Daňové přiznání jen na dvě strany podáte už příští rok. Babišův nápad má ale háček

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
6. 10. 2016 12:44
Novinku, kterou dnes představil ministr financí Andrej Babiš, budou moci využít jen zaměstnanci. Lidé, kteří mají nějaký přivýdělek, se na zjednodušení zatím těšit nemohou, stejně jako podnikatelé.
Foto: Jiří Hovorka

Praha – Devět set tisíc zaměstnanců, kteří si sami podávají daňové přiznání, může už v příštím roce využít zjednodušený formulář. Ten finanční správa zúžila ze čtyř na dvě strany a slibuje jeho rychlejší a snadnější vyplnění.

Zjednodušený formulář ale mohou využít jen zaměstnanci, kteří mají příjem právě jen ze zaměstnání. Kdo si bokem přivydělává jako podnikatel, má příjmy z pronájmu nebo má třeba příjem z vlastní malé elektrárny na střeše domu, ten bude vyplňovat staré formuláře včetně všech příloh.

Pro podnikatele a další poplatníky daně zatím podobné zjednodušení finanční správa nechystá. Podle náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové zjednodušení pro podnikatele bude možné až poté, co dojde k zjednodušení zákona o dani z příjmů. Novelu tohoto zákona chce ministerstvo financí představit v září roku 2017.

Na dvou stranách nového formuláře se vedle identifikace vyplňují hlavně příjmy a čerpané daňové slevy a zvýhodnění. Na přední straně je i místo pro zažádání o vrácení případného daňového přeplatku. Nový formulář bude dostupný i v online verzi přes daňový portál.

Novinka se týká už příjmů za rok 2016, tedy daňových přiznání, která se budou podávat v první půlce roku 2017. Pro zaměstnance bude nový tiskopis dobrovolný. "Lidé si mohou vybrat, zda využijí původní tiskopis, na který jsou zvyklí, nebo nový zjednodušený dvoustránkový," říká ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček.

Zjednodušené daňové přiznání není nové téma ministerstva financí. Dokonce jednostránkový formulář sliboval již v roce 2006 tehdejší ekonomický expert ODS Vlastimil Tlustý. Další ministr financí Miroslav Kalousek zase neúspěšně chystal systém jednotného inkasního místa. Ten počítal s jedním formulářem i platbou pro daň z příjmů a zdravotní i sociální pojištění.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy