Kde vám dají nejlepší půjčku? Žebříček přinesl překvapení

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
9. 12. 2014 14:55
Z tradičních bank vyšla nejhůře Česká spořitelna. Je bezpečná, ale drahá, ukázala studie Navigátor bezpečného úvěru.
Cena přestala být nejdůležitějším parametrem. (ilustrační foto)
Cena přestala být nejdůležitějším parametrem. (ilustrační foto) | Foto: Martina Křížová

Praha – Nejlepší spotřebitelské úvěry v Česku nabízejí Komerční banka, mBank a obě finanční instituce ze skupiny PPF Petra Kellnera - Home Credit a Air Bank. K takovým výsledkům dospěla studie Navigátor bezpečného úvěru za rok 2014.

Ukázala, že rozdíly mezi bankami a "značkovými" úvěrovými společnostmi se srovnávají především v ceně. I přesto ale z velkých bank vyčnívá Česká spořitelna, jejíž půjčky jsou v porovnání se zmíněnou konkurencí drahé - například u třicetitisícového úvěru je rozdíl v sazbě RPSN téměř 20 procentních bodů. 

Ceny většiny ostatních bank a "značkových" nebankovních společností se ale liší podstatně méně než v minulosti. "V tomto ročníku se definitivně potvrdilo, že cena přestala být nejdůležitějším parametrem, protože u bezpečných poskytovatelů se pohybuje ve velmi úzkém rozmezí," říká Michael Mejstřík, profesor Univerzity Karlovy a zakladatel projektu Navigátor bezpečného úvěru.

Pro rozdělení a odlišení jednotlivých společností je nyní potřeba hledat mnohem přísnější kritéria. "Ta mohou na spotřebitele působit jako detaily, přesto hrají významnou roli v případě potíží se splácením nebo při nestandardních situacích. Právě tady se ukazuje obrovský rozestup mezi společnostmi," upřesňuje Mejstřík.

Pořadí bezpečných věřitelů - Navigátor bezpečného úvěru 2014

Pořadí Společnost Body (z 10 možných)
1. Komerční banka 9,55
2. mBank 9,4
3. Home Credit 9,33
4. Air Bank 9,33
5. Equa bank 9,25
6. Cetelem 9,18
7. Zuno Bank 9,12
8. Raiffeisenbank 8,88
9. Oberbank 8,6
10. Era Poštovní spořitelna 8,5
11. UniCredit Bank 8,5
12. ČSOB 8,44
13. Essox 8,37
14. GE Money Bank 8,05
15. Česká spořitelna 7,75
16. Cofidis 7,6
17. Sberbank 7,55
18. LBBW Bank 7,45
19: WSPK 6,76

Zakročte proti predátorům

Autoři studie tvrdí, že z pohledu samotné bezpečnosti úvěru nehraje roli, zda si člověk půjčí u banky, nebo u většiny "značkových" úvěrových společností – mezi rizikové věřitele z těch nejznámějších patří jen Profi Credit a Provident.

Za predátory pak studie označuje "splátkové společnosti" v takzvané šedé zóně, v níž působí zhruba 36 tisíc subjektů, které nejsou nikterak licencované a nad jejichž činností má dohlížet Česká obchodní inspekce. Ke vstupu na úvěrový trh totiž stačí jen vázaná živnost.

Podle Mejstříka přitom tento trh dosahuje celkovým objemem půjček až poloviny velikosti bankovního trhu - tito "predátoři" mají rozpůjčováno až 100 miliard korun. Apeluje tak na politiky, aby se na toto téma zaměřili prioritně, podobně jako se nedávno zaměřili na provozovatele předváděcích akcí.

"Staré" banky nestačí

Mezi bankami a "značkovými" úvěrovými společnostmi pak s výjimkou Komerční banky zaostávaly větší banky za mladší konkurencí. UniCredit Bank, ČSOB, GE Money Bank i už zmíněná Česká spořitelna se nacházejí až v druhé desítce hodnocených bank, byť je studie stále hodnotí jako bezpečné věřitele.

"Proč klasické banky v našem hodnocení propadají? Protože na rozdíl od nových dynamických bank a značkových nebankovních společností své produkty nevyvíjejí, nechovají se prospotřebitelsky," hodnotí Mejstřík.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 2 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy