Lidé bez advokáta získají snadněji zpět soudní výdaje

Petr Kučera Tomáš Fránek, Petr Kučera
14. 10. 2014 15:32
Ústavní soud: Nárok na paušální náhradu drobných hotových výdajů mají i lidé, které v civilním řízení nezastupuje advokát.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brno – Lidé, které v takzvaném civilním řízení u soudu nezastupuje advokát, mají nárok na paušální úhradu výdajů stejně jako ti, kteří jsou zastoupeni právníkem. Důležité rozhodnutí, které lidem umožní snadněji získat zpět nutné výdaje, dnes vydal Ústavní soud.

Dosud platilo, že vítěz sporu nezastoupený advokátem musel prokazovat své skutečné výdaje, zatímco lidé zastoupení advokátem dostávali (v případě úspěchu) paušál 300 korun za každý procesní úkon.

Ústavní soudci sice nezrušili dosavadní úpravu občanského soudního řádu, ale jasně vyložili, jak ji mají soudy v České republice vykládat. Upozornili také, že dosavadní praxe, kdy lidé, ale také města nebo firmy bez najatých advokátů museli vykazovat skutečné náklady při soudních řízeních, nahrávala výhodnému byznysu s drobnými pohledávkami.

Konec výhod

Ustanovení občanského soudního řádu týkající se úhrad výdajů navrhl zrušit Okresní soud v Chrudimi. Podle něj je totiž takové ustanovení diskriminační, když zvýhodňuje vítěze sporu zastoupeného advokátem. Výdaje musí hradit neúspěšná strana sporu.

"Z hlediska ústavního příkazu rovnosti není odůvodnitelné, že dobrodiní paušální náhrady nákladů bylo vyhrazeno jen těm účastníkům, kteří jsou zastoupeni právními profesionály," uvedl v návrhu chrudimský soud.

Ústavní soudci potvrdili, že jde o porušení rovnosti účastníků řízení. Podle soudkyně zpravodajky Kateřiny Šimáčkové je navíc nerovnosti účastníků využíváno v byznysu s pohledávkami. „Nynější nastavení představuje nejen porušení rovnosti, ale i systémový problém fungování soudnictví, neboť někteří 'sérioví' žalobci zastoupení advokátem jsou motivováni k tomu, aby podávali stovky žalob proti nezastoupeným účastníkům, neboť vědí, že v případě neúspěchu prakticky nic neriskují,“ uvedli soudci.

Návod pro všechny soudy

Podle nich ale není nutné občanský soudní řád měnit. Lze jej totiž vyložit i tak, že lidé, města a firmy mají nárok na paušální odměnu i v případech, kdy je nezastupují advokáti. A soudy jim tedy mají tyto náhrady přiznávat.

Odlišné stanovisko si vyhradili tři soudci, podle nichž Ústavní soud vůbec neměl tento problém řešit.

Vláda chce změnu zákona

Komplikované prokazování nákladů soudního řízení si uvědomuje i ministerstvo spravedlnosti, které už dokončilo návrh novely občanského soudního řádu. Vláda v září schválila návrh, který situaci zjednodušuje.

Takzvaný nezastoupený účastník sporu nyní podle ministerstva své náklady zpravidla vůbec nenárokuje, protože by měl s jejich vyčíslením více starostí, než by odpovídalo poskytnutým penězům. Nově už však soudu nebude muset své hotové výdaje prokazovat a bude mít právo na paušální částku, jejíž výši určí vyhláška ministerstva.

Pokud vítězi sporu vzniknou v souvislosti s řízením vyšší náklady, než bude částka určená vyhláškou, nebude muset využít možnosti paušální náhrady a místo toho bude moci vyčíslit své skutečné náklady.

Novelu nyní projednají poslanci, účinná by pak měla být patnáctým dnem po vyhlášení ve Sbírce zákonů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy