Kolik Češi opravdu vydělávají? Zapomeňte na průměr

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
27. 9. 2012 5:30
Ve státní sféře je takzvaný medián zhruba o tři tisíce vyšší než v soukromé

Praha - Průměrná mzda v soukromé sféře činila v letošním prvním pololetí 25 462 korun, průměrný plat ve státní sféře dosahoval 25 001 korun.

Takzvaný medián přitom v podnikatelské sféře činí 20 856 korun měsíčně, v nepodnikatelské pak 23 624 korun.

Medián uvádí hrubou střední mzdu, která statistiku dělí na dvě stejné poloviny (polovina hodnot je vyšších a polovina nižších než medián). Zjednodušeně řečeno tak ukazuje "skutečný průměr", nezvýšený extrémně vysokými (nebo extrémně nízkými) méně častými hodnotami.

Vyplývá to ze statistiky Informačního systému o průměrném výdělku, který spravuje ministerstvo práce a sociálních věcí.

Ke statistickému průměru tak mají mnohem blíže zaměstnanci v nepodnikatelském (státním) než v podnikatelském (soukromém) sektoru.

V soukromé sféře na průměrnou mzdu nedosáhne podstatně více zaměstnanců (sedm z deseti) než ve státní sféře na průměrný plat (šest z deseti).

Oproti prvnímu pololetí loňského roku se letos medián zvýšil o 2,5 procenta v podnikatelské a o 2,2 procenta v nepodnikatelské sféře. Reálně ale výdělky klesly, protože letošní inflace se pohybuje nad třemi procenty.

Foto: Thinkstock
Čtěte také:
Chcete odměnu za odpracované roky? Zkuste to u státu
Češi letos vydělávají méně, mzdu jim požírá inflace
Snížit mzdu ze dne na den? Odbory chtějí zrušit výměry

Rozdíl mezi průměrnou mzdou a mediánu v obou sférách je ovlivněn i vzdělanostní strukturou. V platové (státní) sféře je ve srovnání se mzdovou sférou mnohem vyšší podíl zaměstnanců s vysokoškolským vzděláním (o 16 procentních bodů) a naopak nižší podíl zaměstnanců se středním vzděláním bez maturity (o 24 p. b.).

S vývojem mezd úzce souvisí i vývoj odpracované doby. V prvním pololetí 2012 odpracovali zaměstnanci v soukromé sféře průměrně 153,7 hodiny za měsíc, ve státní sféře 156,8 hodiny.

Tento rozdíl byl podle ISPV způsoben mimo jiné i skutečností, že v platové sféře je častěji uplatňována osmihodinová pracovní doba, zatímco ve mzdové sféře je v mnoha subjektech pracovní doba zkrácená.

Svou roli hrají také přesčasy, jejichž ohodnocení se do měsíčních příjmů také zahrnuje. Podle dat ISPV za první pololetí odpracovali zaměstnanci v soukromé sféře měsíčně 3,2 hodiny přesčas a ve službách státu průměrně 1,7 hodiny přesčas.

 

Právě se děje

Další zprávy