Česko je daňový ráj pro rodiče s dětmi. O prvenství ho ale připravují vysoké odvody na pojištění

Jana Králová
22. 8. 2016 7:19
Pokud bychom počítali pouze samotné daně, tedy bez povinných odvodů pojistného, byla by daňová povinnost jednoho vydělávajícího rodiče s manželkou a dvěma dětmi v Česku nejnižší ze všech 34 členských zemí OECD. Kvůli vysokým odvodům na pojistné je však celkové daňové zatížení výrazně vyšší a Česku patří až 16. místo. Rozdíl mezi celkovými odvody, které musí platit ženatý rodič s dětmi oproti svobodnému bezdětnému zaměstnanci, je nicméně čtvrtý nejvýraznější.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha, Paříž – Daňové zvýhodnění rodin s dětmi oproti bezdětnému svobodnému zaměstnanci je v Česku čtvrté největší ze všech 34 členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Vyplývá to z porovnání sestaveného OECD, které v obou případech vychází z průměrné mzdy.

Zatímco od samostatně žijícího člověka bez dětí s průměrnou mzdou vybírá stát 42,8 procenta (daň z příjmů plus povinné odvody na sociální a zdravotní pojištění), pokud je ženatý, má dvě děti a partnerka si momentálně nevydělává, klesá daňové zatížení na 26,6 procenta.

Celkové daňové zatížení (daň z příjmů a odvody pojistného) při průměrné mzdě:

Stát Ženatý, dvě děti Svobodný, bez dětí
Francie 40,5 % 48,5 %
Belgie 40,4 % 55,3 %
Itálie 39,9 % 49,0 %
Finsko 39,3 % 43,9 %
Rakousko 39,0 % 49,5 %
Řecko 38,1 % 39,3 %
Švédsko 37,8 % 42,7 %
Turecko 36,9 % 38,3 %
Maďarsko 35,3 % 49,0 %
Německo 34,0 % 49,4 %
... ... ...
Česko 26,6 % 42,8 %
... ... ....
Austrálie 17,8 % 28,4 %
Lucembursko 15,9 % 38,3 %
Švýcarsko 9,8 % 22,2 %
Irsko 9,5 % 27,5 %
Chile 7,0 % 7,0 %
Nový Zéland 4,9 % 17,6 %

Zdroj: OECD - Taxing Wages, data za rok 2015

Nejvýraznější rozdíl – 22,4 procentního bodu – mají v Lucembursku, kde svobodný jedinec platí 38,3 procenta, zatímco ženatý s dětmi jen 15,9 procenta. Ve Slovinsku dosahuje rozdíl 18,9 procentního bodu, v Irsku 18 procentních bodů a v Česku 16,2 procenta.

Naopak nulový rozdíl v celkovém daňovém zatížení práce mají Chile (kde ale v obou případech dosahuje jen sedm procent) a Mexiko, jen malý rozdíl mezi svobodným jedincem a ženatým zaměstnancem se dvěma dětmi mají Řecko, Turecko, Izrael a Jižní Korea.

Pokud bychom počítali pouze samotné daně, tedy bez povinných odvodů pojistného, byla by daňová povinnost jednoho vydělávajícího rodiče s manželkou a dvěma dětmi v Česku dokonce nejnižší ze všech 34 členských zemí OECD. Díky takzvanému daňovému bonusu dosahuje sazba daně v modelovém příkladu záporné hodnoty minus 3,5 procenta. Rodič tedy nejenže neplatí státu žádné daně, ale ještě od něj něco získá.

Daň z příjmů (ženatý rodič se dvěma dětmi, v domácnosti vydělává jako jediný)

Stát Daň z příjmů
Česko -3,5 %
Slovensko -1,5 %
Polsko -1,2 %
Chile 0 %
Německo 0,8 %

Kvůli vysokému sociálnímu pojištění, zejména na straně zaměstnavatele, však celkové daňové zatížení rodiče se dvěma dětmi v Česku nakonec stoupá až na zmíněných 26,6 procenta – což je až šestnáctá nejnižší hodnota z členských zemí OECD.

České zvýhodnění spočívá především v systému daňových slev na dítě. Současná vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL tyto slevy postupně ještě zvyšuje. OECD porovnávala stav v roce 2015, kdy sleva na jedno dítě činila 13 404 korun, na druhé dítě už stoupla na 15 804 korun a na třetí a každé další dítě na 17 004 korun (což se ovšem v modelovém příkladu se dvěma dětmi neprojevilo, stejně jako nově zavedené „školkovné“).

Kromě dalšího růstu daňové slevy na děti plánuje současná vládní koalice také zvýhodnění rodin s dětmi při placení sociálního pojištění. Rozdíl v celkovém daňovém zatížení mezi bezdětným svobodným zaměstnancem a „hlavou rodiny“ se tak v Česku ještě zvětší.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 52 minutami

Rada Evropy požaduje urychlené nezávislé vyšetřování smrti Roma v Teplicích

Rada Evropy vyzývá (RE) k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po policejním zákroku. Uvedl to v tiskovém prohlášení mluvčí generální tajemnice organizace. Podle RE jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek.

"Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření nedávného úmrtí Roma v České republice poté, co ho zadržela policie. Záběry pořízené 19. června v Teplicích, v České republice, ukazující zákrok policie proti Romovi, který později zemřel v sanitce, jsou znepokojující a vyvolávají mnoho otázek ohledně okolností tohoto tragického incidentu," uvedl v prohlášení mluvčí Daniel Höltgen.

"Romové jsou největší menšinou v Evropě a Rada Evropy se dlouhodobě zapojuje do spolupráce s vládami a romskou komunitou na ochraně Romů před diskriminací a na podpoře jejich integrace a zapojení do společnosti," zdůraznil dále mluvčí organizace, která mimo jiné usiluje o udržování a rozvoj základních lidských práv a svobod.

Policejní zásah prošetři také zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková. Zaměří se na přiměřenost použití donucovacích prostředků. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zákroku v Teplicích zopakoval podporu policistům, věc podle něj vyšetřuje odbor vnitřní kontroly. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy