Cena hypoték klesla na nový rekord. Už sedmý měsíc za sebou

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
22. 10. 2014 5:30
Měsíční splátka u průměrné hypotéky na dvacet let vyjde nyní o 2729 korun měsíčně lépe než před pěti lety.
Posledních pět let průměrná sazba padá.
Posledních pět let průměrná sazba padá. | Foto: Fincentrum Hypoindex

Praha – Posedmé v řadě klesly úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Průměrná sazba u nově sjednaných smluv dosáhla v září 2,54 procenta a překonala tak dosud nejnižší hodnotu z letošního srpna, kdy činila 2,65 procenta.

Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot v nově uzavřených smlouvách včetně refinancování.

Na dalším poklesu se podílejí všechny banky, které snižováním sazeb bojují o klienty. „Aktuálně téměř nemá smysl sledovat akce jednotlivých bank. Končící akční nabídky se přelévají do individuálních slev, a sjednaná úroková sazba mimo akční období tak může být stejná či nižší než právě ukončená akce,“ říká Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

V září tradičně vzrostl počet uzavřených smluv ve srovnání se srpnem. Lidé se vrátili z dovolených a ve sledovaných bankách uzavřeli celkem 8302 nových smluv (o objemu 13,8 miliardy korun), což je o 1787 více než v srpnu.

Průměrná výše úvěru v srpnu činila 1,67 milionu korun. Splátka této průměrné hypotéky s dobou splatnosti 20 let při nově uzavřené smlouvě vyjde v průměru na 8882 korun měsíčně. Před pěti lety, kdy Hypoindex hlásil sazbu 5,67 procenta, byla průměrná splátka o 2729 korun měsíčně vyšší.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Odveta za francouzskou digitální daň, USA mohou uvalit 25procentní clo

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes oznámila dodatečná 25procentní cla na zboží dovážené z Francie v hodnotě 1,3 miliardy dolarů (přes 30 miliard Kč) jako odvetu za francouzskou digitální daň. Zavedení těchto cel však odkládá o 180 dnů, aby tak poskytla čas na vyřešení sporu.

Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer uvedl, že francouzská digitální daň se nespravedlivě soustředí na americké podniky působící v oblasti digitálních technologií. Ohlášená cla se podle něj týkají například francouzské kosmetiky a kabelek.

Francouzský parlament schválil tříprocentní digitální daň loni v červenci. Letos v lednu se však Francie dohodla s USA na příměří, podle kterého Paříž odloží výběr digitální daně na konec roku a Washington na oplátku prozatím nezavede odvetná cla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy