Zlevňování benzinu brzdí daně a marže. Expert odpovídal

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 14. 8. 2015 14:18
Cena ropy sestoupila na šestileté minimum. Mohou se řidiči v Česku těšit na podobně razantní pokles cen pohonných hmot?
Cena ropy je na dně, kdy zlevní benzin? Expert odpovídal
Rozhovor skončil
Boris Tomčiak odpovídal čtenářům Aktuálně.cz
Přečíst si rozhovor

Praha – Cena ropy je v posledních dnech opět pod výrazným tlakem, americká ropa WTI včera sestoupila až na nejnižší hodnotu za šest a půl roku pod 42 dolarů na barel. Severomořská ropa Brent klesla pod hranici 50 dolarů za barel, i když se ještě před rokem obchodovala zhruba za 110 dolarů.

Cena benzinu i nafty v Česku v posledních týdnech také klesá. Průměrná cena benzinu Natural 95 v uplynulém týdnu klesla o 16 haléřů na 32,84 koruny za litr. Litr nafty klesl o 41 haléřů na průměrných 30,78 koruny za litr.

Výraznější zlevňování pohonných hmot v Česku brzdí daně, které z ceny benzinu tvoří zhruba 56 procent.

"Zbytek vyšší ceny je způsoben mírně zvýšenou marži distributorů. Soudy nepomohou. Trh je docela konkurenční. V dlouhém období se marže distribučních sítí pohybují kolem průměru,“ odpověděl analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak jednomu ze čtenářů Aktuálně.cz v on-line rozhovoru. V další odpovědi dodal, že marže se nyní pohybují v průměru od 2,5 do 3 korun za litr.

Ceny pohonných hmot v Česku by podle něj mohly postupně klesat delší dobu. "Předpokládáme, že ceny v nejbližších dvou týdnech poklesnou o několik desítek haléřů,“ říká.

Důvodem poklesu cen ropy je obrovský přebytek suroviny na trhu. "OPEC těží nad svými kvótami, USA v posledních letech taky výrazně zvýšily produkci a ani Rusové neplánuji omezit těžbu," vysvětlil analytik.

Cena ropy je na dně, kdy zlevní benzin? Expert odpovídal

Rozhovor skončil
14. 8. 2015
Ptá se: Chlupáč

Kdy zlevní benzin na 29,90 Kč?

Odpovídá: Boris Tomčiak

Dobrý den, snížení průměrné ceny benzínu na 29,90 Kč je zatím v nedohlednu. V současnosti se litr prodává v průměru za 32,82 Kč. U nafty ale zlevnění na tuto hranici je možné už koncem srpna/počátkem září, protože její průměrná cena je 30,69 Kč. Podle našeho prognostického modelu by průměrné ceny PHM mohly v nejbližších dvou týdnech poklesnout o několik desítek haléřů. Každopádně u vybraných čerpacích stanic mohou být výjimky. Kupříkladu jeden nízkonákladový řetězec prodává v Praze benzín už za 30,9 Kč.

14. 8. 2015
Ptá se: Pavel Vaner

Jak je možné,když cena za barel klesne o 50 dolarů,u nás se to projeví poklesem cen PHM o 2-3 Kč???
Je to o nenasytnosti pumpařů???

Odpovídá: Boris Tomčiak

Dobrý den, na ceně PHM mají velký podíl daně, které tlumí zlevňování na světových trzích. Kupříkladu u benzínu je spotřební daň 12,84 Kč. Kdyby byla cena ropy 0, tak na čerpačkách i tak platíme minimálně 12,84*1,21 (DPH) = 15,53 Kč za litr. Marže distribuční sítě jsou momentálně lehce nadprůměrné - přibližně tři koruny na litr.

14. 8. 2015
Ptá se: Pavel Ludvík

Dobrý den, je za padající cenou ropy konec embarga pro Irán? A proč OPEC nesníží těžbu, když cena je tak nízko?

Odpovídá: Boris Tomčiak

Pokles ceny je způsoben přetrvávajícím přebytkem ropy na trhu. Plán na ukončení embarga na Írán ještě podpořil strach z dalšího přetrvání tohoto přebytku. OPEC nechce ztratit své výsadní postavení na trhu s ropou. Spekuluje se o tom, že pomocí nízké ceny chce zničit americkou konkurenci, která má mnohem vyšší náklady. Podobný manévr už udělal v 80. letech.

14. 8. 2015
Ptá se: Radek

Dobrý den,

mne by zajímalo, jak je možné, že například cena benzínu Super/ Natural 95 na Kanárských ostrovech se pohybuje v rozmezí 0,97 EUR až 1,05 EUR za litr, když v ČR nebo v jiných evropských zemích je cena benzínu podstatně vyšší? Jedná se zde o rozdíl kvůli dani a přepravních nákladech?

Také mám pocit, že jsou ceny pohonných hmot uměle drženy nahoře, protože v tomto ohledu zde nefunguje klasický ekonomický model a ropné společnosti drží své zákazníky naprosto v hrsti. Jaký je váš názor?
Jak se vlastně obecně určuje - stanovuje cena pohonných hmot?A poslední dotaz, slyšel jsem, že čerpací stanice mají zisk cca 0,50 CZK z jednoho litru pohonných hmot. Je to skutečně tak?Děkuji

Odpovídá: Boris Tomčiak

Dobrý den, marže čerpacích stanic jsou vyšší – v průměru se pohybují od 2,5 do 3 Kč za litr. Ale nízkonákladové čerpačky operují i s Vámi zmíněnou marží 0,5 Kč/litr.
Na Kanárských ostrovech je zvýhodněný daňový režim, proto jsou tam tak nízké ceny. Kupříkladu ve Španělsku jsou průměrné ceny 1,25 eur za litr.

14. 8. 2015
Ptá se: Matěj

Jakou část koncové ceny u českých pump tvoří samotná cena benzinu?

Odpovídá: Boris Tomčiak

Rozklad průměrné ceny benzinu je následující: velkoobchodní cena benzinu podle dat z Rotterdamu: 11,7 Kč/litr, spotřební daň 12,84 Kč/litr, marže distributorů 2,7 Kč/litr, DPH: 5,7 Kč/litr. Daně tedy tvoří kolem 56 procent celkové ceny.

14. 8. 2015
Ptá se: Martin L.

Proč se podle vás významněji nepodporují alternativní paliva?

Odpovídá: Boris Tomčiak

Protože jsou drahá. :-). U alternativních paliv se zejména sledují dva faktory: environmentální vs. ekonomický. Ten ekonomický má zatím přednost. Nicméně technologický pokrok alternativním zdrojům energie nahrává. Kupříkladu už jsem viděl výsledky výzkumu, kde vědci proklamovali, že vymysleli solární článek s podobnou účinnosti, jako má spalovací motor.

14. 8. 2015
Ptá se: Petr

Zdravím, zajímalo by mě kde je zakopaný pes, když :
08/2013 cena ropy za barel 110usd x kurz 19,467 = 2141,37 Kč, cena benzínu cca 36,5 Kč
08/2015 cena ropy za barel 49usd x kurz 24,322= 1191,77 Kč, cena benzínu cca 32 Kč. Tedy cena ropy je i po upravení kurzu ČNB skoro poloviční, nicméně cena benzínu tomu neodpovídá. Vzhledem k velmi nízké inflaci to nemůže být za ty dva roky ani zvýšení kvůli inflaci. Tak kde je problém?

Odpovídá: Boris Tomčiak

Cena českého benzinu se stanovuje podle velkoobchodních cen v Rotterdamu. Ty byly v srpnu roku 2013 kolem 1000 USD za tunu. Teď je cena v Rotterdamu kolem 600 USD za tunu. V přepočtu do korun se cena základní suroviny snížila z 14,7 Kč za litr na 11 Kč za litr. Plus je k tomu třeba připočíst DPH z toho snížení, což je cca 0,8 Kč na litr. Celkem tedy cena měla poklesnout o přibližně 4,5 Kč za litr, což docela kopíruje Váš výpočet. Jak už jsem psal v jiné odpovědi, daně tvoří kolem 56 % celkové ceny. Daně pak docela hodně brzdí zlevňování.

14. 8. 2015
Ptá se: Martin

Jaká by podle Vašeho názoru měla být aktuálně cena benzinu a nafty. V místě kde bydlím se cena litru benzinu pohybuje v rozmezí od 31,60 do 33,40 a u nafty od 28,10 do 32,70. Mě z toho vychází jediné, někdo prodává za správnou cenu a někdo prostě okrádá lidi. Co se týče kvality PHM, tak i ty za nejnižší cenu jsou z vlastní zkušenosti naprosto v pořádku.
Děkuji

Odpovídá: Boris Tomčiak

Ano, máte pravdu, rozptyl cen u jednotlivých čerpacích stanic je velký. Já pro srovnání používám portál ceskybenzin.cz. Když si vyjedu třeba Prahu, tak vidím, že nejlevnější benzin se dá koupit za 30,9 Kč za litr. Nejdražší pak za 34,4. Nicméně, to ještě nic neznamená, protože ty dražší pumpy mohou mít jinou cenovou politiku, když třeba svým zákazníkům dávají klubové slevy nebo něco podobného.

Kvalitu PHM sleduje Česká obchodní inspekce. Na jejich stránkách je možné najít hříšníky, kteří prodávají nekvalitní benzin. Mezi levnými čerpačkami je hříšníku více, ale občas prodává nekvalitní benzin i velký řetězec.

14. 8. 2015
Ptá se: Martin

Mám prostou otázku. Proč nyní nestojí benzin stejně jako v zimě - cca 27 Kč? Ačkoliv je zde řada subjektů-pumpařů - všechno tu svědčí o oligopolu. Myslíte si, že případná snaha o řešení (ČOI, soudy) má šanci na úspěch?

Odpovídá: Boris Tomčiak

Podle údajů CCS byla nejnižší průměrná cena v zimě kolem 29,4 Kč za litr. Teď stojí benzin 32,9. Současné ceny v Rotterdamu jsou o 20 % vyšší oproti zmíněnému zimnímu období, což je hlavní důvod. Kvůli tomuto důvodu jsou ceny základní suroviny v korunách o cca 2,5 Kč na litr vyšší. Zbytek vyšší ceny je způsoben mírně zvýšenou marži distributorů. Soudy nepomohou. Trh je docela konkurenční. V dlouhém období se marže distribučních sítí pohybují kolem průměru. ČOI by měla nadále sledovat kvalitu PHM – tuto aktivitu dělá podle mého názoru dobře. Řidič se může proti vysokým cenám bránit tak, že bude vyhledávat levnější čerpací stanice. Na internetu je několik portálů, kde jsou ceny srovnány.

14. 8. 2015
Ptá se: Šárka

Dobrý den, mají vliv na cenu benzinu a nafty intervence ČNB ohledně EURA?

Odpovídá: Boris Tomčiak

Ano, mají. ČNB oslabila českou korunu a pak ji navázala na euro, které oproti americkému dolaru výrazně oslabilo. Pokud by nenastaly tyto dvě události, tak by PHM v ČR byly minimálně o 1,5 koruny levnější. Na druhé straně slabá koruna je extrémně příznivá pro české exportní podniky. Jelikož je ČR exportně založenou zemí, tak jsou přínosy slabé koruny vyšší než negativa. Rozhodnutí ČNB tedy bylo podle mého názoru prospěšné pro průměrného občana ČR.

14. 8. 2015
Ptá se: Ondra

Dobrý den,
kdy očekáváte návrat íránské ropy na světové trhy?
Děkuji

Odpovídá: Boris Tomčiak

Íránská ropa by se měla na trhy vrátit na jaře příštího roku, protože ekonomické sankce pořád trvají. Jejich faktické zrušení se právě očekává někdy v únoru/březnu 2016.

14. 8. 2015
Ptá se: Jan

Dobrý den, kam až si myslíte , že spadnou ceny nafty a benzinu např. do konce tohoto roku. jaká nejnižší cena se dá očekávat, udrží se nižší ceny i následující rok nebo již porostou vzhledem k tomu,že se teď ropa obchoduje nízko, dá se asi očekávat že takto nízko nebude dlouhodobě.Děkuji

Odpovídá: Boris Tomčiak

Dobrý den, prognózy na tak dlouhé období bývají nepřesné, protože pohyby cen ropy na burze jsou velké. My předpokládáme, že ceny v nejbližších dvou týdnech poklesnou o několik desítek haléřů. Co se týče ceny ropy, tak v jejím případě ještě vidíme prostor pro mírné zlevnění k 45 USD za barel. Teď stojí ropa Brent 49 USD za barel. Důvodem je obrovský přebytek suroviny na trhu. OPEC těží nad svými kvótami, USA v posledních letech taky výrazně zvýšily produkci a ani Rusové neplánuji omezit těžbu. Ceny PHM v ČR by tedy mohly postupně klesat delší dobu.

14. 8. 2015
Ptá se: Richard

Píšete, že i kdyby stála surovino "0" bude benzín stát 12,84(spotřební daň) *1,21 (DPH) připadá Vám normální dávat daň na jinou daň ? Nějak nechápu tu přidanou hodnotu spotřební daně ?

Odpovídá: Boris Tomčiak

Máte pravdu, je to úsměvné uvalovat daň na daň, ale je to tak. Stejný princip se používá v celé Evropě. Každopádně stejné to je i u tabákových a alkoholických výrobků, případně dalších výrobků, které jsou zatíženy spotřební dani.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Čech převezl do Německa čtyři Syřany, u soudu dostal sedmiměsíční podmínku

Podmíněný trest sedmi měsíců vězení uložil v pondělí ve zrychleném řízení německý soud Čechovi, který o víkendu propašoval ze Slovenska do Saska čtyři Syřany. Informoval o tom v úterý server Dresdner Neuste Nachrichten.

Soud v saském městě Pirna shledal Čecha vinným z pašování lidí a řízení bez řidičského průkazu. Osmadvacetiletý muž v sobotu odpoledne podle obžaloby v lese na Slovensku vyzvedl čtyři Syřany a pak je přes Česko přivezl až do Německa. Spolková policie na podezřelou pětici narazila na dálničním odpočívadle nedaleko české hranice. Čecha na místě zadržela. Za propašování čtveřice údajně inkasoval 2000 eur (asi 50 500 korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy