Hypotéky dál zdražují, potvrzují nová čísla z trhu. Zájem klesá, čekají se akční nabídky

Olga Skalková Olga Skalková
21. 3. 2018 6:00
Průměrná úroková sazba hypoték v únoru vzrostla na 2,36 procenta ročně. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných úroků u nově sjednaných smluv včetně refinancování.
Vývoj úrokových sazeb nově uzavřených hypoték.
Vývoj úrokových sazeb nově uzavřených hypoték. | Foto: Fincentrum Hypoindex

Praha - Předpovědi analytiků, že průměrné sazby hypotečních úvěrů letos vzrostou o 0,05 až 0,1 procentního bodu měsíčně, se zatím naplňují. Podle statistiky Fincentrum Hypoindex v únoru lidé dostávali nové hypotéky v průměru za 2,36 procenta ročně. To je o 0,08 procentního bodu víc než v lednu. Před rokem v únoru byla sazba 1,87 procenta.

Podobný vývoj analytici očekávají i v následujících měsících. "Na konci letošního roku se průměrná sazba hypoték přiblíží ke třem procentům. Některé předpovědi, že by mohla být ještě vyšší, nám nepřipadají reálné," říká Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Uvádí, že banky sice okamžitě zareagovaly na únorové zvýšení základní sazby ČNB, ale - podobně jako při předchozích dvou zvýšeních sazeb - ho do zdražení nepromítly celé.

"Není zřejmé, zda centrální banka bude chtít nadále zvyšovat sazby tak rychle, jak napovídaly úvodní signály. Růst sazeb hypoték by tak měl být spíše pozvolný, zároveň se můžeme dočkat i akčních nabídek, které tento trend mohou v některých měsících přibrzdit," domnívá se Rajdl.

Akční nabídky se pravidelně objevují v dubnu a některé banky je prodlužují až do května. "Očekávám, že banky své typické jarní akce zopakují i letos. V dubnu či květnu se proto můžeme dočkat i meziměsíčního poklesu průměrné sazby," míní Rajdl.

Banky mohou chtít nalákat co nejvíc nových klientů, aby se co nejvíce přiblížily loňskému celoročnímu výsledku, kdy na hypotékách rozpůjčovaly téměř jako v rekordním roce 2016, tedy skoro 226 miliard korun. "Poté se ale banky budou snažit průměrnou sazbu opět navyšovat," dodává Rajdl.

Zájem o hypotéky dál klesá nejen kvůli růstu sazeb, ale hlavně proto, že nemovitosti dál zdražují a na nákup nemovitosti potřebují lidé větší úvěr, na který už vzhledem ke svým příjmům často nedosáhnou. Tomu odpovídá i pokračující růst průměrné hypotéky. V únoru si Češi půjčili v průměru 2,143 milionu korun, což je o 130 tisíc korun víc než před rokem. I proto byl letošní únorový objem nových hypoték druhý nejúspěšnější za tento měsíc v dosavadní historii. Víc ve druhém měsíci roku banky půjčily jen loni.

Meziroční pokles zájmu je markantní. Podle Fincetrum Hypoindexu banky v únoru na hypotékách poskytly 15,96 miliardy korun, skoro o tři miliardy méně než ve stejném období loni. Lidé si letos v únoru sjednali 7446 hypotečních úvěrů - téměř o dva tisíce méně než v loňském únoru.

Podle březnového průzkumu Moneta Money Bank, který se uskutečnil ve spolupráci s agenturou Ipsos na vzorku 525 respondentů, si více než 61 procent lidí před podpisem smlouvy vybírá ze dvou až tří konkurenčních nabídek. A stejný podíl lidí, kteří si sjednali hypotéku už v minulosti, za ni platí roční úrok do 2,49 procenta nebo nižší. Každý pátý člověk má dle průzkumu úrokovou sazbu dvě procenta nebo nižší a jen 13,4 procenta klientů má naopak úrokovou sazbu tři procenta a více.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy