Lidé z malých obcí dostanou slevu na sociální pojištění, navrhuje Jurečka. Chce zabránit stěhování

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 9. 2016 16:36
Nárok na slevu 500 korun měsíčně by měli pouze lidé z obcí do 500 obyvatel, jejichž příjem je nižší než 1,5násobek průměrné mzdy. Podle ministerských výpočtů by se to mohlo týkat více než 386 000 obyvatel ze dvou tisíc obcí. Ministr zemědělství chce také zvýhodněné úvěry pro malé firmy z obcí do 500 lidí. Navrhne to na koaliční radě. Opatření by měla zabránit odchodu lidí z malých obcí. Podle ministra by nemělo docházet k cílenému přehlašování adres kvůli šesti tisícům korun ročně.
Ministr zemědělství Marian Jurečka
Ministr zemědělství Marian Jurečka | Foto: DVTV

Praha - Zaměstnanci v obcích do 500 obyvatel možná získají slevu 500 korun měsíčně na sociálním pojištění. Podnikatelé z těchto obcí, kteří zaměstnávají do deseti lidí, by mohli získat až dvoumilionový zvýhodněný úvěr. Na některé z budoucích koaličních rad to navrhne ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Podpora by činila až 2,3 miliardy korun ročně, oznámil Jurečka na tiskové konferenci. Opatření by měla zabránit odchodu lidí z těchto obcí, kterých jsou asi 2000.

Lidé, kteří v nejmenších obcích žijí a jsou v klasickém zaměstnaneckém poměru, by podle Jurečky mohli získat slevu na sociálním pojištění. "Nárok na slevu by ale měli pouze lidé, jejichž vyměřovací základ je nižší než 1,5násobek průměrné mzdy. Předpokládáme, že by se to mohlo týkat více než 386 000 obyvatel ze dvou tisíc obcí," prohlásil ministr. Podle Českého statistického úřadu průměrná mzda v Česku stoupla ve 2. čtvrtletí na 27 297 Kč.

Ministr nepředpokládá, že by lidé kvůli šesti tisícům korun ročně cíleně měnili adresy. Změna dokladů nebo řešení míst v mateřských školkách a další věci vázané na trvalé bydliště by podle něho za takové peníze nestály. Krátkodobě by podle Jurečky mohlo jít o výpadek peněz do státního rozpočtu, dlouhodobě díky zvýšení zaměstnanosti však ne.

Jurečka ovšem může s návrhem u kolegů z vlády narazit. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) řekl, že Jurečkův návrh považuje za nesystémové řešení. "My stále máme deficitní důchodový účet. Neznám ten návrh, ale zdá se mi to nesystémové," uvedl.

Úvěry pro podnikatele, kteří jsou aktivní ve znevýhodněných oblastech, by měly být splatné do šesti let. Během prvního roku od uzavření smlouvy by žadatelé mohli odložit splátky jistiny úvěru. Znevýhodněné oblasti definuje ministerstvo pro místní rozvoj. Podle Jurečky jde například o míru zaměstnanosti v regionu či o vybavenost tamní infrastrukturou. Podnikatelé v těchto oblastech by také mohli dostat dotaci do výše až čtyř procent úroků z komerčních úvěrů. Maximální hodnota úvěru by ale nesměla přesáhnout deset milionů korun. Podobně již dostávají podporu zemědělci, lesníci či potravináři prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF).

"Žadatelům budou proplaceny maximálně čtyři procentní body, přičemž jejich úrokové zatížení plynoucí z úvěru musí činit minimálně 0,5 procenta ročně. Například při úvěru 100 tisíc korun činí maximální podpora 4 tisíce korun, žadatel zaplatí minimálně 500 korun," vysvětlila mluvčí ministerstva Markéta Ježková. Výše podpory podle ní bude stanovená na základě ekonomického vyhodnocení žádostí.

Jurečka si nemyslí, že by šlo o populistická témata před volbami. "Diskutovali jsme to čtyři až pět měsíců," řekl na dotaz ČTK ministr. Podle něj by nemohl vyslovit v následujících letech žádné téma, protože nějaké volby budou nyní po více let každoročně.

Pokud by mu tyto návrhy neodsouhlasila koaliční rada, chystá se je předložit sám jako poslanec.

Jurečkův záměr podporuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. "Koloniál, hospoda, farma nebo řemeslné služby jsou základem života každé vesnice. Zabezpečení financování malých firem a udržení zaměstnanců v obcích je pro nás prioritou," uvedl její předseda Karel Havlíček.

Podle ministerstva zemědělství se počet obyvatel v nejmenších obcích od začátku tisíciletí snížil o 4,2 procenta. Lidé podle Jurečky odcházejí do větších měst kvůli problémům s hledáním práce.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy