Hypotéky dál zlevňují. Průměrná sazba prolomila 2,5 procenta

Ekonomika Ekonomika
17. 12. 2014 6:00
Lidé, kterým nyní končí pětiletá fixace, mohou oproti tehdejšímu stavu ušetřit na průměrné hypotéce téměř tři tisíce korun měsíčně.
Foto: Fincentrum Hypoindex

Praha – Podeváté v řadě klesly úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Průměrná sazba u nově sjednaných smluv dosáhla v listopadu 2,44 procenta, a překonala tak dosud nejnižší hodnotu z letošního října, kdy činila 2,51 procenta.

Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot v nově uzavřených smlouvách včetně refinancování.

"Do listopadového snižování sazeb se zapojily prakticky všechny velké banky. Pokles nejoblíbenějších fixací již došel tak daleko, že u některých bank není problém získat pětiletou fixaci za stejnou nebo nižší cenu, jaká je u hypoték s pohyblivou sazbou," říká vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Hypotéky s plovoucí úrokovou sazbou se tak nyní lidem nevyplatí. Stejně tak se teď nevyplatí ani například jednoleté fixace, jejichž sazby přesahují tři procenta.

Průměrná výše úvěru v listopadu činila 1,7 milionu korun. Splátka této průměrné hypotéky s dobou splatnosti 20 let při nově uzavřené smlouvě vyjde v průměru na 8959 korun měsíčně. Před pěti lety, kdy Hypoindex hlásil sazbu 5,60 procenta, byla průměrná splátka o 2831 korun měsíčně vyšší.

Sledované banky sjednaly podle Hypoindexu v listopadu hypotéky o celkovém objemu 12,482 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy