Lidé bez advokáta získají snadněji zpět soudní výdaje

Petr Kučera Tomáš Fránek, Petr Kučera
14. 10. 2014 15:32
Ústavní soud: Nárok na paušální náhradu drobných hotových výdajů mají i lidé, které v civilním řízení nezastupuje advokát.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brno – Lidé, které v takzvaném civilním řízení u soudu nezastupuje advokát, mají nárok na paušální úhradu výdajů stejně jako ti, kteří jsou zastoupeni právníkem. Důležité rozhodnutí, které lidem umožní snadněji získat zpět nutné výdaje, dnes vydal Ústavní soud.

Dosud platilo, že vítěz sporu nezastoupený advokátem musel prokazovat své skutečné výdaje, zatímco lidé zastoupení advokátem dostávali (v případě úspěchu) paušál 300 korun za každý procesní úkon.

Ústavní soudci sice nezrušili dosavadní úpravu občanského soudního řádu, ale jasně vyložili, jak ji mají soudy v České republice vykládat. Upozornili také, že dosavadní praxe, kdy lidé, ale také města nebo firmy bez najatých advokátů museli vykazovat skutečné náklady při soudních řízeních, nahrávala výhodnému byznysu s drobnými pohledávkami.

Konec výhod

Ustanovení občanského soudního řádu týkající se úhrad výdajů navrhl zrušit Okresní soud v Chrudimi. Podle něj je totiž takové ustanovení diskriminační, když zvýhodňuje vítěze sporu zastoupeného advokátem. Výdaje musí hradit neúspěšná strana sporu.

"Z hlediska ústavního příkazu rovnosti není odůvodnitelné, že dobrodiní paušální náhrady nákladů bylo vyhrazeno jen těm účastníkům, kteří jsou zastoupeni právními profesionály," uvedl v návrhu chrudimský soud.

Ústavní soudci potvrdili, že jde o porušení rovnosti účastníků řízení. Podle soudkyně zpravodajky Kateřiny Šimáčkové je navíc nerovnosti účastníků využíváno v byznysu s pohledávkami. „Nynější nastavení představuje nejen porušení rovnosti, ale i systémový problém fungování soudnictví, neboť někteří 'sérioví' žalobci zastoupení advokátem jsou motivováni k tomu, aby podávali stovky žalob proti nezastoupeným účastníkům, neboť vědí, že v případě neúspěchu prakticky nic neriskují,“ uvedli soudci.

Návod pro všechny soudy

Podle nich ale není nutné občanský soudní řád měnit. Lze jej totiž vyložit i tak, že lidé, města a firmy mají nárok na paušální odměnu i v případech, kdy je nezastupují advokáti. A soudy jim tedy mají tyto náhrady přiznávat.

Odlišné stanovisko si vyhradili tři soudci, podle nichž Ústavní soud vůbec neměl tento problém řešit.

Vláda chce změnu zákona

Komplikované prokazování nákladů soudního řízení si uvědomuje i ministerstvo spravedlnosti, které už dokončilo návrh novely občanského soudního řádu. Vláda v září schválila návrh, který situaci zjednodušuje.

Takzvaný nezastoupený účastník sporu nyní podle ministerstva své náklady zpravidla vůbec nenárokuje, protože by měl s jejich vyčíslením více starostí, než by odpovídalo poskytnutým penězům. Nově už však soudu nebude muset své hotové výdaje prokazovat a bude mít právo na paušální částku, jejíž výši určí vyhláška ministerstva.

Pokud vítězi sporu vzniknou v souvislosti s řízením vyšší náklady, než bude částka určená vyhláškou, nebude muset využít možnosti paušální náhrady a místo toho bude moci vyčíslit své skutečné náklady.

Novelu nyní projednají poslanci, účinná by pak měla být patnáctým dnem po vyhlášení ve Sbírce zákonů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy