Česko je daňový ráj pro rodiče s dětmi. O prvenství ho ale připravují vysoké odvody na pojištění

Jana Králová
22. 8. 2016 7:19
Pokud bychom počítali pouze samotné daně, tedy bez povinných odvodů pojistného, byla by daňová povinnost jednoho vydělávajícího rodiče s manželkou a dvěma dětmi v Česku nejnižší ze všech 34 členských zemí OECD. Kvůli vysokým odvodům na pojistné je však celkové daňové zatížení výrazně vyšší a Česku patří až 16. místo. Rozdíl mezi celkovými odvody, které musí platit ženatý rodič s dětmi oproti svobodnému bezdětnému zaměstnanci, je nicméně čtvrtý nejvýraznější.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha, Paříž – Daňové zvýhodnění rodin s dětmi oproti bezdětnému svobodnému zaměstnanci je v Česku čtvrté největší ze všech 34 členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Vyplývá to z porovnání sestaveného OECD, které v obou případech vychází z průměrné mzdy.

Zatímco od samostatně žijícího člověka bez dětí s průměrnou mzdou vybírá stát 42,8 procenta (daň z příjmů plus povinné odvody na sociální a zdravotní pojištění), pokud je ženatý, má dvě děti a partnerka si momentálně nevydělává, klesá daňové zatížení na 26,6 procenta.

Celkové daňové zatížení (daň z příjmů a odvody pojistného) při průměrné mzdě:

Stát Ženatý, dvě děti Svobodný, bez dětí
Francie 40,5 % 48,5 %
Belgie 40,4 % 55,3 %
Itálie 39,9 % 49,0 %
Finsko 39,3 % 43,9 %
Rakousko 39,0 % 49,5 %
Řecko 38,1 % 39,3 %
Švédsko 37,8 % 42,7 %
Turecko 36,9 % 38,3 %
Maďarsko 35,3 % 49,0 %
Německo 34,0 % 49,4 %
... ... ...
Česko 26,6 % 42,8 %
... ... ....
Austrálie 17,8 % 28,4 %
Lucembursko 15,9 % 38,3 %
Švýcarsko 9,8 % 22,2 %
Irsko 9,5 % 27,5 %
Chile 7,0 % 7,0 %
Nový Zéland 4,9 % 17,6 %

Zdroj: OECD - Taxing Wages, data za rok 2015

Nejvýraznější rozdíl – 22,4 procentního bodu – mají v Lucembursku, kde svobodný jedinec platí 38,3 procenta, zatímco ženatý s dětmi jen 15,9 procenta. Ve Slovinsku dosahuje rozdíl 18,9 procentního bodu, v Irsku 18 procentních bodů a v Česku 16,2 procenta.

Naopak nulový rozdíl v celkovém daňovém zatížení práce mají Chile (kde ale v obou případech dosahuje jen sedm procent) a Mexiko, jen malý rozdíl mezi svobodným jedincem a ženatým zaměstnancem se dvěma dětmi mají Řecko, Turecko, Izrael a Jižní Korea.

Pokud bychom počítali pouze samotné daně, tedy bez povinných odvodů pojistného, byla by daňová povinnost jednoho vydělávajícího rodiče s manželkou a dvěma dětmi v Česku dokonce nejnižší ze všech 34 členských zemí OECD. Díky takzvanému daňovému bonusu dosahuje sazba daně v modelovém příkladu záporné hodnoty minus 3,5 procenta. Rodič tedy nejenže neplatí státu žádné daně, ale ještě od něj něco získá.

Daň z příjmů (ženatý rodič se dvěma dětmi, v domácnosti vydělává jako jediný)

Stát Daň z příjmů
Česko -3,5 %
Slovensko -1,5 %
Polsko -1,2 %
Chile 0 %
Německo 0,8 %

Kvůli vysokému sociálnímu pojištění, zejména na straně zaměstnavatele, však celkové daňové zatížení rodiče se dvěma dětmi v Česku nakonec stoupá až na zmíněných 26,6 procenta – což je až šestnáctá nejnižší hodnota z členských zemí OECD.

České zvýhodnění spočívá především v systému daňových slev na dítě. Současná vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL tyto slevy postupně ještě zvyšuje. OECD porovnávala stav v roce 2015, kdy sleva na jedno dítě činila 13 404 korun, na druhé dítě už stoupla na 15 804 korun a na třetí a každé další dítě na 17 004 korun (což se ovšem v modelovém příkladu se dvěma dětmi neprojevilo, stejně jako nově zavedené „školkovné“).

Kromě dalšího růstu daňové slevy na děti plánuje současná vládní koalice také zvýhodnění rodin s dětmi při placení sociálního pojištění. Rozdíl v celkovém daňovém zatížení mezi bezdětným svobodným zaměstnancem a „hlavou rodiny“ se tak v Česku ještě zvětší.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy