Hypotéky dál zdražují, potvrzují nová čísla z trhu. Zájem klesá, čekají se akční nabídky

Olga Skalková Olga Skalková
21. 3. 2018 6:00
Průměrná úroková sazba hypoték v únoru vzrostla na 2,36 procenta ročně. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných úroků u nově sjednaných smluv včetně refinancování.
Vývoj úrokových sazeb nově uzavřených hypoték.
Vývoj úrokových sazeb nově uzavřených hypoték. | Foto: Fincentrum Hypoindex

Praha - Předpovědi analytiků, že průměrné sazby hypotečních úvěrů letos vzrostou o 0,05 až 0,1 procentního bodu měsíčně, se zatím naplňují. Podle statistiky Fincentrum Hypoindex v únoru lidé dostávali nové hypotéky v průměru za 2,36 procenta ročně. To je o 0,08 procentního bodu víc než v lednu. Před rokem v únoru byla sazba 1,87 procenta.

Podobný vývoj analytici očekávají i v následujících měsících. "Na konci letošního roku se průměrná sazba hypoték přiblíží ke třem procentům. Některé předpovědi, že by mohla být ještě vyšší, nám nepřipadají reálné," říká Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Uvádí, že banky sice okamžitě zareagovaly na únorové zvýšení základní sazby ČNB, ale - podobně jako při předchozích dvou zvýšeních sazeb - ho do zdražení nepromítly celé.

"Není zřejmé, zda centrální banka bude chtít nadále zvyšovat sazby tak rychle, jak napovídaly úvodní signály. Růst sazeb hypoték by tak měl být spíše pozvolný, zároveň se můžeme dočkat i akčních nabídek, které tento trend mohou v některých měsících přibrzdit," domnívá se Rajdl.

Akční nabídky se pravidelně objevují v dubnu a některé banky je prodlužují až do května. "Očekávám, že banky své typické jarní akce zopakují i letos. V dubnu či květnu se proto můžeme dočkat i meziměsíčního poklesu průměrné sazby," míní Rajdl.

Banky mohou chtít nalákat co nejvíc nových klientů, aby se co nejvíce přiblížily loňskému celoročnímu výsledku, kdy na hypotékách rozpůjčovaly téměř jako v rekordním roce 2016, tedy skoro 226 miliard korun. "Poté se ale banky budou snažit průměrnou sazbu opět navyšovat," dodává Rajdl.

Zájem o hypotéky dál klesá nejen kvůli růstu sazeb, ale hlavně proto, že nemovitosti dál zdražují a na nákup nemovitosti potřebují lidé větší úvěr, na který už vzhledem ke svým příjmům často nedosáhnou. Tomu odpovídá i pokračující růst průměrné hypotéky. V únoru si Češi půjčili v průměru 2,143 milionu korun, což je o 130 tisíc korun víc než před rokem. I proto byl letošní únorový objem nových hypoték druhý nejúspěšnější za tento měsíc v dosavadní historii. Víc ve druhém měsíci roku banky půjčily jen loni.

Meziroční pokles zájmu je markantní. Podle Fincetrum Hypoindexu banky v únoru na hypotékách poskytly 15,96 miliardy korun, skoro o tři miliardy méně než ve stejném období loni. Lidé si letos v únoru sjednali 7446 hypotečních úvěrů - téměř o dva tisíce méně než v loňském únoru.

Podle březnového průzkumu Moneta Money Bank, který se uskutečnil ve spolupráci s agenturou Ipsos na vzorku 525 respondentů, si více než 61 procent lidí před podpisem smlouvy vybírá ze dvou až tří konkurenčních nabídek. A stejný podíl lidí, kteří si sjednali hypotéku už v minulosti, za ni platí roční úrok do 2,49 procenta nebo nižší. Každý pátý člověk má dle průzkumu úrokovou sazbu dvě procenta nebo nižší a jen 13,4 procenta klientů má naopak úrokovou sazbu tři procenta a více.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy