Cestovky nechtějí proplácet rušené zájezdy seniorům a těhotným. Zákon je přitom brání

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 22. 7. 2020 10:31
Hana Přibylová měla druhou půlku června strávit na Santorini, v květnu ale Řecko oznámilo, že mezinárodní spoje na své ostrovy obnoví až 1. července. Pro Přibylovou v tu chvíli začala "přetahovaná" s cestovní kanceláří Firo-tour, u níž si zájezd koupila. Žena je těhotná, a spadá tudíž do skupiny tzv. chráněných osob, které mohou odmítnout voucher za zrušený zájezd a musí dostat zpět peníze.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Pexels

Zákon známý jako "lex voucher", který vstoupil v platnost v polovině dubna, umožňuje cestovním kancelářím vydávat místo peněz poukazy za zájezdy zrušené kvůli koronavirové nákaze a plánované s odjezdem od 20. února do 31. srpna. Poslanci zákon přijali, aby cestovnímu ruchu finančně ulevili od dopadů pandemie. 

Zákon přijatý ve stavu nouze ale určitým skupinám zákazníků umožňuje poukaz odmítnout, a od cestovky tedy požadovat vrácení veškerých uhrazených plateb za zájezd. Jedná se například o osoby čerpající mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, lidi starší 65 let, uchazeče o zaměstnání či těhotné ženy. Tedy i o Přibylovou, která si na 16. až 23. června plánovala dovolenou na Santorini s manželem a švagrem a jeho ženou.

"Pak ale přišel koronavirus a všechno se začalo komplikovat. Naději jsme se snažili živit docela dlouho - zájezd jsme nezrušili (on tam byl i potenciálně velký storno poplatek, protože koronavirus jako oprávněný a od storno poplatku osvobozený důvod zrušení zájezdu cestovky vlastně ani moc neuznávaly) a v květnu doplatili zálohu," vzpomíná pro on-line deník Aktuálně.cz manžel Přibylové, Martin Přibyl. 

Krize ale neustávala, a když Řecko posunulo obnovení mezinárodních letů na své ostrovy až na 1. července, Přibylovým začínalo být jasné, že ze zájezdu sejde. "Pokud bychom ho nicméně chtěli v tu dobu zrušit, naúčtovali by nám zmíněný storno poplatek," doplnil Přibyl. 

Firo-tour nakonec zájezd zrušila na začátku června sama a klientům nabídla buď náhradní dovolenou, nebo poukaz na nečerpanou dovolenou dle podmínek této cestovky. O voucher si podle Přibylových musel říct sám zákazník. 

Manželé se tedy po něm sami začali tázat a o pár dní později jim ho cestovka vystavila. V té době ale zjistili, že je Přibylová těhotná, a dostali se tedy do ohrožených skupin s právem voucher odmítnout a nechat si ho proplatit.

Přibylovi tedy cestovní kanceláři doporučeně odeslali dopis s odmítnutím voucheru s doložením relevantního důvodu. Cestovku prý museli urgovat, nakonec Firo-tour slíbila vrácení plné ceny zájezdu.

Jenže toho se stále nedočkali, byť už uplynula čtrnáctidenní lhůta od vypršení smlouvy, do které se podle občanského zákoníku musí klientovi finance vrátit. 

Kdo má právo odmítnout poukaz na zájezd

  • držitel průkazu osoby se zdravotním postižením
  • osoba vedená v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání
  • osoba těhotná či osoba čerpající mateřskou nebo rodičovskou dovolenou
  • osamělý rodič pečující o nezaopatřené dítě (samoživitel)
  • osoba starší 65 let
  • zaměstnanec, který ke dni doručení oznámení cestovní kanceláře o využití ochranné doby nemohl po dobu nejméně 30 dnů konat práci pro jiné překážky na straně zaměstnavatele podle § 208 a 209 zákoníku práce
  • škola nebo školské zařízení, které jsou zapsány do rejstříku škol a školských zařízení

CK: Situace v cestovním ruchu je komplikovaná

Firo-tour pochybení přiznává. "S klienty jsme v pravidelném kontaktu a vše řešíme. Bohužel současná stále komplikovaná situace v cestovním ruchu nám neumožňuje obratem vracet všechny zálohy, respektive platby za zájezdy. Platby zpracováváme postupně dle reálných možností a klienti nemusí mít obavy, že by své finance neobdrželi zpět," sdělila pro Aktuálně.cz mluvčí této CK Lucie Frnochová.

Stejnou situaci u téže cestovní kanceláře navíc řeší i další lidé, například dvojice seniorek z Rakovníka. Ta měla s Firo-tour v červnu vyrazit do Turecka, z čehož kvůli koronaviru taktéž sešlo. Jejich situace má obdobný scénář jako u Přibylů: ženy patří do zvláště zranitelné skupiny, poukaz odmítly na začátku června, na finance stále čekají.

Spor seniorek s cestovní kanceláří už za ně řeší právní zástupce Filip Dostál, s nímž Aktuálně.cz mluvilo a který označuje komunikaci s firmou za tragickou. Dostál již přikročil k předžalobní výzvě, kterou zvažují i Přibylovi. 

Jak pro Aktuálně.cz uvedl právník ze společnosti Arzinger & Partners Jakub Svoboda, předžalobní výzva je jednou ze tří možností, jak se v této situaci bránit. Dále se podle něj může nespokojený klient obrátit na Českou obchodní inspekci (ČOI) nebo na příslušný živnostenský úřad, který řeší podnikání v cestovním ruchu.

Z právního hlediska je třeba pamatovat také na to, zda je klient patřící do skupin chráněných osob ve smluvním vztahu s CK, tedy je veden jako objednavatel (např. jako Hana Přibylová), nikoliv pouze v pozici spolucestujícího, jak vysvětlil Svoboda. 

To ve svém vyjádření pro Aktuálně.cz zdůraznila i Frnochová: "Je nutné upozornit, že status zranitelné osoby se dle instrukcí ministerstva pro místní rozvoj týká objednavatele zájezdu. Není-li objednavatel 'zranitelnou osobou', zatímco další účastníci ano, nárok na peníze nemají. Avšak i podobné případy se snažíme posuzovat individuálně a ke spokojenosti klientů v rámci aktuální reálné situace v našem oboru."

Podle Romana Tomka z advokátní kanceláře Sedlakova Legal ale není tato právní formulace zdaleka tak jednoznačná. "Podle stanoviska MMR může uplatnit právo jen ten, kdo je na smlouvě veden jako objednatel. Podle zákona 'lex voucher' má však takové právo zákazník, což je dle zákona o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu i osoba, v jejíž prospěch byla smlouva o zájezdu uzavřena, tedy i spolucestující," upozornil na odlišný výklad Tomek.

"V současné době nelze říci, jak se k problematice postaví případně soudy, protože zákon mluví poměrně jasně a výklad MMR není závazný. Pokud ho soudy nebudou sdílet, nemusí se jím řídit," doplnil Tomek.

Video: Nechcete stres na dovolené? Zůstaňte v Česku, v zahraničí je riziko, radí Petříček

Situace v zahraničí se může rychle změnit, je třeba s tím počítat, dovolená mimo EU je riziko. Viděli jsme už, jak rychle mohou letadla přestat létat. | Video: Emma Smetana, DVTV
 

Právě se děje

před 1 minutou

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy