Internet v Praze zdarma nebude. Síť je na prodej

Jan Němec, Profit.cz
29. 4. 2009 19:00
Z ambiciózního projektu magistrátu zůstalo jen torzo

Projekt Bezdrátová Praha, který měl původně zajistit obyvatelům hlavního města bezplatný přístup na internet, zřejmě skončí neslavně.

Neomezené surfování po webu pražského magistrátu i kvůli stížnostem komerčních poskytovatelů internetového připojení už dříve zatrhla Evropská komise. Praha přesto v budování sítě pokračovala s tím, že omezí přístup uživatelů pouze na stránky úřadů a veřejných institucí.

Nyní je podle informací z jednání výboru informatiky magistrátu hotovo 580 přístupových bodů i páteřní síť, to všechno celkem za téměř 150 milionů korun. Město ale vzhledem k vysokým nákladům na provoz sítě zvažuje její budoucí využití. Jednou z možností je i prodej vybudované infrastruktury.

Prodat, či neprodat?

Ještě loni na podzim sliboval šéf odboru informatiky Václav Kraus, že po skončení podzimního testovacího provozu zahájí městská Wi-Fi síť ostrý provoz v prosinci 2008.

Bezdrátová idylka podle oficiálního webu magistrátu
Bezdrátová idylka podle oficiálního webu magistrátu | Foto: z webu wifi.praha-mesto.cz

Pokud se to stalo, podařilo se to ale magistrátu důkladně „ututlat". Nekonala se žádná slavnostní akce ke spuštění, magistrát neinformoval média a ani Bezdrátovou Prahu nijak nepropaguje.

Podobně skoupé na informace jsou i oficiální stránky projektu na adrese wifi.praha-mesto.cz. Ty byly naposledy aktualizovány loni v srpnu a o oficiálním spuštění Wi-Fi sítě na nich není ani zmínka.

Informace z březnového jednání výboru informatiky a veřejné správy nicméně naznačují, že magistrát s dalším provozováním ořezané služby zřejmě příliš nepočítá. Město totiž sestavilo speciální komisi, která posoudí budoucí směřování projektu. Podle Václava Krause budou jejími členy jak politici, tak experti na informační technologie. Podle Krause existuje několik možností využití páteřní sítě i bezdrátových přípojných bodů. Mohly by sloužit školám, úřadům městských částí, užívat by je mohl i pražský integrovaný záchranný systém.

Jednou z možností je pak i prodej celé vybudované infrastruktury. „Vybudovaná síť je cenná především pro takzvané alternativní operátory, kteří vlastní síť nemají," tvrdí Václav Kraus. Město podle něj již zahájilo jednání s pěti nejmenovanými zájemci.

Případným prodejem by se mohly vrátit městu doposud vynaložené náklady. Ty dosáhly prozatím 147,6 milionu korun a nákladný provoz a údržba sítě je dále zvyšují. Město přitom budování sítě platilo z vlastního rozpočtu, nikoliv z původně plávané unijní dotace.

Z finančních důvodů tak zřejmě nedojde ani k plánovanému rozšíření sítě do dalších městských částí. Doposud je podle informací magistrátu pokryta jen zhruba třetina území Prahy, zejména městské části Praha 1, 8, 9, 12 a 14.

Hodně omezené možnosti

Na základě rozhodnutí Evropské komise pražský magistrát výrazně omezil možnosti používání sítě. Tím sice na jednu stranu uspokojil kritiky ze strany komerčních internetových poskytovatelů, na straně druhé se ale ozývaly hlasy, zda je stamilionová investice odpovídající silně „ořezané" službě.

„Koncepce sítě je natolik absurdní, že si nedokážu představit, že by se k ní někdo připojoval. Proč by to taky dělal, když se dostane jen na stránky státních institucí?" ptá se Petr Hromádko ze společnosti Petřiny.net, která provozuje v Praze 150 komerčních přístupových bodů k bezdrátovému internetu.

Podle Miloslava Sovy ze sdružení Internet pro všechny je navíc nelogické nabízet podobnou službu zrovna v Praze, kde existuje hned několik dalších alternativ připojení. „V metropoli je v současnosti přes 3000 placených přístupových bodů Wi-Fi, 90 procent Prahy je pokryto technologií ADSL, velká část města také kabelovým připojením," konstatuje Miloslav Sova.

Komerční poskytovatelé uspěli

Zatímco autoři Bezdrátové Prahy z pražského magistrátu na výsledek projektu zřejmě nebudou hrdí, spokojeni mohou být naopak komerční poskytovatelé internetového připojení v Praze. Ti totiž od počátku záměry magistrátu tvrdě kritizovali. Nelíbilo se jim především to, že by jim město konkurovalo sítí vybudovanou z veřejných peněz. Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí následně uspěla se stížností u Evropské komise.

Městské části své Wi-Fi už mají

Některé městské části navíc už vybudovaly vlastní Wi-Fi sítě. Příkladem jsou Praha 4, 5 a 13.

Na rozdíl od celopražské sítě neblokují tyto městské části přístup na běžné stránky, limitují však uživatele rychlostí připojení. „Nejedná se o plnohodnotný přístup k internetu, omezena je přenosová rychlost a některé další služby," vysvětluje mluvčí Prahy 5 Radovan Myslík.

Podobné omezení zvolila i Praha 4, která blokuje uživatele, kteří se pokoušejí stahovat velké objemy dat.

Právě díky tomu, že parametry těchto Wi-Fi sítí neumožňují konkurovat daleko rychlejšímu připojení například přes kabelovou televizi nebo telefonní linku, nesetkaly se projekty městských částí ani s odporem komerčních poskytovatelů.

Celý článek si přečtete na webu Profit.cz 

 

Právě se děje

před 3 minutami

Izraelští poslanci nenašli nového premiéra, v březnu se budou konat další volby

Izraelským poslancům se ve středu ve stanoveném termínu nepodařilo najít příštího premiéra, oznámila agentura AFP. Mimořádné volby, od letošního dubna už třetí, se tak budou konat v březnu 2020.

Debata o zákonu, který stanoví náležitosti příštích voleb, v parlamentu stále trvá. Volby by se podle AFP měly uskutečnit 2. března.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy