Hypotéky dál zdražují, potvrzují nová čísla z trhu. Zájem klesá, čekají se akční nabídky

Olga Skalková Olga Skalková
21. 3. 2018 6:00
Průměrná úroková sazba hypoték v únoru vzrostla na 2,36 procenta ročně. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných úroků u nově sjednaných smluv včetně refinancování.
Vývoj úrokových sazeb nově uzavřených hypoték.
Vývoj úrokových sazeb nově uzavřených hypoték. | Foto: Fincentrum Hypoindex

Praha - Předpovědi analytiků, že průměrné sazby hypotečních úvěrů letos vzrostou o 0,05 až 0,1 procentního bodu měsíčně, se zatím naplňují. Podle statistiky Fincentrum Hypoindex v únoru lidé dostávali nové hypotéky v průměru za 2,36 procenta ročně. To je o 0,08 procentního bodu víc než v lednu. Před rokem v únoru byla sazba 1,87 procenta.

Podobný vývoj analytici očekávají i v následujících měsících. "Na konci letošního roku se průměrná sazba hypoték přiblíží ke třem procentům. Některé předpovědi, že by mohla být ještě vyšší, nám nepřipadají reálné," říká Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Uvádí, že banky sice okamžitě zareagovaly na únorové zvýšení základní sazby ČNB, ale - podobně jako při předchozích dvou zvýšeních sazeb - ho do zdražení nepromítly celé.

"Není zřejmé, zda centrální banka bude chtít nadále zvyšovat sazby tak rychle, jak napovídaly úvodní signály. Růst sazeb hypoték by tak měl být spíše pozvolný, zároveň se můžeme dočkat i akčních nabídek, které tento trend mohou v některých měsících přibrzdit," domnívá se Rajdl.

Akční nabídky se pravidelně objevují v dubnu a některé banky je prodlužují až do května. "Očekávám, že banky své typické jarní akce zopakují i letos. V dubnu či květnu se proto můžeme dočkat i meziměsíčního poklesu průměrné sazby," míní Rajdl.

Banky mohou chtít nalákat co nejvíc nových klientů, aby se co nejvíce přiblížily loňskému celoročnímu výsledku, kdy na hypotékách rozpůjčovaly téměř jako v rekordním roce 2016, tedy skoro 226 miliard korun. "Poté se ale banky budou snažit průměrnou sazbu opět navyšovat," dodává Rajdl.

Zájem o hypotéky dál klesá nejen kvůli růstu sazeb, ale hlavně proto, že nemovitosti dál zdražují a na nákup nemovitosti potřebují lidé větší úvěr, na který už vzhledem ke svým příjmům často nedosáhnou. Tomu odpovídá i pokračující růst průměrné hypotéky. V únoru si Češi půjčili v průměru 2,143 milionu korun, což je o 130 tisíc korun víc než před rokem. I proto byl letošní únorový objem nových hypoték druhý nejúspěšnější za tento měsíc v dosavadní historii. Víc ve druhém měsíci roku banky půjčily jen loni.

Meziroční pokles zájmu je markantní. Podle Fincetrum Hypoindexu banky v únoru na hypotékách poskytly 15,96 miliardy korun, skoro o tři miliardy méně než ve stejném období loni. Lidé si letos v únoru sjednali 7446 hypotečních úvěrů - téměř o dva tisíce méně než v loňském únoru.

Podle březnového průzkumu Moneta Money Bank, který se uskutečnil ve spolupráci s agenturou Ipsos na vzorku 525 respondentů, si více než 61 procent lidí před podpisem smlouvy vybírá ze dvou až tří konkurenčních nabídek. A stejný podíl lidí, kteří si sjednali hypotéku už v minulosti, za ni platí roční úrok do 2,49 procenta nebo nižší. Každý pátý člověk má dle průzkumu úrokovou sazbu dvě procenta nebo nižší a jen 13,4 procenta klientů má naopak úrokovou sazbu tři procenta a více.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

Druhou čtvrtfinálovou dvojici tvoří Korea, třetí tým ze skupiny A, a Norsko, druhý celek ze skupiny B. Kanaďané a Američané si zajistili přímý postup do semifinále, Slováci a Italové si zahrají o sedmé místo.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

před 6 hodinami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Další zprávy