Kam vložit volné peníze v roce 2021: Zeptali jsme se expertů, do čeho radí investovat

Kuni Nguyenová Kuni Nguyenová
3. 2. 2021 6:31
Koupit si byt k pronajímání, poslat úspory do nemovitostních fondů, nebo zacílit na tradiční dluhopisy a akcie? Krizový rok 2021 nabízí v době sílící ekonomické nejistoty paradoxně celou řadu investičních příležitostí. Zjistěte, do čeho se letos podle expertů vyplatí vložit peníze a jak na druhou stranu eliminovat rizika, která s investováním souvisí.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

Domácnosti loni podle statistik výrazně zvýšily své úspory, úvěrů si naopak braly výrazně méně. 

  • Vklady českých domácností do bank výrazně rostly. Za rok 2020 se zvýšily o 331 miliard korun, tedy o více než 12 procent. Podle společnosti CRIF Czech Credit Bureau tak jde o největší nárůst v historii ČR.

Na každého obyvatele Česka tak připadl koncem roku 2020 průměrný vklad ve výši 285 tisíc korun, což je přibližně osm průměrných mezd před zdaněním. Koncem roku 2019 šlo o 7,5násobek tehdejší průměrné mzdy, v roce 2014 o sedminásobek a v roce 2008 o šestinásobek.

Zeptali jsme se ekonomických expertů a analytiků na tři věci, které by letos neměly chybět v investičním portfoliu. Například finanční ředitel skupiny Premiot Group Jiří Slavkovský má jasno: "Investice do zlata, rezidenčního bydlení plus rizikovější investice do využití technologií distribuovaných decentralizovaných databází."

V následujících letech se totiž podle něj budou lidé soustřeďovat více na uchování hodnoty, tj. eliminaci dopadů inflace, než reálnou výnosnost investic. U zlata či investic do rezidenčního bydlení sice zhodnocení není vysoké, ale riziko takových investic je relativně nízké. Investice do technologií distribuovaných decentralizovaných databází jsou pak podle Slavkovského rizikovou investicí, nicméně s potenciálem vysokého zhodnocení.

  • Prostor ke zhodnocení volných peněz tak i v pandemii existuje. V následujícím přehledu zjistíte, jaké jsou další investiční možnosti roku.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy