti i seniory, stávající koalice pak lepší řízení ekonomiky v době, kdy se v Austrálii kvůli pandemii covidu-19 prohloubil rozpočtový deficit. Morrison slíbil, že pokud bude znovuzvolen, jeho vláda sníží daně a zmírní tlak na růst životních nákladů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy