Peníze a dovolená. Expert odpovídal, na co si dát pozor

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 26. 6. 2015 12:07
Máte si s sebou vzít kartu, nebo hotovost? Jak se na dovolenou pojistit? A nevyřeší to opět karta?.
Peníze, pojištění a dovolená. Expert radí, jak se zařídit
Dotazovaný právě odpovídá
Dalibor Z. Chvátal odpovídal od 11:00 do 12:00.
Přejít k dotazům

Online rozhovor - Jak vybrat tu správnou kartu na dovolenou? Jaké si zvolit cestovní pojištění? Stačí to, které máte na platební kartě? Jak poznáte dobrou směnárnu? Jak zbytečně neplatit něco navíc?

Na dotazy čtenářů ohledně financí spojených s dovolenou odpovídal Dalibor Z. Chvátal, šéfredaktor finančního serveru Měšec.cz. Dlouhodobě se profesně zaměřuje na oblast platebních karet a nedávno například zveřejnil výsledky velkého testu, který ukázal, že kurzy zahraničních měn se při platbě kartou u jednotlivých bank výrazně liší.

Peníze, pojištění a dovolená. Expert radí, jak se zařídit

Dotazovaný právě odpovídá
Dalibor Z. Chvátal odpovídal od 11:00 do 12:00.
Aktualizovat reportáž
26. 6. 2015
Ptá se: Monika V.

Dobrý den,
mohl byste mi prosím Vás vysvětlit význam slova dealing? Myslím tím co to znamená v českých podmínkách. Děkuji

Odpovídá: Dalibor Z. Chvátal

Velmi zjednodušeně, zavoláte do banky/záložny/devizové společnosti a dohodnete si individuální kurz, který není veřejný (a je vzájemně výhodný).

26. 6. 2015
Ptá se: Leona

Která banka má nejlepší - nejvýhdnější, karty pro své běžné klienty? Narážím na úvodní článek, ve ktrém je zmíněna rozdílná výhodnost platebních karet.

Odpovídá: Dalibor Z. Chvátal

Na to nelze jednoznačně odpovědět. Každá banka či každý vydavatel má svá pro a proti. Zkuste vyhledat "test kurzů platebních karet", možná vám napoví.

26. 6. 2015
Ptá se: Petr

Dobrý den, mam pojištění z platebni karty FIO na 3 mil. Pojištění je u ceske pojišťovny. Jaky je rozdíl mezi timto pojištěním a běžným pojištěním u české pojišťovny a staci mi na sestovani na kkole po Evropě? Děkuji.

Odpovídá: Dalibor Z. Chvátal

Fio má ke kartám dobré pojištění, jezděte na kole bez obav :-)

26. 6. 2015
Ptá se: Jiří Rapant

Dobrý den,kamarád z Polska mi říkal že je lepší když si u nich vyberu peníze z bankomatu nežli si je vyměnit ještě u nás Děkuji.

Odpovídá: Dalibor Z. Chvátal

Kamarádi toho napovídají :-) Jakou kartou? Jaké banky? Může to platit a nemusí. A na Polsko pozor, tamní bankomaty i obchodníci často používají tzv. DCC (Dynamic Currency Conversion), takže vám šibalsky na displeji zobrazí, že transakce bude v korunách, vy to odsouhlasíte a na kurzu vás provozovatel (ne obchodník) řádně obere. V PL proto platit vždy ve zlotých.

26. 6. 2015
Ptá se: Martina

Lze platit kartou za dálnice na cestě do Chorvatska? Myslím mýtné brány (Chorvatsko) a tunely (Rakousko), ne dálniční známky v Rakousku a Slovinsku. Díky!

Odpovídá: Dalibor Z. Chvátal

Obojí lze platit kartou, chorvatské mýto i tunely v Rakousku. V Evropě se mýto platí výhradě v hotovosti jen v Řecku, tam jsou pořád 100 let za opicemi :-)

26. 6. 2015
Ptá se: Jitka

Dobrý den, chystám se Chorvatska. Je výhodnější si vyměnit peníze v ČR, nebo vybírat v tamních bankomatech? Mám účet u RB. Díky

Odpovídá: Dalibor Z. Chvátal

Pokud máte nový typ účtu u RB (ověřte si to), tak máte pravděpodobě všechny výběry z ATM kdekoli na světě bez poplatku. Pak bych to neřešil a vybíral podle potřeby na místě. V HR jsou bankomaty takřka na každém rohu a platit kartou jde také velmi dobře.

26. 6. 2015
Ptá se: Zdenka Posledníková

Mám kreditní kartu m-bank a u ní cestovní pojištění. Je stejně hodnotné jako pojištění u zdravotní pojišťovny? Jezdím převážně do SRN, kde mám příbuzné, ale i na dovolenou - Turecko, Španělsko,Italie. Druhou kartu mám u Air banky a tam mám účet v Eurech. Nemám s tím ještě zkušenost, ale je to výhodnější než platit kartou v korunách? Děkuji za odpověď. Posledníková

Odpovídá: Dalibor Z. Chvátal

Cestovní pojištění k kartám mBank patří mezi nejslabší. Limit pro léčebné výlohy a asistenční služby je souhrnně 1 mil. Kč, což je v dnešní době málo. V Evropě i Turecku s ním při troše štěstí přežijete, ale dál bych se s tímto pojitštěním nepouštěl.
K EUR účtu u Air Bank lze vydat platební kartu. Smysl to má podle mě jen tehdy, pokud se vám podaří předem směnit eura za dobrý kurz a dostat je na ten účet, anebo chcete mít transakce v eurech zúčtovávané zase opět v eurech, v opačném případě bych to pro pár cest do ciziny neřešil.

26. 6. 2015
Ptá se: jirka

Dobrý den,
Jak postupovat při ztrátě karty v USA.
Děkuji

Odpovídá: Dalibor Z. Chvátal

Kontaktovat vašeho vydavatele karty, anebo můžete volat přímo emergency call určení pro daný typ karty (AmEx, Diners, MasterCard, Visa). Čísla najdete na webech těchto karet. Můžete dostat náhradní kartu, nebo náhradní hotovost (za poplatek).

26. 6. 2015
Ptá se: Peter Sarek

Dobrý den, na co si dát pozor při sjednávání cestovního pojištění ? Čemu je potřeba při pročítání podmínek věnovat největší pozornost, jinými slovy, kde se nejčastěji skrývá ve smluvních podmínkách nějaké například omezení, které pojištění citelně znevýhodňuje ? Děkuji

Odpovídá: Dalibor Z. Chvátal

Na odpověď pro Vás by mi bohužel nestačí čas vymezený pro chat, omlouvám se. Zjednodušeně, cestovní pojištění nemá nějaké zásadní fígle, jde o dobře postavený pojistný produkt. Je potřeba sledovat pojistné limity, případně další sublimity (např. pro zuby), rozdíly jsou často např. u definice potápění (co potápění je a co už ne), hory (co je vysokohorská turistika, co ne, výška metrů apod.). Některé pojišťovny navíc mají u některých zemí napsáno obecně, že jde o válečné zóny a tudíž vás nepojistí ani na zlomenou nohu při chůzi po chodníku, jiné s tím problém nemají.

26. 6. 2015
Ptá se: THAJEC

Dobrý den. 1.Rád bych se zeptal, zda je možné se vyhnout poplatku za výběr kartou z bankomatu v zahraničí stanoveného zahraniční bankou?
2.Jakým způsobem řešit pojištění na cestu na dobu delší např.45 dnů u jedné cesty. Většina pojišťoven má omezení u jedné cesty i u sjednaného ročního pojištění. Lze to řešit pouze sjednáním dalšího pojištění, které pokrývá dny přesahující limit 45 dnů?

Odpovídá: Dalibor Z. Chvátal

1. Pokud provozovatel bankomatu v zahraničí (nemusí to být banka) má za jeho použití poplatek a na ten vás PŘEDEM upozorní, máte dvě možnosti: akceptovat jej, nebo nevybrat z něj. Nic s tím nenaděláte. K tomu vám poplatek případně naúčtuje ještě český vydavatel karty. Takže ano, pak platíte dvakrát...
2. Je-li v pojistných podmínkách 45 dnů, buď se vrátíte do ČR (prokazatelně), nebo zůstanete bez pojištění, anebo si prostě koupíte pojištění po celou dobu pobytu. Docela mnoho pojišťoven má však k platebním kartám 90denní limit, některté dokonce 120 dnů.

26. 6. 2015
Ptá se: Eva Bžochová

Dobrý den,
za měsíc letíme na dovolenou na řecký ostrov Santorini. Je lepší si s sebou vzít jen hotovost než spoléhat na výběr kartou z banky?
Děkuji za odpověď

Eva

Odpovídá: Dalibor Z. Chvátal

U ostrovů je obecně potíž. ATM tam samozřejmě jsou, včetně Santorini, ale jsou často v obležení turistů. Mohou se vám přihodit dvě věci: ATM bude mít např. jen. 100eurové bankovky, anebo nebude mit žádné, protože bude čekat na doplnění. Takže v případě ostrovů bych pro sichr jel i s hotovostí, protože na pevninu pro nouzovou hotovost je to přece jen kus cesty.

26. 6. 2015
Ptá se: Vv

Dobry den,
Bulharsko, spise kartu nebo hotovost? A vymenit v CR nebo v miste?
Diky

Odpovídá: Dalibor Z. Chvátal

Bulharsko + karta = pohoda. A v případě potřeby vyberete BGN na místě v ATM (vybírejte ale správnou kartou, ať vás nesedře na poplatcích za výběr hotovosti). Pro platbu kartou v BG ale doporučuji mít na kartě zablokované platby na internetu a bez přítomnosti karty. Kdyby náhodou nějakou obsluhu to napadlo zkusit... (zkušenosti)

26. 6. 2015
Ptá se: Jakub Dokoupil

Dobrý den, přesně takovými radami jako dáváte jsem se řídil, než jsem v praxi tvrdě narazil, když jsem navštívil Argentinu. Bankami přepočítací kurz, jak v bankovních směnárnách, tak při výběru či platbě kartou je držen na státem stanovené úrovni, i cca kurzu co je uveden ČNB, ale v praxi, v místních směnárnách na ulici i jinde bylo možno směnit USD až v o polovinu lepším kurzu. V praxi to znamenalo, že pokud člověk zaplatil kartou, či z bankomatu vybranou hotovostí, zaplatil jste o polovinu dráž, než když jste si směnil peníze až na místě.

Jelikož jsem se o tom předem v průvodcích příliš nedočetl a na místě mi toto finanční hospodářství připomínalo silně poměry v ČR před rokem 1989, avšak činnost veksláků tam byla zcela legální, včetně směnáren, hotelů, kasin, obchodů, můj dotaz zní, ve kterých destinacích si dát ještě na tyto záludné skutečnosti pozor. Jelikož jsem na místě neplatil kávičku, ale i ubytování, dopravu, prostě vše, byl ten rozdíl docela znát.

Děkuji.

Odpovídá: Dalibor Z. Chvátal

To, co popisujete, se opravdu může stát v zemích, kde existuje oficiální kurz vyhlašovaný centrální bankou a kurz trhu. šedá zóna. nebo přímo černý trh. Jejich přehled teď z hlavy nevysypu, ale stejné problémy můžete očekávat např. u středoafrických států. Jedinou obranou je zjistit si o té zemi informace předem a přijet s hotovostí. Anebo, pokud to jde, z bankomatu vybírat USD (někdy v takových zemích ATM umožňují výběr dvojí měny) a ty směnit za místní měnu.

26. 6. 2015
Ptá se: Jan Ludvík

Dobrý den, dá se obecně říct, jestli je lepší cestovní pojištění na kartě, nebo si ho mám koupit speciálně u pojišťovny? Jedu do Itálie.

Odpovídá: Dalibor Z. Chvátal

Obecně je cestovní pojištění k platební kartě plně dostačující pro cestování po Evropě. Jen málokdy v Evropě výdaje překročí nad 1,5 mil. Kč u léčebných výloh, což je zpravidla limit u karet (zkonrolujte si jej). Přesto pozor. Bývá nešvarem pojištění ke kartám, že limit je akumulovaný pro všecny spolucestující (typicky rodinu, je-li rodina součástí pojištění), takže např. 2 dospělí a 3 děti cestující na kartu s pojistným limitem 2 mil. Kč jsou pojištěni do tohoto limitu, tj. teoreticky každý na 400 000 Kč. A to je moc málo. Výjimkou jsou karty Diners Club, kde jsou tři spolucestující osoby pojištěné každá na 3,5 mil. Kč na léčebné výlohy a pak obecně limit celkem 15 mil. Kč na kartu (takže na takovou kartu může jet pojištěný celý autobus, psáno s nadsázkou).

26. 6. 2015
Ptá se: alois

to by mě zajímalo proč se řeší výběr hotovosti když můžeme i v zahraničí platit kartou přímo , já vím že ne úplně všude ale to už se dostáváme k plážovým prodavačům

Odpovídá: Dalibor Z. Chvátal

"Úplně všude" fakt nezaplatíte. Třeba zatím co v Makedonii (F.Y.R.O.M.) kartu berou i zelenináři na ulici, v Řecku zaplatíte kartou v supermarketu, u pár vybraných obchodů pro turisty, na benzínkách a končíte. Samozřejmě s výjimkou hlavních či velkých měst. Ale jinak souhlasím, že pokud preferujete platbu výhradně kartou, dá se na to připravit a hotovost nepoužívat.

26. 6. 2015
Ptá se: Matěj

Jak je to tedy s kurzy při placení kartou? Je výhodnější platit v cizině kartou, nebo si předem vybrat hotovost ještě v Česku v "nejlepší směnárně ve městě"?

Odpovídá: Dalibor Z. Chvátal

Odpověď má dvě roviny. Budeme-li se držet striktně výhodnosti co do kurzů, tak kromě 4 výjimek na českém trhu budou kurzy kartou vždy horší, než směna hotovosti "v nejlepší směnárně" nebo směna deviz přes dealing. Jenže karta má tu hlavní výhodu, že nemusíte s sebou hotovost vozit. Když ztratíte kartu, stále se k penězům dostanete, když přijdete o hotovost, jste většinou v háji. Platba hotovostí je reklamovatelná jen přímo u obchodníka, do reklamace při platbě kartou může vstoupit i její vydavatel. Při používání karty máte tedy více spotřebitelských práv a výhod, nehledě na další služby, které na kartu mohou být navázané.

26. 6. 2015
Ptá se: Benik

Dobry den pane Chvatale, co rikate na online smenarny, zaznamenal jsem treba Valutomat, je to pro dovolene prakticke? Dekuji

Odpovídá: Dalibor Z. Chvátal

Online směnárny mohou dát výrazně lepší kurz, než banky či směnárny soukromé, potřebujete se jen správně potkat s nabídkou a poptávkou. A pak zbývá detail: směněné peníze převést na devizový účet a z něj vybrat valuty. Máte jej? Mnohdy je rychlejší zajít do soukromé směnárny ve městě a mít valuty ihned s také dobrým kurzem. Anebo využít dealing u banky/záložny a mít kurz ještě lepší, tady však jsou často minimální limity pro směnu.

26. 6. 2015
Ptá se: Martin Grepl

Lze uplatnit pojištění z firemní karty na soukromé dovolené?

Odpovídá: Dalibor Z. Chvátal

Není důležité, zda jde o firemní kartu, ale co je v pojistných podmínkách k pojištění této karty. Pokud to umožňují, pojišťovna to kryje. Dá se to dohledat na webu vydavatele karty.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Hamáček pověřil velvyslance v USA a v Rusku, aby nabídli jako místo možného setkání Bidena s Putinem Prahu. Vše je podle něj na začátku

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

České dráhy si u tří bank otevřely rámcové úvěry za 8,5 miliardy korun

České dráhy si u tří bank otevřely sedmileté rámcové úvěry za až 8,5 miliardy korun. Dráhy je budou čerpat v případě potřeby, přičemž využít je mohou pro jakýkoliv účel. Prioritně je však chtějí využít pro nákup nových vlaků. Podnik chtěl dojednáním úvěrů posílit svou současnou likviditu. České dráhy loni kvůli pandemii jen na tržbách ztratily více než čtyři miliardy korun.

Dopravce se na úvěrech dohodl s Raiffeisenbank, UniCredit Bank a VÚB.

"O více než čtyři miliardy nižší tržby v roce 2020 a další propad příjmů z přepravy cestujících v důsledku současných protiepidemických opatření způsobily, že České dráhy mají méně peněz na investice do svého rozvoje. A přesto, že realizujeme úspory, kde se dá, na nákup techniky ani na rozvoj zázemí pro její údržbu rezignovat nemůžeme. Ve smlouvách s kraji a státem jsme slíbili nové vlaky a tento závazek splníme. Je to investice do budoucnosti," uvedl šéf Českých drah Ivan Bednárik. Podle něj je společnost podle všech ekonomických ukazatelů i přes ztráty nadále silná a spolehlivá firma se zdravým zadlužením.

Zdroj: ČTK
Další zprávy