Cestovky nechtějí proplácet rušené zájezdy seniorům a těhotným. Zákon je přitom brání

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 22. 7. 2020 10:31
Hana Přibylová měla druhou půlku června strávit na Santorini, v květnu ale Řecko oznámilo, že mezinárodní spoje na své ostrovy obnoví až 1. července. Pro Přibylovou v tu chvíli začala "přetahovaná" s cestovní kanceláří Firo-tour, u níž si zájezd koupila. Žena je těhotná, a spadá tudíž do skupiny tzv. chráněných osob, které mohou odmítnout voucher za zrušený zájezd a musí dostat zpět peníze.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Pexels

Zákon známý jako "lex voucher", který vstoupil v platnost v polovině dubna, umožňuje cestovním kancelářím vydávat místo peněz poukazy za zájezdy zrušené kvůli koronavirové nákaze a plánované s odjezdem od 20. února do 31. srpna. Poslanci zákon přijali, aby cestovnímu ruchu finančně ulevili od dopadů pandemie. 

Zákon přijatý ve stavu nouze ale určitým skupinám zákazníků umožňuje poukaz odmítnout, a od cestovky tedy požadovat vrácení veškerých uhrazených plateb za zájezd. Jedná se například o osoby čerpající mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, lidi starší 65 let, uchazeče o zaměstnání či těhotné ženy. Tedy i o Přibylovou, která si na 16. až 23. června plánovala dovolenou na Santorini s manželem a švagrem a jeho ženou.

"Pak ale přišel koronavirus a všechno se začalo komplikovat. Naději jsme se snažili živit docela dlouho - zájezd jsme nezrušili (on tam byl i potenciálně velký storno poplatek, protože koronavirus jako oprávněný a od storno poplatku osvobozený důvod zrušení zájezdu cestovky vlastně ani moc neuznávaly) a v květnu doplatili zálohu," vzpomíná pro on-line deník Aktuálně.cz manžel Přibylové, Martin Přibyl. 

Krize ale neustávala, a když Řecko posunulo obnovení mezinárodních letů na své ostrovy až na 1. července, Přibylovým začínalo být jasné, že ze zájezdu sejde. "Pokud bychom ho nicméně chtěli v tu dobu zrušit, naúčtovali by nám zmíněný storno poplatek," doplnil Přibyl. 

Firo-tour nakonec zájezd zrušila na začátku června sama a klientům nabídla buď náhradní dovolenou, nebo poukaz na nečerpanou dovolenou dle podmínek této cestovky. O voucher si podle Přibylových musel říct sám zákazník. 

Manželé se tedy po něm sami začali tázat a o pár dní později jim ho cestovka vystavila. V té době ale zjistili, že je Přibylová těhotná, a dostali se tedy do ohrožených skupin s právem voucher odmítnout a nechat si ho proplatit.

Přibylovi tedy cestovní kanceláři doporučeně odeslali dopis s odmítnutím voucheru s doložením relevantního důvodu. Cestovku prý museli urgovat, nakonec Firo-tour slíbila vrácení plné ceny zájezdu.

Jenže toho se stále nedočkali, byť už uplynula čtrnáctidenní lhůta od vypršení smlouvy, do které se podle občanského zákoníku musí klientovi finance vrátit. 

Kdo má právo odmítnout poukaz na zájezd

  • držitel průkazu osoby se zdravotním postižením
  • osoba vedená v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání
  • osoba těhotná či osoba čerpající mateřskou nebo rodičovskou dovolenou
  • osamělý rodič pečující o nezaopatřené dítě (samoživitel)
  • osoba starší 65 let
  • zaměstnanec, který ke dni doručení oznámení cestovní kanceláře o využití ochranné doby nemohl po dobu nejméně 30 dnů konat práci pro jiné překážky na straně zaměstnavatele podle § 208 a 209 zákoníku práce
  • škola nebo školské zařízení, které jsou zapsány do rejstříku škol a školských zařízení

CK: Situace v cestovním ruchu je komplikovaná

Firo-tour pochybení přiznává. "S klienty jsme v pravidelném kontaktu a vše řešíme. Bohužel současná stále komplikovaná situace v cestovním ruchu nám neumožňuje obratem vracet všechny zálohy, respektive platby za zájezdy. Platby zpracováváme postupně dle reálných možností a klienti nemusí mít obavy, že by své finance neobdrželi zpět," sdělila pro Aktuálně.cz mluvčí této CK Lucie Frnochová.

Stejnou situaci u téže cestovní kanceláře navíc řeší i další lidé, například dvojice seniorek z Rakovníka. Ta měla s Firo-tour v červnu vyrazit do Turecka, z čehož kvůli koronaviru taktéž sešlo. Jejich situace má obdobný scénář jako u Přibylů: ženy patří do zvláště zranitelné skupiny, poukaz odmítly na začátku června, na finance stále čekají.

Spor seniorek s cestovní kanceláří už za ně řeší právní zástupce Filip Dostál, s nímž Aktuálně.cz mluvilo a který označuje komunikaci s firmou za tragickou. Dostál již přikročil k předžalobní výzvě, kterou zvažují i Přibylovi. 

Jak pro Aktuálně.cz uvedl právník ze společnosti Arzinger & Partners Jakub Svoboda, předžalobní výzva je jednou ze tří možností, jak se v této situaci bránit. Dále se podle něj může nespokojený klient obrátit na Českou obchodní inspekci (ČOI) nebo na příslušný živnostenský úřad, který řeší podnikání v cestovním ruchu.

Z právního hlediska je třeba pamatovat také na to, zda je klient patřící do skupin chráněných osob ve smluvním vztahu s CK, tedy je veden jako objednavatel (např. jako Hana Přibylová), nikoliv pouze v pozici spolucestujícího, jak vysvětlil Svoboda. 

To ve svém vyjádření pro Aktuálně.cz zdůraznila i Frnochová: "Je nutné upozornit, že status zranitelné osoby se dle instrukcí ministerstva pro místní rozvoj týká objednavatele zájezdu. Není-li objednavatel 'zranitelnou osobou', zatímco další účastníci ano, nárok na peníze nemají. Avšak i podobné případy se snažíme posuzovat individuálně a ke spokojenosti klientů v rámci aktuální reálné situace v našem oboru."

Podle Romana Tomka z advokátní kanceláře Sedlakova Legal ale není tato právní formulace zdaleka tak jednoznačná. "Podle stanoviska MMR může uplatnit právo jen ten, kdo je na smlouvě veden jako objednatel. Podle zákona 'lex voucher' má však takové právo zákazník, což je dle zákona o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu i osoba, v jejíž prospěch byla smlouva o zájezdu uzavřena, tedy i spolucestující," upozornil na odlišný výklad Tomek.

"V současné době nelze říci, jak se k problematice postaví případně soudy, protože zákon mluví poměrně jasně a výklad MMR není závazný. Pokud ho soudy nebudou sdílet, nemusí se jím řídit," doplnil Tomek.

Video: Nechcete stres na dovolené? Zůstaňte v Česku, v zahraničí je riziko, radí Petříček

Situace v zahraničí se může rychle změnit, je třeba s tím počítat, dovolená mimo EU je riziko. Viděli jsme už, jak rychle mohou letadla přestat létat. | Video: Emma Smetana, DVTV
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy