Na úřad chodit (skoro) nemusíte. Otestujte se, co všechno už jde vyřídit elektronicky

Ekonomika Aktuálně.cz Ekonomika, Aktuálně.cz - za podpory: gov.cz gov.cz
2. 10. 2020 9:17
Návštěvu úřadů odkládá s rostoucím počtem nakažených koronavirem stále více Čechů. Tuzemské úřady s “dálkovým přístupem” dlouhodobě spíše bojují, v posledních letech však naštěstí o něco úspěšněji, a tak už v řadě záležitostí začíná být běžné vyřídit si potřebné povinnosti elektronicky.

Komunikovat s institucemi lze zejména skrze datovou schránku, která v podstatě nahrazuje doporučený dopis a považuje se za doručenou již po odeslání. Co její vlastnictví vlastně znamená a jaké výhody komunikace přes internet přináší?

Datovou schránku si lze zřídit na kontaktním místě veřejné správy Czech POINT - tedy na poště nebo obecním úřadu. Je ale možné ji založit také přes internet. Vlastník elektronické občanky nebo jiné elektronické identity tak může učinit on-line v Portálu občana bez předchozí návštěvy Czech POINTu. Provoz "datovky" je přitom zdarma.

Zdarma je možné požádat on-line mimo jiné o výpisy z informačních systémů veřejné správy, to znamená veřejných i neveřejných rejstříků. Je tedy možné zažádat například o výpis z živnostenského rejstříku, insolvenčního rejstříku nebo rejstříku trestů. Datová schránka vlastníka automaticky upozorní před vypršením platnosti občanského průkazu a cestovního pasu a umožní přihlášení do Portálu občana. Ten poskytuje některé služby veřejné správy on-line, jako je například přehled bodového stavu řidiče nebo detaily k řidičskému oprávnění.

Bezkontaktně je možné přes datovku podat také daňové přiznání. Podle finanční správy tak letos učinilo 15 procent poplatníků. Skoro čtvrtina pak použila aplikace EPO a 64 procent poplatníků podalo daně písemnou formou.

Úřady mají povinnost komunikovat s vlastníky datových schránek výhradně elektronicky. Veškerá komunikace s nimi je přitom rovněž bez poplatků. Doručené i odeslané zprávy zůstávají ve schránce po dobu 90 dnů.

V pracovní dny projde systémem datových schránek podle údajů ministerstva na 400 tisíc datových zpráv denně. 

Kromě komunikace s úřady se lze spojit i s právnickými osobami, jako jsou například dodavatelé nebo zákazníci. Jde o situace, kdy je například nutné odeslat smlouvy nebo faktury, u kterých je nezbytné potvrzení o doručení i garance včasného dodání. Tato služba soukromoprávní komunikace už ale zpoplatněna je. Jde ovšem stále o nižší sazbu než při odeslání přes poštu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Jedny z nejprodávanějších amerických novin USA Today poprvé podpořily do voleb jednoho z kandidátů

Redakční rada jednoho z nejprodávanějších amerických deníků USA Today dnes podpořila do prezidentských voleb demokrata Joea Bidena. Je to přitom poprvé, co se list postavil za jednoho z kandidátů od svého založení v roce 1982. Podobný krok již letos učinilo několik dalších periodik.

"Není to něco, co bychom dělali zlehka či s nadšením," uvedl šéf redakční rady USA Today Bill Stenberg. "V roce 2016 nedokázali konzervativní členové jít o krok dál a podpořit Hillary Clintonovou," pokračoval s tím, že před čtyřmi roky list jen nabádal svoje čtenáře, aby nevolili Trumpa, nicméně podporu nevyslovil nikomu.

"Nyní, když je to otázka Joea Bidena proti Donaldu Trumpovi, byla v radě plná shoda nejen na tom postavit se znovu proti Donaldu Trumpovi, ale udělat krok navíc a podpořit Joea Bidena, který je méně polarizující a kontroverzní postavou než Clintonová," dodal Stenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy