Home Credit jako Česká spořitelna. Rozdíl u půjček mizí

Ekonomika Jiří Hovorka Ekonomika, Jiří Hovorka
2. 12. 2012 16:00
České banky mají vysoké marže, říká studie Navigátor bezpečného úvěrování

Praha - Půjčky od českých bank lze považovat za bezpečné, ale banky si účtují větší marže, než jaké jsou obvyklé jinde v Evropě. Takové jsou hlavní výsledky studie Navigátor bezpečného úvěrování 2012, na které spolupracovali odborníci z Univerzity Karlovy a poradenské společnosti EEIP.

Studie, která se snaží odlišit bezpečné a rizikové poskytovatele úvěru, také říká, že z hlediska bezpečnosti půjčky přestává být rozdíl mezi bankami a značkovými nebankovními společnostmi. Z hlediska bodového hodnocení tak například Home Credit či Cetelem (8,5 bodu na desetibodové škále) studie řadí po bok České spořitelny (8,73).

„Výsledky ukazují, že se stále více sbližují bankovní a značkové nebankovní domy a z hlediska bezpečnosti poskytovaných služeb jsou již v uvedených příkladech srovnatelné," uvádí garant projektu Michal Mejstřík, člen vládního NERV a ředitel EEIP.

Nejvyšší hodnotu Navigátoru 2012 v celkovém hodnocení dosáhla Raiffeisenbank (9,55), následovaná trojicí LBBW Bank, Komerční banka a Zuno Bank (9,40).

Další značkové nebankovní společnosti - Cofidis, Profi Credit a Provident - získaly hodnocení v intervalu 6,6 až 7,5, tedy vysoko nad hranící oddělující bezpečné věřitele a takzvané predátory.

Oligopol drží marže vysoko

Úroková marže u českých bank na spotřebitelských úvěrech v roce 2011 přesáhla hranici 12 procent, což je výrazně více než u bank v eurozóně.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
vstoupila Equa bank, kterou tak podobně jako Air Bank studie do svých výsledků za rok 2012 ještě nezahrnuje.

Michal Mejstřík pak upozorňuje, že se stále více rozevírají pomyslné nůžky mezi bezpečnými poskytovateli úvěrů a těmi, kteří pro spotřebitele představují reálné nebezpečí, tedy lichváři.

Ještě více než dříve tak platí, že k půjčkám nabízeným třeba na nejrůznějších poutačích na autobusových zastávkách nebo v řádkové inzerci by měli lidé přistupovat s maximální opatrností.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy