Kde vám dají nejlepší půjčku? Žebříček přinesl překvapení

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
9. 12. 2014 14:55
Z tradičních bank vyšla nejhůře Česká spořitelna. Je bezpečná, ale drahá, ukázala studie Navigátor bezpečného úvěru.
Cena přestala být nejdůležitějším parametrem. (ilustrační foto)
Cena přestala být nejdůležitějším parametrem. (ilustrační foto) | Foto: Martina Křížová

Praha – Nejlepší spotřebitelské úvěry v Česku nabízejí Komerční banka, mBank a obě finanční instituce ze skupiny PPF Petra Kellnera - Home Credit a Air Bank. K takovým výsledkům dospěla studie Navigátor bezpečného úvěru za rok 2014.

Ukázala, že rozdíly mezi bankami a "značkovými" úvěrovými společnostmi se srovnávají především v ceně. I přesto ale z velkých bank vyčnívá Česká spořitelna, jejíž půjčky jsou v porovnání se zmíněnou konkurencí drahé - například u třicetitisícového úvěru je rozdíl v sazbě RPSN téměř 20 procentních bodů. 

Ceny většiny ostatních bank a "značkových" nebankovních společností se ale liší podstatně méně než v minulosti. "V tomto ročníku se definitivně potvrdilo, že cena přestala být nejdůležitějším parametrem, protože u bezpečných poskytovatelů se pohybuje ve velmi úzkém rozmezí," říká Michael Mejstřík, profesor Univerzity Karlovy a zakladatel projektu Navigátor bezpečného úvěru.

Pro rozdělení a odlišení jednotlivých společností je nyní potřeba hledat mnohem přísnější kritéria. "Ta mohou na spotřebitele působit jako detaily, přesto hrají významnou roli v případě potíží se splácením nebo při nestandardních situacích. Právě tady se ukazuje obrovský rozestup mezi společnostmi," upřesňuje Mejstřík.

Pořadí bezpečných věřitelů - Navigátor bezpečného úvěru 2014

Pořadí Společnost Body (z 10 možných)
1. Komerční banka 9,55
2. mBank 9,4
3. Home Credit 9,33
4. Air Bank 9,33
5. Equa bank 9,25
6. Cetelem 9,18
7. Zuno Bank 9,12
8. Raiffeisenbank 8,88
9. Oberbank 8,6
10. Era Poštovní spořitelna 8,5
11. UniCredit Bank 8,5
12. ČSOB 8,44
13. Essox 8,37
14. GE Money Bank 8,05
15. Česká spořitelna 7,75
16. Cofidis 7,6
17. Sberbank 7,55
18. LBBW Bank 7,45
19: WSPK 6,76

Zakročte proti predátorům

Autoři studie tvrdí, že z pohledu samotné bezpečnosti úvěru nehraje roli, zda si člověk půjčí u banky, nebo u většiny "značkových" úvěrových společností – mezi rizikové věřitele z těch nejznámějších patří jen Profi Credit a Provident.

Za predátory pak studie označuje "splátkové společnosti" v takzvané šedé zóně, v níž působí zhruba 36 tisíc subjektů, které nejsou nikterak licencované a nad jejichž činností má dohlížet Česká obchodní inspekce. Ke vstupu na úvěrový trh totiž stačí jen vázaná živnost.

Podle Mejstříka přitom tento trh dosahuje celkovým objemem půjček až poloviny velikosti bankovního trhu - tito "predátoři" mají rozpůjčováno až 100 miliard korun. Apeluje tak na politiky, aby se na toto téma zaměřili prioritně, podobně jako se nedávno zaměřili na provozovatele předváděcích akcí.

"Staré" banky nestačí

Mezi bankami a "značkovými" úvěrovými společnostmi pak s výjimkou Komerční banky zaostávaly větší banky za mladší konkurencí. UniCredit Bank, ČSOB, GE Money Bank i už zmíněná Česká spořitelna se nacházejí až v druhé desítce hodnocených bank, byť je studie stále hodnotí jako bezpečné věřitele.

"Proč klasické banky v našem hodnocení propadají? Protože na rozdíl od nových dynamických bank a značkových nebankovních společností své produkty nevyvíjejí, nechovají se prospotřebitelsky," hodnotí Mejstřík.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy