Na úřad chodit (skoro) nemusíte. Otestujte se, co všechno už jde vyřídit elektronicky

Ekonomika Aktuálně.cz Ekonomika, Aktuálně.cz - za podpory: gov.cz gov.cz
2. 10. 2020 9:17
Návštěvu úřadů odkládá s rostoucím počtem nakažených koronavirem stále více Čechů. Tuzemské úřady s “dálkovým přístupem” dlouhodobě spíše bojují, v posledních letech však naštěstí o něco úspěšněji, a tak už v řadě záležitostí začíná být běžné vyřídit si potřebné povinnosti elektronicky.

Komunikovat s institucemi lze zejména skrze datovou schránku, která v podstatě nahrazuje doporučený dopis a považuje se za doručenou již po odeslání. Co její vlastnictví vlastně znamená a jaké výhody komunikace přes internet přináší?

Datovou schránku si lze zřídit na kontaktním místě veřejné správy Czech POINT - tedy na poště nebo obecním úřadu. Je ale možné ji založit také přes internet. Vlastník elektronické občanky nebo jiné elektronické identity tak může učinit on-line v Portálu občana bez předchozí návštěvy Czech POINTu. Provoz "datovky" je přitom zdarma.

Zdarma je možné požádat on-line mimo jiné o výpisy z informačních systémů veřejné správy, to znamená veřejných i neveřejných rejstříků. Je tedy možné zažádat například o výpis z živnostenského rejstříku, insolvenčního rejstříku nebo rejstříku trestů. Datová schránka vlastníka automaticky upozorní před vypršením platnosti občanského průkazu a cestovního pasu a umožní přihlášení do Portálu občana. Ten poskytuje některé služby veřejné správy on-line, jako je například přehled bodového stavu řidiče nebo detaily k řidičskému oprávnění.

Bezkontaktně je možné přes datovku podat také daňové přiznání. Podle finanční správy tak letos učinilo 15 procent poplatníků. Skoro čtvrtina pak použila aplikace EPO a 64 procent poplatníků podalo daně písemnou formou.

Úřady mají povinnost komunikovat s vlastníky datových schránek výhradně elektronicky. Veškerá komunikace s nimi je přitom rovněž bez poplatků. Doručené i odeslané zprávy zůstávají ve schránce po dobu 90 dnů.

V pracovní dny projde systémem datových schránek podle údajů ministerstva na 400 tisíc datových zpráv denně. 

Kromě komunikace s úřady se lze spojit i s právnickými osobami, jako jsou například dodavatelé nebo zákazníci. Jde o situace, kdy je například nutné odeslat smlouvy nebo faktury, u kterých je nezbytné potvrzení o doručení i garance včasného dodání. Tato služba soukromoprávní komunikace už ale zpoplatněna je. Jde ovšem stále o nižší sazbu než při odeslání přes poštu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy