Cena hypoték klesla na nový rekord. Už sedmý měsíc za sebou

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
22. 10. 2014 5:30
Měsíční splátka u průměrné hypotéky na dvacet let vyjde nyní o 2729 korun měsíčně lépe než před pěti lety.
Posledních pět let průměrná sazba padá.
Posledních pět let průměrná sazba padá. | Foto: Fincentrum Hypoindex

Praha – Posedmé v řadě klesly úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Průměrná sazba u nově sjednaných smluv dosáhla v září 2,54 procenta a překonala tak dosud nejnižší hodnotu z letošního srpna, kdy činila 2,65 procenta.

Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot v nově uzavřených smlouvách včetně refinancování.

Na dalším poklesu se podílejí všechny banky, které snižováním sazeb bojují o klienty. „Aktuálně téměř nemá smysl sledovat akce jednotlivých bank. Končící akční nabídky se přelévají do individuálních slev, a sjednaná úroková sazba mimo akční období tak může být stejná či nižší než právě ukončená akce,“ říká Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

V září tradičně vzrostl počet uzavřených smluv ve srovnání se srpnem. Lidé se vrátili z dovolených a ve sledovaných bankách uzavřeli celkem 8302 nových smluv (o objemu 13,8 miliardy korun), což je o 1787 více než v srpnu.

Průměrná výše úvěru v srpnu činila 1,67 milionu korun. Splátka této průměrné hypotéky s dobou splatnosti 20 let při nově uzavřené smlouvě vyjde v průměru na 8882 korun měsíčně. Před pěti lety, kdy Hypoindex hlásil sazbu 5,67 procenta, byla průměrná splátka o 2729 korun měsíčně vyšší.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

V Plzni zkolaboval a zemřel sedmadvacetiletý muž, jehož policie kvůli agresivitě zajistila

V Plzni ve středu brzo ráno zemřel při policejním zákroku sedmadvacetiletý muž. Policie uvedla, že ho zadržela poté, co se agresivně dobýval do jednoho domu, napadl svého příbuzného a poté i přivolané policisty. Policie použila donucovací prostředky. Zajištěný nejevil známky zranění, ale po chvíli zkolaboval a nepodařilo se ho oživit ani policii, ani přivolaným záchranářům, informovala krajská policejní mluvčí Pavla Burešová. Okolnostmi případu se zabývají kriminalisté a policie zatím nebude poskytovat bližší informace.

Událost se stala po 6:00. Policisté vyjížděli do čtvrti Lochotín. Mladý muž se tam podle dostupných informací domáhal vstupu do obydlí svého rodinného příslušníka, kterého potom napadl.

"Po příjezdu policistů na místo se muž choval agresivně a následně zaútočil i na policisty. Ti po zákonných výzvách, na které muž nereagoval, použili donucovací prostředky a muže omezili na osobní svobodě," popsala Burešová. Neupřesnila, jaké donucovací prostředky policie použila.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Slavnostní vojenská přísaha ve středu netradičně zazněla v Brně. Složilo ji bezmála pět set studentů

V kasárnách Univerzity obrany v Brně ve středu po 10:00 zaznělo sborově "Tak přísaháme!" Věrnost České republice na netradičním místě slíbilo 462 nových studentů univerzity. Přísaha jako tradiční součást oslav výročí vzniku československého státu 28. října se až na výjimku vždy konala na Hradčanském náměstí u Pražského hradu, účastnila se jí i hlava státu. V Brně se výjimečně konala v roce 2017, loni kvůli vývoji covidu nebyla vůbec.

Věrnost republice dnes dopoledne odpřisáhlo 462 studentů Univerzity obrany v Brně, kteří po ukončení základního výcviku u Velitelství výcviku - Vojenské akademie ve Vyškově nastoupili ke studiu. Včetně šesti studentů vojenského oboru Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Z počtu bylo 20 procent žen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy