Hlad Čechů po půjčkách neustává, letos vzrostl o pětinu

Red EKO
12. 8. 2008 14:04
Tvrdí to statistiky Nebankovního registru LLCB
Foto: Aktuálně.cz

Praha - O pětinu stoupla letos v pololetí oproti loňsku průměrná výše spotřebních úvěrů, které eviduje ve své databázi Nebankovní registr sdružující několik leasingových a nebankovních finančních společností, chybí mu však informace od některých velkých hráčů na trhu jako je Cetelem či Home Credit.

Průměrný spotřební úvěr v registru podle tiskové zprávy dosáhl výše 128,5 tisíce korun.

Více než dvacetiprocentním tempem ale rostly ostatní druhy půjček - neúčelové osobní, operativní leasing a úvěry na splátkových kreditních kartách.

Členové Nebankovního registru

 • ČSOB Leasing,
 • GE Money Auto, GE Money Multiservis,
 • UniCredit Leasing CZ,
 • Santander Consumer Finance,
 • ŠkoFIN,
 • Leasing České spořitelny, s Autoleasing,
 • DS Leasing, D.S. Leasing Full Service,
 • Renault Leasing CZ,
 • Credium,
 • TOYOTA Financial Services Czech,
 • s Autoúvěr,
 • PSA FINANCE ČR,
 • UNILEASING,
 • S MORAVA Leasing,
 • AGRO LEASING J.Hradec,
 • IMPULS - Leasing - AUSTRIA,
 • GMAC

Klesla průměrná výše úvěru z finančního leasingu, vyplývá z údajů registru.

"Rostoucí průměrná výše úvěrů způsobuje, že finanční instituce už nesledují jen prohřešky svých klientů v minulosti, ale nově se zaměřují i na jejich celkové zadlužení," uvedl Karel Kolář, ředitel sdružení LLCB, které Nebankovní registr provozuje.

Banky a ostatní finanční firmy si navíc vyměňují informace.

Leasingové a splátkové společnosti tak mají aktuálně přístup k více než šesti milionům záznamů o úvěrových smlouvách v Bankovním registru, uvedlo sdružení.

Z celkového objemu úvěrů v registru byla po splatnosti tří a více splátek dvě procenta.

V Bankovním registru je to necelé procento, vyšší riziko nesplácení je právě u spotřebních půjček.

"Objem celkově nesplacených závazků se však oproti loňskému roku zvýšil jen nepatrně," uvedla Zuzana Pečená, ředitelka společnosti CBCB, která provozuje Bankovní registr.

Nárůst dlužných částek z půjček hlásil v červenci i negativní registr SOLUS, evidující pouze dlužníky, jejichž půjčky jsou po splatnosti. Jeho záznamy překročily počet jednoho milionu. 

S rostoucím počtem záznamů souvisí také nárůst dlužné částky po splatnosti. Zatímco ke konci roku 2007 dlužili dlužníci v prodlení zapsaní do negativního klientského registru SOLUS necelých 11,3 miliardy korun, ke konci června 2008 to bylo již 13,238 miliardy.

Čtete dále:
Spotřebitelské úvěry: dávejte si pozor, ať nepřeplatíte
Češi s Home Credit nakoupili zboží za téměř pět miliard
mBank začala půjčovat ve velkém 100 tisíc na cokoliv

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy